11. 6. 2001 | Mladina 23 | Družba
Policijsko pridržanje
Kako ravnati, če vas na policijski postaji namesto soka čaka odvzem prostosti
Če se boste kdaj ljubiteljsko lotili prebiranja členov zakona o kazenskem postopku, ki urejajo policijsko pridržanje in pripor, boste ugriznili v kislo jabolko. Določila so tako nenatančna, da si jih vsak policijski šef, državni tožilec, sodnik in odvetnik lahko tolmači po svoje. A oglejmo si nekaj značilnosti policijskega pridržanja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
11. 6. 2001 | Mladina 23 | Družba
Če se boste kdaj ljubiteljsko lotili prebiranja členov zakona o kazenskem postopku, ki urejajo policijsko pridržanje in pripor, boste ugriznili v kislo jabolko. Določila so tako nenatančna, da si jih vsak policijski šef, državni tožilec, sodnik in odvetnik lahko tolmači po svoje. A oglejmo si nekaj značilnosti policijskega pridržanja.
Temeljni pogoj je, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, in da policija prav vas osumi, da ste ga storili. Pravico vas ima pridržati NAJVEČ 48 UR!! Ker ji zaradi obsežnosti preiskave ta čas pogosto ne zadostuje, ga bo poskušala raztegniti. Kako? Povabila vas bo na "informativni" pogovor, kjer boste ubogljivo odgovarjali na različna vprašanja v prepričanju, da dokazujete svojo nedolžnost in da se vam ne more zgoditi nič. Vmes vam bodo postregli s kavo in sokom, vendar le, če bodo ugotovili, da ste kooperativni, to pomeni, da govorite in govorite in da jim ne postavljate neprijetnih vprašanj o odvetniku in odvzemu prostosti. Sicer ne boste dobili niti kozarca vode, da bi za pomiritev prižgali cigareto, si pa kar iz glave izbijte. Predstavljajte si, da ste ena od 300 oseb, ki jih policija vabi na informativne pogovore v zvezi z napadom na novinarja Večera Mira Petka. Le nekaj jih je pripravilo in izpeljalo napad na Petka, preostalih 295 mora trpeti policijsko torturo. Ne pozabite, da je dogodek povzročil ogorčenje javnosti in predvsem novinarjev, to pa je za policijo velik pritisk glede uspešnosti. In ker se je takoj oglasil Petkov rojak Marko Pogorevc, je jasno, da visi glava direktorja policijske uprave v Slovenj Gradcu na nitki, zato nedvomno vsak dan posebej zahteva od načelnika tamkajšnjih kriminalistov rešitev problema. V tako pregretem položaju se ne čudite, da bodo policisti poskušali tudi z zlorabami. Če boste odklonili poligrafsko testiranje (detektor laži), boste "poslej deležni še temeljitejše policijske preiskave". Tako piše novinar Ivan Praprotnik (Delo, 22. 3.) in dodaja, da so nekateri KAR z odvetniki pričakali kriminaliste, ki so jih obiskali na domu ali v službah. Kot da je to kaj nepojmljivega in državi in bogu nevšečnega!!? Pri tem novinar pozablja, da vsi novinarji, ki so zaradi suma storitve kaznivega dejanja vabljeni na informativni pogovor na policijo, s seboj vedno pripeljejo KAR odvetnika, pa se temu nihče ne čudi.
48 ur
Ko boste že nekaj ur sedeli v policijski pisarni in kot osumljenec povedali vse, kar veste, vas bodo policisti presenetili s tem, da vam je od sedaj odvzeta prostost, in vas milostno opozorili na pravico, ki jo imate šele od tega trenutka (prejšnjih nekaj ur kar odpišite, saj ste bili ta čas na policiji "prostovoljno"), torej do odvetnika in do molka. Cinično kajne, ko pa ste jim že vse izblebetali!?
Če se policija odloči, da vam vzame prostost in vas pridrži za 48 ur, ji tega praktično ne boste mogli preprečiti, čeprav ste prepričani, da niste storili nobenega kaznivega dejanja. Odvetnik bo sicer lahko napisal pritožbo, a izvršitve pridržanja ne bo preprečila. Sodni senat mora pritožbo rešiti v 48 urah, torej boste v celici prečemeli polno porcijo. Če vas bo policija pridržala manj kot šest ur in vas nato izpustila, vam ni dolžna izdati nobene pisne odredbe. Svetujem vam, da zahtevate vsaj potrdilo, da ste bili pet ur pridržani. Prišlo vam bo prav kot dokaz v morebitnem odškodninskem postopku, lahko pa tudi v službi, da upravičite izostanek. Ko boste pridržani več kot šest ur, vam morajo izročiti ODLOČBO O PRIDRŽANJU, ki jo po internih policijskih pravilih lahko podpiše le načelnik regijskega urada kriminalistične policije. Odločbo temeljito preberite, saj boste v njej odkrili, česa točno vas bremenijo oz. kakšnega kaznivega dejanja ste osumljeni. Policisti bodo zahtevali, da odločbo podpišete. Marsikdo podpis odkloni, ker meni, da je s tem podpisal priznanje. To ne drži, podpis pomeni le, da ste odločbo sprejeli in ste z njo seznanjeni. Najverjetneje se bo po izročitvi odločbe policijsko zasliševanje nadaljevalo. Vprašali se boste, koliko časa vas lahko zaslišujejo. Odgovor je kratek - 16 ur na dan. Zakon pravi, da je treba priporniku omogočiti 8-urni počitek, in če odštejemo še kakšno uro za prehranjevanje, ste še vedno lahko v policijskem primežu najmanj 14 ur. Čeprav se boste branili z molkom, bodo vztrajni policisti neprestano ponavljali ista vprašanja, vi pa nimate take možnosti kot pri informativnem pogovoru, ko vam prostost ni odvzeta in lahko svobodno odkorakate. Odvisni ste od delavnosti in zagnanosti policistov. Čez noč vas bodo namestili v prave zaporniške prostore v pravih zaporih. Vaše počutje bo odvisno od vašega oz. vaših začasnih "sostanovalcev", ki bodo lahko kaj čudni "tiči" (roparji, posiljevalci, morilci, pedofili, mobitel podjetniki ipd.). Koliko časa boste vklenjeni v lisice, ni odvisno od vaše agresivnosti ali popolne pohlevnosti in resigniranosti, temveč od tega, kakšne podatke imajo o vas in o kaznivem dejanju policisti.
Zjutraj vas bodo prišli iskat in vas odpeljali na policijo, postopek pa se bo ponovil. In ko bo prišla ura, ki je 48 ur oddaljena od datuma odvzema prostosti iz odločbe, lahko policisti storijo le dvoje:
- najblažja možnost je, da vas spustijo, razloga za to pa sta dva. Prvi je, da vam niso dokazali nobenega kaznivega dejanja, to pomeni, da je treba iztožiti državo za velike denarje, ker ste bili neupravičeno pridržani, drugi pa, da so policisti sicer prepričani, da so vam kaznivo dejanje dokazali in vas bodo zato ovadili državnemu tožilstvu, vendar so odpadli t. i. priporni razlogi;
- slabša možnost je, da vas po 48 urah odpeljejo na zaslišanje k dežurnemu preiskovalnemu sodniku. To pomeni, da so policisti prepričani, da ste pravi osumljenec, kar dokazujejo v kazenski ovadbi, ki jo morajo predložiti sodniku, in da še vedno obstajajo priporni razlogi. Vašo usodo so preložili v roke preiskovalnega sodnika. Ta vas bo zaslišal (pri tem imejte ob sebi odvetnika) in odločil, ali vas bo spustil ali se boste vrnili na Povšetovo.
Če ste storilec kaznivega dejanja, morate ta policijski ukrep vzeti v zakup. Huje je, če se nedolžni znajdete v policijskem pridržanju. To se je pred kratkim zgodilo starejšemu gospodu, ki je z znancem obiskal neki samostanski muzej. Varnostna kamera ju je posnela ob ogledovanju eksponatov. Kasneje se je v muzej vrnil gospodov znanec in kamera naj bi ga bila posnela, kako je vzel neki kipec, ki ga kasneje policija ni našla. Osumljenčev znanec, že omenjeni gospod, ki s tatvino ni imel nič, niti ni vedel zanjo, je bil deležen (seveda neuspešne) hišne preiskave, "mehčali" pa so ga tudi z 48-urnim pridržanjem, in to le zato, ker si je skupaj z osumljencem ogledoval razstavo.
Ni pa le policija tista, ki vam lahko vzame prostost. Zakon pravi, da vam lahko VSAK vzame prostost, če ste ZASAČENI pri kaznivem dejanju, za katerega se storilec preganja po uradni dolžnosti, vendar vas mora ta "vsak" TAKOJ izročiti policiji. Če boste torej kradli čokolado in cigarete v samopostrežnici, ste s tem storili tatvino, ki se preganja po uradni dolžnosti, zato vam imajo prodajalci pravico odvzeti prostost do prihoda policijske patrulje. Če boste vlamljali v parkirane avtomobile pred stanovanjskim blokom in vas bodo, kot pravi zakon, zasačili pri kaznivem dejanju, vas imajo lastniki avtomobilov ali drugi državljani pravico pridržati do prihoda policije. Tedaj se zna zgoditi, da bo hiter prihod policistov za vas pomenil odrešitev, kajti lastniki vozil bodo pravico lahko vzeli v svoje roke in ugotovili boste, da so policijski pendreki pravi balzam proti pestem in brcam razjarjene množice.