3. 1. 2007 | Mladina 52 | Politika
Faraonke na televiziji
Izredna seja programskega sveta RTV o Piramidi je po absurdnosti prekosila celo oddajo, zaradi katere je bila sklicana
RTV-jevi faraoni: Jože Možina, Anton Guzej in Vinko Vasle
© Borut Krajnc
"Če bi kdo dal volku čuvati ovce pa bi ga lepo prosil, naj bo z njimi prijazen ... Potem pa bi ugotovil, da je volk požrl ovce. Kdo bi bil kriv? Volk ali tisti, ki je volku dal čuvati ovce?" je govor na izredni seji programskega sveta RTV Slovenija začela Tatjana Pirc - ena od petih svetnikov, ki so zahtevali sklic izredne seje zaradi oddaje Piramida, v kateri so se v besednem troboju spopadli poslanec Zmago Jelinčič, romski svetnik Zoran Grm in igralka Tina Gorenjak. "Kdo je kriv, da je nekdo, ki nenehno zmerja in žali Rome, lahko nastopil? Tisti, ki ga je hote povabil zato, da bomo tisti večer gledali 'romsko vrelišče', kot so nam obljubljali (v reklamnih sporočilih)."
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
3. 1. 2007 | Mladina 52 | Politika
RTV-jevi faraoni: Jože Možina, Anton Guzej in Vinko Vasle
© Borut Krajnc
"Če bi kdo dal volku čuvati ovce pa bi ga lepo prosil, naj bo z njimi prijazen ... Potem pa bi ugotovil, da je volk požrl ovce. Kdo bi bil kriv? Volk ali tisti, ki je volku dal čuvati ovce?" je govor na izredni seji programskega sveta RTV Slovenija začela Tatjana Pirc - ena od petih svetnikov, ki so zahtevali sklic izredne seje zaradi oddaje Piramida, v kateri so se v besednem troboju spopadli poslanec Zmago Jelinčič, romski svetnik Zoran Grm in igralka Tina Gorenjak. "Kdo je kriv, da je nekdo, ki nenehno zmerja in žali Rome, lahko nastopil? Tisti, ki ga je hote povabil zato, da bomo tisti večer gledali 'romsko vrelišče', kot so nam obljubljali (v reklamnih sporočilih)."
Peterica članov sveta, poleg Pirčeve še Spomenka Hribar, Vlado Miheljak, Tanja Lesničar Pučko in Jernej Pikalo, je zahtevo za sklic izredne seje vložila že 29. novembra, a je prišla na dnevni red šele 19. decembra, in to šele po redni seji programskega sveta. Zaradi tega zavlačevanja so podali tudi uradno pritožbo.
Kako je torej vodstvo RTV Slovenija utemeljilo svoje poteze? Direktor Televizije Slovenija Jože Možina je dejal, da je Jelinčič pred oddajo obljubil, da bo "obvladal svoj govor". Zaradi tega ga njegov nastop napeljuje na misel, da je poslanec SNS v oddajo prišel rušit vodstvo RTV. Svoj nastop naj bi že naslednji dan skupaj z drugimi opozicijskimi poslanci s pridom izkoristil v parlamentu. Dokaz za to naj bi bil v tem, da niti "niso kritizirali snovalcev oddaje, segli so čim višje". Kritiki želijo po njegovem doseči "kaos in zmedo", njihove ambicije pa "sežejo kam drugam".
Vodja projekta Piramida Igor Pirkovič je izbral taktiko še ostrejšega napada. Rekel je, da se mu morajo pobudniki izredne seje opravičiti, saj so ga obtožili, da je Jelinčiča naklepno povabil v oddajo. Šlo naj bi za tako resne obtožbe, da je za takšne očitke po njegovem predvidena zaporna kazen do dveh let. Zato naj se mu javno opravičijo, saj se počuti "skrajno užaljenega", oni pa so "storilci kaznivega dejanja". Nato je v isti sapi povedal, da je oddaja pokazala realno stanje v družbi, da je bila nekakšna streznitev za vse ter da se je nad njo, torej nad Piramido, izvedel "medijski linč" ...
Pirkovič je še dejal, da je od 51.549 glasovnic Jelinčič kljub vsemu dobil 74 odstotkov glasov, da so se Strojanovi vrnili v Ambrus "brez vaških straž", na koncu pa je predlagatelje izredne seje pozval: "Dovolite, da imajo ljudje tudi drugačna mnenja."
Prelaganje odgovornosti
V razpravi je tako ena stran vztrajala, da odgovornost za dogajanje nosi izključno Jelinčič, morda še drugi nastopajoči. Svetnik Ivo Jakop je celo predlagal, naj se od "malo problematičnih" intervjuvancev, preden stopijo pred mikrofon, zahteva pisna izjava, da bodo ravnali spodobno.
Nasprotno stališče je predstavila prvopodpisana iz skupine predlagateljev sklica seje Spomenka Hribar. Opozorila je, da naj bi sam sklic seje poudaril nezaslišanost tega, kar se je zgodilo v Piramidi, in da pričakuje, da bo programski svet glede te oddaje sprejel jasno stališče.
