Napad na fundacijo za šport

Bo vlada zamenjala tudi Toneta Vogrinca?

Janez Kocijančič, Jaro Kalan in Tone Vogrinec

Janez Kocijančič, Jaro Kalan in Tone Vogrinec
© Denis Sarkić

Potem ko je politika izpeljala svoje menjave na gospodarskem področju, se je očitno lotila še športa oziroma Fundacije za financiranje športnih organizacij, ki razpolaga z 2,4 milijarde tolarjev na leto. To pa ni dosti manj, kot ga športu nameni ministrstvo za šolstvo in šport - okoli 3,5 milijarde tolarjev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Janez Kocijančič, Jaro Kalan in Tone Vogrinec

Janez Kocijančič, Jaro Kalan in Tone Vogrinec
© Denis Sarkić

Potem ko je politika izpeljala svoje menjave na gospodarskem področju, se je očitno lotila še športa oziroma Fundacije za financiranje športnih organizacij, ki razpolaga z 2,4 milijarde tolarjev na leto. To pa ni dosti manj, kot ga športu nameni ministrstvo za šolstvo in šport - okoli 3,5 milijarde tolarjev.

Minister Milan Zver je državnemu zboru že dal pobudo za razrešitev direktorja fundacije Gregorja Juraka in članov sveta fundacije, ki jim predseduje legendarni Tone Vogrinec. "Na podlagi sodbe Vrhovnega sodišča RS, ki je v obrazložitvi navedlo, da se strinja z ugotovitvami Upravnega sodišča RS, da gre pri delovanju (delitvi javnih sredstev športnim organizacijam) Fundacije za šport za upravno stvar in glede na predlagani ukrep s strani upravnega inšpektorja Ministrstvu za šolstvo in šport v zvezi z ugotovljenimi nepravilnostmi pri Fundaciji za financiranje športnih organizacij v RS in obveze poročanja o sprejetih ukrepih za odpravo teh nepravilnosti, je Ministrstvo za šolstvo in šport dalo Državnemu zboru RS pobudo za razrešitev direktorja fundacije in članov Sveta fundacije," so nam razložili razloge za pobudo za razrešitev. Pri razlogih, ki jih navajajo pri ministrstvu, je zanimivo, da se ministrstvo opira na tožbe, ki jih fundacija sploh ni izgubila. Športna unija Slovenije (ŠUS) se je odločila za tožbo proti fundaciji, ker se niso strinjali s tem, da se niso mogli pritožiti na odločitev, da bodo dobili manj denarja, kot so pričakovali. Prvostopenjska sodba je sicer dala prav tožniku, vendar je vrhovno sodišče prvostopenjsko sodbo zavrglo. Proceduralne napake naj bi rešile fundacijo. Fundacija je namreč delila denar po pravilniku, ki ga je potrdil državni zbor, ne pa po Zakonu o splošnem upravnem postopku, kot to zahtevajo pri ŠUS in kot to zdaj zahteva ministrstvo za šolstvo in šport. Vsebinsko sploh ni razlike, torej nihče ne bo zaradi postopka dobil več ali manj denarja. Gre bolj za to, da bi se lahko tisti, ki ne bodo zadovoljni z dodeljenimi sredstvi, pritožili na drugostopenjski organ, to pa je ministrstvo. To priznavajo tudi na ministrstvu, kjer pravijo, da vsebinskih pomislekov nimajo, da pa je treba zakone spoštovati in denar deliti po zakonu o splošnem upravnem postopku. Gregor Jurak, direktor fundacije, pravi: "Delamo v skladu z našim pravilnikom, kateremu je dal soglasje državni zbor. Nobene pravnomočne odločbe ni, da bi morali delati po ZUP-u, ko pa taka pravnomočna odločba bo, jo bomo seveda spoštovali. Vedno smo delali in bomo delali zakonito." Jurak je še povedal, da se mu zdi nesmiselno zadeve dodatno birokratizirati. Za letošnji razpis so recimo dobili 1227 vlog, v katerih športne organizacije zahtevajo okoli devet milijard tolarjev, fundacija pa lahko razdeli le 2,4 milijarde tolarjev. To pomeni, da bodo morali napisati 1227 odločb, na katere se bodo lahko vsi bolj ali manj nezadovoljni pritožili na ministrstvo kot drugostopenjski organ, ki pa vsebinsko tako ali tako ne bi mogel ugotoviti kakih nepravilnosti.

