11. 6. 2001 | Mladina 23 | Družba
Glamur v Monte Carlu
Med dogodki, s katerimi se ponaša kneževina Monako, je tudi podelitev laureus za najboljše športne dosežke v minulem letu nagrad
Edwin Moses, predsednik akademije Laureus
© Doug James
Nagrade laureus, ki so jih maja letos podelili že drugo leto zapored, podeljujejo za športne dosežke v sedmih kategorijah, za najboljšo športnico in najboljšega športnika leta, za najboljšega novinca v družbi najboljših, za najuspešnejšega povratnika, za najuspešnejšega športnika invalida, za najboljšega športnika v alternativnih športih in za najboljše športno moštvo. Poleg omenjenih podeljujejo še nagrado za življenjske dosežke in nagrado sklada Laureus za dobrodelno dejavnost.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
11. 6. 2001 | Mladina 23 | Družba
Edwin Moses, predsednik akademije Laureus
© Doug James
Nagrade laureus, ki so jih maja letos podelili že drugo leto zapored, podeljujejo za športne dosežke v sedmih kategorijah, za najboljšo športnico in najboljšega športnika leta, za najboljšega novinca v družbi najboljših, za najuspešnejšega povratnika, za najuspešnejšega športnika invalida, za najboljšega športnika v alternativnih športih in za najboljše športno moštvo. Poleg omenjenih podeljujejo še nagrado za življenjske dosežke in nagrado sklada Laureus za dobrodelno dejavnost.
Nagrade podeljujejo člani športne akademije Laureus, v kateri je zbranih več kot 41 svetovnih legend športa, med njimi Giacomo Agostini, Sebastian Coe, Michael Jordan, Jackie Joyner - Kersee, Ivan Lendl, Pele ali Ray Sugar Leonard. Na letošnji podelitvi so bili od članov športne akademije Laureus med drugim prisotni Boris Becker, Bobby Charlton, Nadia Comaneci, Emerson Fittipaldi, Niki Lauda, Miguel Indurain, Franz Klammer, Edwin Moses, Mark Spitz, Alberto Tomba, Martina Navratilova in Katarina Witt. Poleg članov akademije Laureus je svoje mnenje o nominiranih športnikih v posameznih kategorijah dalo več kot 300 športnih novinarjev iz 75 držav.
Letos se je nesorazmerje med številom nominiranih športnikov iz ZDA in iz preostalega sveta s povečanjem števila nominiranih športnikov sicer nekoliko popravilo. Vendar je bilo od 35 nominacij še vedno 29 nominacij za ZDA, Avstralijo, Kanado in države Zahodne Evrope. Tri nominacije je dobil "Vzhod" (Rusija, Hrvaška in Slovenija) in prav toliko afriške države (Kamerun, Kenija in Južna Afrika). Podobno je z dobitniki nagrade laureus. Od sedmih zlato-srebrnih kipcev laureus, ki jih je izdelal Cartier, jih je pet šlo v države "razvitega Zahoda", po en kipec pa v Južno Afriko in Rusijo.
Smernice pač določajo sponzorji. Med te se je letos uvrstila tudi nemška Deutsche Bank, saj je postala uradna banka prireditve in vseh z njo povezanih finančnih transakcij in hkrati banka, ki bo upravljala sklad Laureus za dobrodelne namene na športnem področju. Tega sta ustanovila glavna sponzorja Daimler Chrysler in Richemont. Začetni vložek obeh sponzorjev v omenjeni sklad je bil po milijon dolarjev. Deutsche Bank dejansko že ima nekaj izkušenj s poslovanjem v športu. Po mnenju dr. Bernda A. von Malizana, člana uprave Deutsche Bank, je "šport že davno anticipiral to, kar se sedaj postavlja v ospredje pozornosti vseh nas, globalizacijo. Jezik športa je v bistvu globalni jezik." Deutsche Bank zdaj posluje v 38 državah po svetu. Posebno pozornost namenja ameriškemu trgu. Na njem imata pomembne načrte tudi skupini Daimler Chrysler in Richemont.