Hribarjeva je predlagala, naj bi programski svet sprejel sklep, da je šlo pri tej oddaji za napačno programsko odločitev, ki je pomenila kršitev programskih standardov, kršitev kodeksa novinarske etike, kršitev statuta RTV Slovenija in kršitev ustavne določbe, ki prepoveduje kakršnokoli širjenje nestrpnosti. Poleg tega je v izglasovanje predlagala še sklep, naj se generalnemu direktorju TVS naloži, da do naslednje seje pripravi ukrepe glede na kršitve. Enako je z drugimi besedami povedala Tatjana Pirc, ki v programskem svetu predstavlja zaposlene v RTV Slovenija: "Včasih je treba komu tudi ušesa naviti."
Toda sklep, ki ga je predlagalo pet svetnikov, ki so zahtevali izredno sejo o Piramidi, ni bil sprejet: "za" je glasovalo 11, "proti" pa 9 od 24 navzočih članov sveta; da bi bil sprejet, bi ga morala podpreti polovica prisotnih. O sklepu, ki zadeva ukrepe zoper odgovorne, se sploh ni odločalo.
"Bila sem zgrožena," je po seji povedala Hribarjeva, "saj imajo nekateri enako logiko in enak besednjak, kakršen je bil v rabi v prejšnjem sistemu. O nas se je govorilo kot o bandi petih, češ da se peterica skrivoma sestaja, da delujemo politično z namenom rušitve vodstva RTV. Tega pa sem se res naposlušala v prejšnjem sistemu in se teh igric ne grem več."
Sprejet je bil sklep, ki ga je predlagal Jože Faganel - slednjega sta ga v programski svet predlagala društvo Slovenski katoliški izobraženci in Teološka fakulteta. Kako natančno pa se glasi sklep, ki ga je podprlo 12 članov programskega sveta, sedem članov pa mu je nasprotovalo? Za besedilo tega sklepa smo novinarji že na sami seji prosili sekretarko Bojano Simonič, h kateri nas je napotil predsednik programskega sveta Granda. A je odgovorila, da lahko uporabimo tisto, kar smo zapisali med sejo, ter odvihrala naprej, čeprav smo bili tudi tisti, ki smo dogajanje snemali z diktafonom, v dvomih, ali bomo lahko razbrali sklep, ki je bil prebran v naglici in hrupu.
Sklepa, ki je sicer javni dokument, nismo dobili niti od službe za stike z javnostmi. Vse, kar je bilo mogoče najti, je novica na spletnih straneh RTV: "Programski svet RTV je sprejel sklep, da oddaja Piramida ni bila skladna s programskimi standardi. Svet je vodstvu naročil, da v zvezi s sporno oddajo o romski problematiki, v kateri je nastopil tudi poslanec SNS-a Zmago Jelinčič, sprejeme ustrezne sklepe in o njih poroča na naslednji seji."
Po glasovanju je odstopno izjavo najprej podala Tatjana Pirc, in sicer zaradi dvomov o združljivosti funkcij. Postala je namreč odgovorna urednica prvega programa Radia Slovenija. Po kratkem posvetovanju so odstopne izjave dali še Spomenka Hribar, Vlado Miheljak in Tanja Lesničar Pučko. Ker je v dvorani zaradi odhajanja članov programskega sveta zavladal hrup, mnogi niti niso dobro slišali razlogov, zaradi katerih so protestno odstopili. Nekateri so zatrjevali, da je bil sklep peterice identičen izjavi, ki jo je sprejel programski svet, zato so se čudili njihovi potezi.
"Odstopila sem, ker programski svet ni bil zmožen ozavestiti, kakšna škoda je bila narejena z oddajo Piramida," je po odstopu povedala Spomenka Hribar. Sklepa po mnenju Hribarjeve še zdaleč nista identična: "Izjava, ki je bila sprejeta, je omledna in ne nalaga odgovornosti. O drugem sklepu, glede ukrepanja zoper odgovorne, se sploh ni odločalo, čeprav sem ga predlagala za glasovanje. Niso sprejeli niti sklepa, da bi podali izjavo za javnost v zvezi s Piramido, še manj, da bi se opravičili Romom ali slovenski javnosti."
Od predlagateljev izredne seje ni odstopil le Jernej Pikalo, čeprav tudi sam s sprejetim sklepom ni zadovoljen. "Nisem razmišljal o odstopu. Svoje delo v programskem svetu jemljem kot prispevanje k delovanju in kritiko delovanja javnega zavoda RTVS. Zdi se mi, da odstop ne bi prispeval k rešitvi nobenega od nakopičenih problemov, ki jih ima RTV."
Obrnili smo se še na predsednika sveta Grando. Ta je bil nad odstopom treh članov sveta zaradi "poteka seje" sicer presenečen. "Po hitrih izračunih je svet še zmeraj sklepčen," je dejal o tem, kako bo programski svet deloval naprej. "Seveda bo treba speljati postopek novih volitev. Verjetno bo to uspelo že do naslednje seje."