Jure Trampuš

 |  Mladina 10  |  Politika

"S politično stranko nameravamo iti na volitve."

Matej Lahovnik, samostojni poslanec, o društvu Zares, ki nastaja kot predhodnica politične stranke

© Luka Novak

Moja odločitev je temeljila na predpostavki, da se je izčrpal tisti inovativni potencial LDS, ki ji je vseskozi dajal politično kredibilnost. Nekdanja politična kredibilnost je temeljila na sposobnosti vedno znova odpirati prava vprašanja, predvsem pa je bila LDS dovolj odprta, vključevala je posameznike, ki so različno mislili. Nekoč je temeljilo vse skupaj na podmeni dovolj velikega dopuščanja razlik. Ta sposobnost identificiranja pravih vprašanj slovenskega družbenega razvoja in zmožnost odprtega in strpnega iskanja odgovorov sta se zelo izčrpali. Stranka je začela govoriti o enotnosti, ne več o odprtosti. In zato sem ocenil, da je treba poiskati drugačno platformo za politično delovanje.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jure Trampuš

 |  Mladina 10  |  Politika

© Luka Novak

Moja odločitev je temeljila na predpostavki, da se je izčrpal tisti inovativni potencial LDS, ki ji je vseskozi dajal politično kredibilnost. Nekdanja politična kredibilnost je temeljila na sposobnosti vedno znova odpirati prava vprašanja, predvsem pa je bila LDS dovolj odprta, vključevala je posameznike, ki so različno mislili. Nekoč je temeljilo vse skupaj na podmeni dovolj velikega dopuščanja razlik. Ta sposobnost identificiranja pravih vprašanj slovenskega družbenega razvoja in zmožnost odprtega in strpnega iskanja odgovorov sta se zelo izčrpali. Stranka je začela govoriti o enotnosti, ne več o odprtosti. In zato sem ocenil, da je treba poiskati drugačno platformo za politično delovanje.

OK, zato ste zapustili stranko. In potem?

Sam in ostali smo zapustili LDS, ker želimo ohraniti svojo politično verodostojnost. Povedali smo tudi, da naš izstop ne pomeni, da se pridružujemo kaki drugi stranki, ali listi, ali gibanju, čemurkoli, kar že obstaja na slovenskem političnem prizorišču. Povedali smo tudi, da bomo razmislili in se dogovorili, kako naprej. Vse od našega izstopa smo bili deležni precej različnih telefonskih klicev, elektronskih sporočil, v katerih so nas ljudje spodbujali, naj vendarle v slovenskem prostoru vzpostavimo nekaj novega. Če govorimo o tem, da se slovenska politična scena ne ukvarja s pravimi vprašanji, če govorimo o tem, da bi morale slovenske politične stranke delovati drugače, naj to potem tudi naredimo. Mi smo o tem razmislili in se odločili ...

Mi, kdo?

Šest poslancev, ki smo oblikovali samostojno poslansko skupino. Odločili smo se, da moramo postaviti neko politično platformo, katere namen bo, da se lahko na različne načine vzpostavi dialog. Glavni očitek tistih, ki so nas spodbujali, je bil, da se ne morejo včlaniti v poslansko skupino, da z njo težko sodelujejo in da potrebujejo neko politično platformo, v katero se bodo lahko aktivno vključevali.

Vrtiva se kot mačka okoli vrele kaše. O kakšni politični platformi govorite?

V formalnopravnem smislu bomo ustanovili društvo Zares, ki ima pravzaprav obliko pobude. Namen društva je, da se ukvarja z vsemi aktualnimi vprašanji, z iskanjem odgovorov nanje, da vsem, ki imajo občutek, da v tem trenutku na slovenskem političnem prizorišču iz takšnega ali drugačnega razloga niso vabljeni k sodelovanju, ponudimo neko obliko, s katero bodo lahko sodelovali.

Bo iz tega društva nastala politična stranka?

To društvo lahko razumemo kot pobudo za začetek projekta za ustanovitev nove politične stranke. Društvo se bo sicer ukvarjalo izključno z vsebinskimi vprašanji. Namen društva je, da je politično aktivno. Ustanoviteljica tega društva je skupina šestih poslancev, a bo seveda društvo odprto tudi za vse druge.

So zraven še kakšni drugi politični sopotniki?

V tem trenutku nas je samo šest, a pričakujemo, da se bodo društvu pridružili še mnogi. Glede stranke pa še tole. V hišo se vseliš takrat, ko jo zgradiš, ne pa prej. V nekem obdobju hiša rabi temelje, infrastrukturo in mi smo pravzaprav prepričani, da bi bilo neodgovorno ustanavljati politično stranko brez ustrezne organizacijske, kadrovske, tudi programske infrastrukture. Če jo omenjam, govorim o programu, ki se vzpostavlja kot alternativa vladnim programom na različnih področjih. Naše ambicije so seveda, da se znotraj društva oblikujejo različne skupine, ki bodo lahko pripravljale programe, ki bodo odgovarjali na različna aktualna vprašanja. To je lahko podlaga novi politični stranki, za katero pričakujemo, da bo nastala. To pa seveda ne pomeni, da bodo vsi člani društva nujno tudi člani politične stranke. Stranka torej iz društva ne bo avtomatsko nastala, lahko pa je v programskem, kadrovskem, infrastrukturnem smislu korak do politične stranke. V tem smislu želim biti iskren do slovenske javnosti, temu koraku bo verjetno sledil še kakšen. Ko smo oblikovali samostojno poslansko skupino, smo rekli A, nismo vedeli, ali bomo rekli tudi B, sedaj smo tu in pričakujemo, da bo sledil tudi C. To je sicer odvisno od vseh tistih, ki se bodo vključili v društvo.

