Darja Kocbek

 |  Mladina 11  |  Politika

Skrivnost hrvaškega uspeha

Zakaj so navkljub temu, da je Slovenija članica EU, Hrvaška pa ne, hrvaški politiki pri plasiranju svojih stališč v Bruslju uspešnejši?

Pred zasedanjem evropskega sveta v Bruslju, kjer se trikrat na leto zberejo voditelji vseh 27 držav članic, je za slovenske novinarje glavno vprašanje, ali se bo in kaj se bo predsednik vlade Janez Janša pogovarjal s predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem, ki se udeležuje zasedanja politične skupine evropskih ljudskih in krščanskih strank (EPP-ED). Pred zasedanjem evropskega sveta namreč o temah, ki so na dnevnem redu, in o drugih pomembnih vprašanjih voditelji in drugi politiki razpravljajo v svojih političnih skupinah. Sanader se zasedanj EPP-ED pred zasedanjem evropskega sveta dosledno udeležuje predvsem zato, da se dokončno dogovori in potrdi dogovore, ki jih njegovi diplomati izpogajajo in zlobirajo že veliko prej. Čeprav Hrvati še niso v EU, so že ugotovili, kako je treba v Bruslju lobirati, predvsem pa, kdaj in kako je treba začeti lobirati ter kako je mogoče najučinkoviteje in brez razbijanja po mizi uveljaviti svoje interese. Ne le da so ves čas na preži, tudi kljuke si pri uradnikih in politikih začnejo podajati, še preden ti začnejo pisati poročila ali pripravljati sklepe, ki se nanašajo na Hrvaško.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje: