6. 4. 2007 | Mladina 13 | Politika
Zavrlu 51 milijonov tolarjev za davčno svetovanje
Kaj je pri projektu "Pediatrična klinika" svetoval Domen Zavrl?
Domen Zavrl, 'čudežni deček' vladajoče SDS
© Miha Fras
V senci reševanja prostorske stiske Onkološkega inštituta Ljubljana se celi še ena velika rana slovenskega zdravstva. Gre za novo pediatrično kliniko. Prav zdaj tam poteka izvedba vseh vrst električnih in strojnih napeljav. Posel, vreden 6,6 milijarde tolarjev (skupaj z DDV-jem), je bil oddan v postopku s pogajanji brez poprejšnje objave. Javni razpis je sicer bil, vendar je strokovna komisija maja 2006 ugotovila, da javnega naročila ne bo oddala nobenemu od
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
6. 4. 2007 | Mladina 13 | Politika
Domen Zavrl, 'čudežni deček' vladajoče SDS
© Miha Fras
V senci reševanja prostorske stiske Onkološkega inštituta Ljubljana se celi še ena velika rana slovenskega zdravstva. Gre za novo pediatrično kliniko. Prav zdaj tam poteka izvedba vseh vrst električnih in strojnih napeljav. Posel, vreden 6,6 milijarde tolarjev (skupaj z DDV-jem), je bil oddan v postopku s pogajanji brez poprejšnje objave. Javni razpis je sicer bil, vendar je strokovna komisija maja 2006 ugotovila, da javnega naročila ne bo oddala nobenemu od
ponudnikov, ki sta se prijavila, ne IMP-ju ne podjetju Evaco. Ponujeni ceni obeh sta znatno presegali zagotovljena sredstva, zato sta bili ponudbi nesprejemljivi. V skladu z zakonskimi možnostmi so se namesto oddaje naročila začela pogajanja s ponudniki. Spet sta se za posel potegovala IMP in Evaco. Po pogajanjih je strokovna komisija julija 2006 sklenila, da se na podlagi edinega merila, cene, javno naročilo odda ponudniku IMP-ju, ki se je na razpis prijavil kot konzorcij štirih podjetij. V konzorciju so bila poleg IMP-ja še podjetja Makro 5 Investicije, MKI Kovinotehna in IMP Promont Montaža.
Strokovna komisija
Pogajanja je opravila strokovna komisija ministrstva za zdravje, katere člani so bili Jurij Klepec, predsednik komisije, Andrej Turk, Jana Bole, Bojan Bračko, Marko Čadež, Milan Čerkez, Bojan Kovač, Robert Bratuž in Miran Strah. Kdo so ti ljudje? Že preprost pogled na splet pokaže, da je Jurij Klepec član izvršilnega odbora SDS Laško, da je Marko Čadež predsednik občinskega odbora SDS Cerkno in da je Miran Strah član strokovnega sveta SDS, kjer je odgovoren za financiranje in menedžment v zdravstvu. Strah je sicer sodeloval tudi pri izbiri ponudnika operacijskih miz. In kdo je Strah? Zaposlen je na Inštitutu za varovanje zdravja, je pomočnik direktorja in skrbi za "integralno izvajanje postopkov in ukrepov za varovanje osebnih podatkov".
No, kot so kasneje povedali na ministrstvu za zdravje, je bil Miran Strah še pred sprejetjem poročila komisije o izbiri najugodnejšega ponudnika s posebnim sklepom razrešen s funkcije člana strokovne komisije. Že pred začetkom pogajanj naj bi bil izstopil. Sam je povedal, da ni sodeloval niti na eni seji komisije, ki se je ukvarjala z izbiro izvajalca električnih in strojnih napeljav za objekt pediatrične klinike. Menda je imel preveč dela z izbiro ponudnika operacijskih miz. V sklepu pa je kot razlog za izstop Mirana Straha zapisano: "Ker je dosedanji član strokovne komisije iz objektivnih in osebnih razlogov odstopil od te funkcije ..." Torej Strah ni odločal o tem, da bo posel dobil konzorcij podjetij, katerega član je tudi podjetje Makro 5 Investicije. Zakaj je to pomembno? Nekaj dni pred sprejetjem odločitve o najboljšem ponudniku, natančneje 20. julija 2006, naj bi bila podpisana pogodba med podjetjem Makro 5 Investicije, ki ga je zastopal Marjan Habjan, in podjetjem Partner Fin, ki ga je zastopal Domen Zavrl. Tega smo spoznali kot čudežnega dečka SDS, ki je tako kot Miran Strah sodeloval v strokovnem svetu SDS.
Predmet pogodbe, ki naj bi bila sklenjena 20. julija 2006, torej pet dni pred sprejetjem odločitve, kdo bo dobil posel, je izvajanje svetovanja s področja podjetniškega, poslovnega in davčnega svetovanja s strani izvajalca, torej Domna Zavrla oziroma podjetja Partner Fin, skladno s potrebami in z željami naročnika, zlasti pa kontrola finančnih obračunov; kontrola in korektura davčnih poročil; oblikovanje računovodskih sistemov, stroškovnega računovodstva, izvajanje postopkov proračunske kontrole; svetovanje, vodstvo in operativna pomoč pri poslovnih zadevah in javnih storitvah, posredovanje informacij za podjetništvo in javne storitve ter poslovno svetovanje pri projektu "Pediatrična klinika". Za to delo naj bi bil Partner Fin po pogodbi dobil plačilo v znesku 51 milijonov tolarjev plus DDV. Znesek naj bi bil izplačan v petih mesečnih obrokih. Prvi obrok v višini 11 milijonov (in DDV) takoj po podpisu pogodbe naročnika z ministrstvom za zdravje, drugi štirje obroki po 10 milijonov tolarjev pa v petih mesecih, vsakega prvega v mesecu. Znesek, ki naj bi ga podjetje Makro 5 Investicije plačalo za svetovanje, je po vseh primerljivih cenikih izredno visok. Boljši davčni svetovalci računajo za uro svetovanja po sto evrov. To bi pri projektu "Pediatrična klinika" in Domnu Zavrlu pomenilo, da je Partner Fin podjetju Makro 5 Investicije svetoval več kot 2000 ur - če bi svetovanje zaračunaval po tej tarifi. Direktor podjetja Makro 5 Investicije Marjan Habjan ni želel pojasniti, kaj jim je pravzaprav svetovalo podjetje Partner Fin.
Zakaj poudarjamo storitve, ki naj bi jih bilo opravilo podjetje Partner Fin? Zavrl, ki očitno davčno svetovanje odlično obvlada, namreč za urejanje davčnih poslov za svoje podjetje najema podjetje Simič & partnerji. Vendar to ni edini element, ki zbuja dvome o verodostojnosti sklenjene pogodbe: 7. februarja letos je namreč že omenjeni Miran Strah v podjetju Partner Fin na položaju direktorja zamenjal Domna Zavrla.