Pod do Z kot zmage pa je še dolga.

Ja, je. Absolutno si niti v društvu niti v poslanski skupini ne želimo sodelovati z ljudmi, ki se sprašujejo o tem, ali je v bazenu voda. Če želiš v bazenu vodo, ga moraš napolniti. Mi vabimo tiste, ki želijo v bazenu plavati, naj nam pomagajo vanj naliti vodo.

Omenjali ste pozive k politični mobilizaciji; koliko ljudi naj bi se vam po vaših pričakovanjih pridružilo na lokalni ravni, recimo iz lokalih odborov LDS?

Ne vem, s tem vprašanjem se v tem trenutku ne ukvarjamo.

Kakšna pa je razlika med tem vašim društvom Zares in izginulim Forumom za levico?

Bistvena. Mi odkrito povemo, da je vse skupaj začetek, pobuda za ustanovitev politične stranke. Ne skrivamo tega, kaj je naslednji korak. In da s politično stranko nameravamo iti na volitve.

Bo vaša nepovezana poslanska skupina zastopala interese društva?

Takšno razmišljanje je poenostavljeno. Vsaka poslanska skupina zastopa javni interes, poslanci glasujejo po svoji vesti. Pričakujem pa, da bodo znotraj društva nastajale pobude, programski sklopi in seveda poslanska skupina bo verjetno velik del tega poskušala uveljavljati v parlamentarni proceduri.

Pa je v Sloveniji res tako hudo, gre res "tako zares", kot namigujete v imenu društva?

Seveda gre. Preprosto tudi zato, ker nas je o tem prepričal odziv okolja po naši odločitvi o oblikovanju samostojne poslanske skupine. Okolje zelo jasno pravi, da se politika ne ukvarja s pravimi vprašanji, da so tradicionalne delitve levo-desno, socialno-liberalno hude poenostavitve, so način, kako se izogniti pravim vprašanjem in izzivom.

Boste vi predsednik društva?

Društvo za zdaj ne bo imelo predsednika, pač pa le svojega zastopnika.

Ali vaša poslanska skupina pričakuje, da bo k društvu ali pa k poslanski skupini pristopil še kakšen parlamentarec?

V naši poslanski skupini se s tem, ali se bo še kdo pridružil, posebej ne ukvarjamo. Želimo si le, da bi tisti, ki to nameravajo, storili to čim prej in da ne bi ustvarjali vtisa, kot da taktizirajo, kaj se jim bolj splača. Gre pa za osebne odločitve, na katere ne želimo vplivati.

Ali sedaj, ko ste samostojni poslanec, res lažje dihate?

Na srečo ni več nenehnih notranjih spotikanj. In vsi se zelo dobro počutimo. Ne nazadnje so nam bile prihranjene tudi vse te razprave, ki so jih imeli v ponedeljek v poslanski skupini LDS, o katerih so obširno poročali mediji. Tega ukvarjanja samih s sabo, ki se še vedno nadaljuje, ni več. To nam veliko pomeni.

Ali si sami želite, da bi iz tega društva nastala razmeroma močna politična skupina?

Gre zares, zato si želim, da se oblikuje neka močna politična skupina. To je jasno.

Skupina, ki bo realno premešala politične karte?

Želel bi si, da bi predvsem spremenila javni diskurz. Da se ne bi več pogovarjali o tem, ali si levi ali desni, ali si socialni ali liberalni, ali si republikanec, ali demokrat prav pri vsakem vprašanju. Dejansko bi bilo bolje razpravljati o vsebinskih vprašanjih. Kar delamo, ni antiblok Janezu Janši, mi se z Janezom Janšo kot takim sploh ne ukvarjamo. Na osebni ravni nas sploh ne zanima. V prostor želimo postaviti neko programsko alternativo.

Ves čas se govori, da je siva eminenca vašega organiziranja Gregor Golobič. Je to res?

V zadnjem obdobju sem se srečaval s številnimi ljudmi. Z mnogimi sem se tudi pogovarjal. Med njimi je bil tudi Gregor Golobič. Jasno je, da ima nekdo, ki ima toliko političnih izkušenj, kot jih ima on, ki ima toliko politične kilometrine in ki je ne nazadnje vseskozi tudi ohranil svojo moralno verodostojnost, kaj povedati. In vsem tistim, za katere menim, da lahko s svojim mnenjem ali pa nasvetom pomagajo, vedno prisluhnem.