17. 5. 2004 | Mladina 19 | Politika
As iz rokava
Zvezdniki med ekologijo, socialo in izobraževanjem
Franci Kek gre v politiko
© Denis Sarkić
V soboto, 8. maja, je bila v Novem mestu ustanovljena nova slovenska stranka Aktivna Slovenija; za predsednika so ustanovitelji izbrali medijsko najbolj prepoznavnega med seboj, Francija Keka.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 5. 2004 | Mladina 19 | Politika
Franci Kek gre v politiko
© Denis Sarkić
V soboto, 8. maja, je bila v Novem mestu ustanovljena nova slovenska stranka Aktivna Slovenija; za predsednika so ustanovitelji izbrali medijsko najbolj prepoznavnega med seboj, Francija Keka.
Temeljne programske smernice so zakoličene v treh besedah - sociala, ekologija in izobraževanje. Eden od ustanoviteljev Aktivne Slovenije (AS), poslanec državnega zbora in nekdanji član SMS iz Ilirske Bistrice Igor Štemberger, pravi, da ve, da jih utegnejo primerjati s stranko mladih, vendar ravno SMS na omenjenih področjih v zadnjem času ni naredila prav nič. "Naš program bo temeljil na mladinski populaciji, vendar bo veliko večji poudarek na socialni politiki." Vito Rožej, še en strankin medijski zvezdnik in predsednik iniciativnega odbora stranke, pa ugotavlja, da so mladi najbolj deprivilegiran sloj v tej državi: "Od velike zgodbe o uspehu nimajo nič. Stanovanja po Jazbinškovem zakonu so šla, lahko čakajo, da bo varčevalna shema mimo, medtem pa nepremičninski agenti navijajo cene. Za državo je pomembno, da je BDP višji, kdo bo največ prispeval in kdo se bo osebno zadolževal, pa ni tako pomembno. Leta 2015 bomo morali vračati kredite, ki jih danes veselo najemamo, vračali pa bodo tisti, ki bodo takrat najbolj aktivni."
Franci Kek, ki ima v novomeškem mestnem svetu v okviru Liste za Dolenjsko že štiri svetnike, pravi, da jih bo od SMS ločila predvsem bolj demokratična urejenost stranke. "Notranja organiziranost bo povsem drugačna kot v SMS. Ne bo tako kot pri njih, ko niti dve tretjini odborov nista bili dovolj za sklic kongresa. V naši stranki bodo lahko, če se bo pojavilo nezadovoljstvo, po statutarni poti zamenjali vodstvo. Tam so se izogibali sklicu kongresa. Mi bomo po volitvah spet sklicali kongres." Ustanovitelji so nezadovoljni s tem, kako je SMS vodil Dominik Černjak, očitajo mu predvsem finančne malverzacije in samodrštvo. Poleg tega, da so ga zaradi finančnih škandalov morali odstraniti iz Urada za mladino, se jim zdi še večja sramota, kako je kršil dogovor s Stranko ekoloških gibanj, saj jim je obljubil prvo mesto na kandidatni listi za evropske volitve, potem pa je to mesto brez vsakega opozorila namenil Alenki Paulin, ki je v stranko prestopila iz SDS.
Franci Kek je brez dvoma velika zvezda nove stranke, vprašanje pa je, kako se bo znašel v kaosu svojih odgovornosti. Organiziranje rock koncertov in javnih prireditev, nastopanje na radiu, redna televizijska oddaja, aktivna vloga v novomeškem mestnem svetu, amatersko igranje košarke ... Nekateri tako natrpan urnik novomeškega svetnika štejejo med velike prednosti, drugi mislijo, da bi se moral odločiti, česa si res želi.
Franci Kek je med drugim tudi član Foruma 21. "V Forum 21 sem vstopil kot človek iz Novega mesta, ki nima svojega poslanca. Videl sem, da je Forum 21 zadeva, kjer bi se dalo vplivati, zaradi tega sem vstopil. Poleg tega se nisem bal za svojo politično integriteto, saj statut Foruma 21 vključuje vse politične opcije. Tudi če bi me povabila Komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, bi se odzval. Sem pa dogovorjen, če bom resno vstopil v kako politično opcijo, to pomeni v vodstvo kake stranke, da bom zaradi tega iz Foruma 21 izstopil. Že pred včlanitvijo sem bil tako dogovorjen," pravi Kek, Marta Kos, tiskovna predstavnica Foruma 21, pa je povedala, da sicer nimajo ambicij, da bi njihovi člani postali predsedniki strank: "Zaupamo našim članom, da bodo znali ločiti prioritete in se bodo znali ob konfliktu interesov pravilno odzvati. Nobene stranke pa ne podpiramo. Imeli bomo svoje mnenje o nekaterih zadevah in tiste stranke, ki se bodo zavzemale za isto stvar, bodo pač imele našo podporo v tej stvari. A priori pa nobena."
Sicer so aktivnega Keka in njegove kolege vabile tudi druge politične opcije, predvsem je treba omeniti Popovičevo Slovenija je naša. Vito Rožej pravi, da je razlika, če delaš stranko iz neodvisnih list, ki so gibanja, tako kot je naredil primorski dirkač in playboy: "Poleg tega so zelo različne in neskladne po svojih programih. Veliko jih sploh nima ambicij na državni ravni." Štembergerju pa se razvijanje stranke iz neodvisnih list zdi že kar nekorektno. Vsekakor si bodo jeseni na volitvah veliki konkurenti. Čeprav Janez Sodržnik, ki nadomešča Borisa Popoviča, ker je ta na službeni poti, pravi: "Mi merimo veliko širše kot oni. Bistveno pa se njihova ustanovitev ne bo poznala na našem izidu."
