Borut Mekina

 |  Mladina 48  |  Politika

"Z ocenami o pogostosti klientelizma in korupcije se pretirava."

Bojan Šrot, novi predsednik SLS

© Matej Leskovšek

Ne, seveda ne. Tudi sam imam smisel za humor in sem rad v družbi zabavnih ljudi. Razumem, da s tem mislijo mojega brata, Boška Šrota, predsednika uprave Pivovarne Laško, ker sam nimam v Pivovarni Laško nobene delnice.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Borut Mekina

 |  Mladina 48  |  Politika

© Matej Leskovšek

Ne, seveda ne. Tudi sam imam smisel za humor in sem rad v družbi zabavnih ljudi. Razumem, da s tem mislijo mojega brata, Boška Šrota, predsednika uprave Pivovarne Laško, ker sam nimam v Pivovarni Laško nobene delnice.

Ampak na dan, ko ste bili izvoljeni in ko je na skupščino SLS prišel tudi vaš brat Boško, je bila dvorana enako zelena kot na skupščini pivovarne.

Mislim, da je barva Laščanov temnejša. Zelena je že tradicionalno, od ustanovitve stranke kot prve demokratične stranke po drugi svetovni vojni v Sloveniji, ena naših osnovnih barv. Sicer pa je cela Slovenija zelena. Dejansko in v simbolnem pomenu. Glede na debate v zadnjem času v slovenski politiki pa vidim, da so eni že tudi zeleni od zavisti!

Pravite, da ste v stranki ponosni na svobodo govora. Vi ne boste zahtevali strankarske discipline in ne boste vodili seznamov tistih, ki bodo glasovali drugače, kot boste želeli vi?

Za SLS je značilna notranja demokracija. Načeloma je v stranki vedno obstajala zelo velika svoboda pri odločanju na lokalni ravni. Pri nas ni nikoli centrala ali vrh stranke v Ljubljani dajal navodil, kdo mora kandidirati na lokalnih ali parlamentarnih volitvah. Prepričani smo, da ljudje, ki delujejo na terenu, razmere najbolje poznajo. Naši člani niso glasovalni stroj in različnih pogledov ne kaznujemo. Nasprotno, smo odprta stranka, kjer mnenje posameznika nekaj pomeni. Za razliko od drugih precej avtoritarno vodenih strank.

Vendar pa v koalicijskem okolju vaša stranka in vi le nimate takšne svobode. Zdi se, da morate vse napade, ki prihajajo na vas in na vašo stranko v zadnjem času, tolerirati: od žalitev na račun brata do predstavljanja stranke kot neke tajkunsko-oligarhične organizacije. Sicer koalicija razpade. Kje je za vas meja?

Razmerij med svojim bratom in ostalimi politiki ne želim vzeti osebno kot lastno razmerje do teh politikov. Če kdo napade mojega brata, ne čutim potrebe, da bi igral njegovega odvetnika. Sva vendarle odrasla in imava različne in samostojne poglede. Dejali smo, da spoštujemo koalicijsko pogodbo, ki se jo trudimo uresničiti. Še naprej ostajamo zmerna, desnosredinska stranka, ki so ji skrajna stališča in nepotrebni politični konflikti tuji. Dokaz, da z dialogom mislimo resno, smo konec koncev pokazali že leta 1996, ko smo stopili v levosredinsko koalicijo. Res pa je, da smo bili potem zaradi take drže vedno napadani. Pravili so nam izdajalci slovenske pomladi, oblastiželjneži, stranka, ki sedi na dveh stolih, ipd. Kot smo lahko videli, take oznake niso ostale brez posledic tudi pri volivcih. Kot predsednik nove SLS želim, da naša stranka z odločno, za mnoge prepoznavno in odgovorno politiko začne prevzemati odločilno vlogo.

Kako komentirate izjavo odvetnika Stojana Zdolška, ki je za RTV Slovenija dejal, da je Janša osebno naročal takratni sekretarki na ministrstvu za gospodarstvo, kdo bo sedel v nadzornem svetu Dela, kdo bo direktor Dela in tako naprej? Kaj, če se dokaže, da je to res?

To absolutno ni prav in prepričan sem, da smo te čase, ko je vrh politike nastavljal odgovorne urednike in direktorje po medijskih hišah, pustili nepreklicno za seboj. Sam se zavzemam za avtonomijo medijev, hkrati pa pozdravljam njihova prizadevanja po dvigu kakovosti novinarskega dela.

Janša je dejal, da v njegovi stranki SDS ni korupcije in klientelizma. Mislite, da je to mogoče?

Temu je težko pritrditi, kot je to težko tudi zanikati. Če je stranka majhna, potem je mogoče, da pozna predsednik praktično vse ljudi. Če pa ima stranka 10 ali 15 tisoč članov, pa na pamet kaj takšnega ne moreš reči. Moram pa reči, da se v zadnjih časih z ocenami o pogostosti klientelizma in korupcije malce pretirava. Ne verjamem namreč, da bi bili naši organi pregona odkrivanja tako nesposobni, da odkrijejo zgolj nekatere primere, če je ta pojav res tako razširjen. Mislim pa, da je tudi prav, da tisti, ki govori, da obstaja korupcija in celo ve za njo, to naznani organom pregona. To je dolžnost vsakega državljana, vključno z najvišjimi politiki. Opustitev ovadbene dolžnosti je po naši kazenski zakonodaji tudi kaznivo dejanje.

Je potem predsednik države storil kaznivo dejanje, glede na to, da sedaj precej govori o korupciji in klientelizmu?

Ne, sklepam, da predsednik vlade ne govori na pamet. Težko si predstavljam. Predsednik vlade je verjetno ena od najbolje obveščenih oseb. In če pravi, da korupcija obstaja, bi bilo logično, da jo organom pregona tudi naznani.

Kako se vi borite proti temu? Ste za zdaj dovolj majhna stranka, da s tem nimate težav?

Narobe sklepate, imamo 15 tisoč članov. Ni veliko strank, če sploh katera, ki lahko na shod pripelje 12 tisoč ljudi, kot se je to zgodilo na letošnjem tradicionalnem taboru SLS v Postojni.

Torej imate tudi veliko korupcije in klientelizma?

Ne, vsekakor tega glede na informacije, s katerimi sem seznanjen, ne morem reči. Dejstvo je, da v tako številčni in regijsko razkropljeni množici osebno ne morem poznati vseh članov, hkrati pa je dejstvo tudi, da smo že večkrat javno povedali, da ni mesta v stranki za tiste, ki so se dokazano nezakonito okoristili.

Napovedali ste pohod na oblast. Boste na naslednjih volitvah močnejši od SDS?

Ne vem sicer, kaj vse se še lahko zgodi. V glavnem pa smo si postavili za naslednje volitve cilj doseči rezultat okrog 10 odstotkov. Prepričan sem, da smo lahko le z drugačno politiko, ki presega vsakršno polarizacijo in delitev, s strpnim političnih slogom in modernim programom, uspešni na dolgi rok. To je naš skupni cilj. V SLS združujemo najštevilčnejši klub županov, ki uspešno vodijo tudi velike mestne občine, številni že več mandatov zapored. Verjamem, da nam bo uspelo.