Tudi na ministrstvu posredno priznavajo, da je v tem primeru uporabljati zakon o upravnem postopku nesmotrno: "MŠŠ je predlagalo pristojnim spremembo Zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije v tistem delu, ki bi lahko postopek dodeljevanja sredstev s strani fundacije uredil drugače, kot je to določeno v Zakonu o splošnem upravnem postopku, ki določa, da so posamezna vprašanja upravnega postopka lahko za določeno upravno področje v posebnem zakonu drugače urejena. Novi zakon bi lahko postopek dodeljevanja sredstev s strani fundacije poenostavil in ekonomično uredil, ob tem pa ne bi bile kršene pravice športnih organizacij, ki kandidirajo za sredstva, kot je bil to primer doslej." Še prej pa morajo zaradi domnevno nezakonitega delovanja razrešiti direktorja in svet fundacije. Ker imata direktor Gregor Jurak in svet fundacije mandat, ki jima ga je potrdil državni zbor, do leta 2008, se ju morajo znebiti zaradi krivdnih razlogov, saj oblast sicer sploh ne more zamenjati vodilnih, ker jih ni niti postavila. Če bi se zadeva preveč zapletla, pa se že pripravlja sprememba zakona, po kateri bi imel svet fundacije 17 članov, zdaj jih ima 13, in v katerem bi sedelo tudi pet, po nekaterih informacijah celo sedem predstavnikov vlade. Zdaj ni nobenega, ker vseh 13 članov predlagajo športne organizacije.

Da bi politiki radi čim prej dobili oblast nad 2,4 milijarde tolarjev, se kaže tudi v naglici zahtev, pobud in pozivov. Takoj ko je 5. oktobra 2005 vrhovno sodišče odločilo, da je ŠUS izgubil tožbo zaradi proceduralne napake, so na ministrstvu za šolstvo in šport dali predlog za inšpekcijski pregled. Inšpektorji so bili hitri in so že 15. novembra napisali zapisnik, v katerem pravijo, da bi morala fundacija delovati po Zakonu o splošnem upravnem postopku. Le tri dni zatem, 18. novembra, pa so za ministrstva poslali fundaciji poziv, naj odpravi inšpekcijsko ugotovljene nepravilnosti in naj do takrat ne delajo oziroma ne delijo sredstev. Zanimivo, da ministrstvo ni počakalo, da bi se postopek inšpekcijskega pregleda končal, saj ima fundacija tudi možnost, da se na zapisnik pritoži, torej inšpekcijski postopek sploh še ni končan, kljub temu se je ministrstvo že odzvalo. Naglica pa je razumljiva, saj je 15. novembra potekel rok za oddajo prijav na razpis za dodelitev sredstev v letu 2006. Ministrstvu očitno ni všeč, da bi o 2,4 milijarde tolarjev odločal svet fundacije, na katerega nimajo vpliva in ki bi lahko odločal tudi tako, da ministrstvu in vladi ter njihovim prijateljem ne bi bilo všeč. Da je to tako, potrjuje tudi odziv na javno objavljeno obvestilo fundacije, ki pravi, da bodo, ne glede na to, da menijo, da to ni potrebno, v tem razpisu vsem prosilcem izdali odločbe, kot to zahteva Zakon o splošnem upravnem postopku. Odziv z ministrstva je bil, da spet kršijo zakon, saj samovoljno spreminjajo pravila. Zgodba pa močno spominja na ukinitev Komisije za preprečevanje korupcije. Če ne bo šlo drugače, bodo spremenili zakon, da bi prišli do želenih stolčkov.