Aktivna Slovenija optimistično napoveduje, da naj bi s svojo dejavnostjo že na ustanovnem kongresu po številnosti prekosila SMS: "SMS je delala štiri leta, mi smo to zgradili v nekaj tednih," pravi parlamentarec Igor Štemberger. Rožej dodaja, da je SMS na zadnjih volitvah ljudem ponujala novo alternativo, vendar pričakovanj ni izpolnila. Glavni krivec za to naj bi bil, kot rečeno, Dominik Černjak, ta pa o novi stranki misli takole: "Žal mi je za vsakega posameznika, ki je odšel, zato smo iskali konsenz do zadnjega. Izkazalo se je, da gre bolj za posameznike kot za skupino. Danes smo imeli prvi sestanek s poslansko skupino v novi zasedbi in lahko rečem, da je razpoloženje pozitivno in smo dobili nov zagon."
Vito Rožej vidi največ potencialnih volilcev med neopredeljenimi. Velik delež neopredeljenih po njegovem kaže, da zdajšnje stranke ne zadovoljujejo vseh volilcev. Po drugi strani so posamezniki že zdaj zelo močni na lokalni ravni, predvsem v Kranju, Novem mestu, Slovenskih Konjicah, pa tudi na Primorskem. "Vsake volitve so pokazale, da je preboj možen. V LDS se strašno trudijo pokazati kot stranka s socialnim čutom, a jim to pri številnih direktorjih, ki so njihovi člani, težko kdorkoli verjame. Levi del političnega prostora je precej prazen. Seveda je to nehvaležna stvar, ker se pri nas še vedno jemlje ideološka opredelitev iz preteklosti in ne glede na odnos do kapitala, kakor se definira sodobna evropska levica."
Zmago Jelinčič je zelo oster predvsem do Francija Keka; ta je po njegovem nekakšen dvorni norček novomeškega mestnega sveta. Kljub temu se ga menda tam bojijo: "Naredil je, da ima Rock Otočec, za kar dobi tri milijone na leto, samo da je tiho." No ja, s tremi milijoni pravih festivalov, pa tudi Otočca ni mogoče organizirati, so pa v novomeškem mestnem svetu in tudi v stranki AS zelo jezni na edinega Jelinčičevega svetnika, ki se je v zadnjih šestih letih oglasil le enkrat, in to takrat, ko je ugotovil, da sta v Straži dva ležeča policaja, ki se jima vozniki radi izognejo. Nasprotno je Franci Kek, kot pravi, zelo dejaven pri oživljanju starega mestnega jedra, pri romski problematiki, še posebej pa se je med lokalci proslavil pred nekaj tedni, ko je s tajnim glasovanjem preprečil razdelitev častnih mestnih nagrad v višini 250.000 tolarjev.
Verjetno prave ljubezni med AS in SNS v prihodnje ne moremo pričakovati. Vprašanje pa je, kako bodo na novo stranko gledale druge manjše stranke. Anton Rous pravi, da gre za notranjo zadevo SMS, in s tem verjetno skuša prepričati upokojence, da je nastala stranka, ki bo lovila glasove njihovih vnukov. Andrej Bajuk iz NSi misli, da je vsaka stranka pri nas, vsako politično gibanje in angažiranje ljudi v skupno dobro. Velik pesimizem pa veje iz večjih strank, če odštejemo stranko Janeza Janše. Predsednik SDS o Aktivni Sloveniji za zdaj še nima mnenja in ga ni presenetilo niti to, da Franci Kek izhaja iz Kučanovega političnega kroga. Drugi se nagibajo k temu, da pri nas za nove politične organizacije ni več prostora. Že pred časom je Dušan Kumer, glavni tajnik Združene liste, dejal, da bo vsaka nova mala stranka, ki bo prišla v parlament, odvzela mesto kateri od strank, ki so zdaj v državnem zboru. Zdaj pa pravi: "Vsaka politična stranka, ki se odloči, da stopi pred volilce in jih zaprosi za podporo svoje programske in kadrovske ponudbe, ima možnost vstopa v parlament. O tem vstopu odločajo volilci. Sam vem, da sta dva vhoda v parlament, eden s Šubičeve in eden s Tomšičeve, pri vhodu s Šubičeve je že velika gneča. Kljub temu želim Aktivni Sloveniji veliko sreče na volitvah." Še večji pesimist je Bogdan Biščak iz LDS: "Menim, da nobena nova politična stranka ne more doseči resnega rezultata. Razen če bi jo ustanovil kdo, ki je že dolgo politično eksponiran. Recimo, če bi stranko ustanovil Milan Kučan, potem bi lahko kaj naredil, drugače pa ne," je prepričan. Janez Podobnik, član stranke, ki se je pred časom po tradiciji naveličala vladati, pa pravi, da so volilna leta praviloma namenjena (ne le odhodom iz vlade, ampak tudi) ustanavljanju novih strank. "Čeprav mislim, da je stranka posledica sporov znotraj SMS."
Kakor koli že, AS ima še pred začetkom političnih akcij veliko svetnikov po občinah, enega poslanca v državnem zboru in kar nekaj članov, ki jih redno vidimo v medijih.