Sicer pa pri delu sklada Laureus sodelujejo ljudje, kot so Sepp Blatter, Bernie Ecclestone, Wayne Hiuzenga, Ion Tiriac in Juan Antonio Samaranch. Podpredsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja dr. Thomas Bach meni, da "MOK z veseljem izraža pripravljenost sodelovati pri razvoju in programu sklada Laureus". Častni govornik na podelitvi letošnjih nagrad v Forumu Grimaldi v Monte Carlu pa je bil predsednik MOK Juan Antonio Samaranch. Prireditev je izrecno pohvalil in podprl. Hkrati je javno napovedal svoj odhod s položaja predsednika MOK. Odšel naj bi junija.
Dogodek je seveda dobil ustrezno medijsko podporo. Newyorški The Variety je zapisal, da je "mednarodni šport dobil svojo različico oskarjev". Pariški Le Figaro, da sta "Daimler Benz in Richemont ustvarila oskarje športa in akademijo športnikov". Londonski The Times pa si je naslov "No business like sports show business" izposodil od Michaela Douglasa, ki je skupaj s Catherine Zeta - Jones sodeloval pri podelitvi nagrad. Pravice za prenos ali predvajanje posnetka prireditve so bile prodane v 163 držav. Ameriški NBC je predvajal posnetek prireditve v enem izmed najbolj gledanih terminov, pred začetkom ene izmed tekem finala Zahodne konference NBA. Slovenskih medijev razen Mladine ni bilo, čeprav je bil v kategoriji alternativnih športov za nagrado nominiran tudi Davo Karničar.
Razglasitve najboljših so nominiranci sprejeli različno. Še najbolj iskreno se je nagrade veselila avstralska atletinja Cathy Freeman, kar trem nagrajencem pa je bila nagrada podeljena v odsotnosti. To je bilo pričakovano, kar zadeva Mika Horna iz Južne Afrike, ki je nekje v pragozdovih ob ekvatorju, manj razumljiva je bila odsotnost ruskega igralca tenisa Marata Safina, še več negodovanja pa je povzročila odsotnost ameriškega profesionalnega igralca golfa Tigerja Woodsa, ki je dobil nagrado za najboljšega športnika. V kategoriji najuspešnejše povratnice je nagrado dobila ameriška igralka tenisa Jennifer Capriati. Nekoč ena izmed najobetavnejših teniških igralk je kariero prekinila zaradi zasvojenosti z mamili.
Tako kot Davo Karničar je brez nagrade ostala tudi hrvaška smučarka Janica Kostelić. Ta je sprejem po podelitvi zapustila vidno nerazpoložena v rekordno kratkem času. Še bolj razburjen je bil njen oče Ante Kostelić: "Če bi bilo vse pošteno, bi Janica dobila dve nagradi: za najboljšo novinko in za najboljšo povratnico. Kdo pa sta sploh Safin in Capriati? Če ne bi prihajala iz Rusije in ZDA, bi bila neznana.To je zato, ker je Janica Hrvatica, verjetno pa tudi zato, ker se ne ukvarja s 'šminkerskim' športom, kot je tenis." O težavnosti primerjave globalne popularnosti alpskega smučanja in tenisa govori tudi odgovor nemške umetnostne drsalke Katarine Witt na vprašanje hrvaške novinarke: "Ali poznate Janico Kostelić?" "Ne," je s simpatično lahkotnostjo nevednosti odgovorila nekdanja olimpijska zmagovalka v umetnostnem drsanju in na meji nesramnosti vprašala: "Kdo pa je to?"
Večina udeležencev zabave je že po nekaj minutah skoraj pozabila na športne nagrade laureus. Pozornost se je usmerila v bolj ali manj formalne medsebojne stike znanih osebnosti. Osrednja pozornost gostov, moških in žensk, pa je vsaj nekaj časa veljala prototipu novega Mercedesovega dvoseda, ki bo v serijski prodaji šele leta 2003. Moč osemvaljnega motorja je 410 kW ali 557 KM. Za dosego hitrosti 100 km/h potrebuje 4,2 sekunde, za 200 km/h pa 11,3 sekunde. Največja hitrost modela SLR je 320 km/h. Prvi trije avtomobili iz te serije so namenjeni prodaji v dobrodelne namene, izkupiček pa bo šel v sklad Laureus. Sodeč po zanimanju bi jih lahko že tistega večera prodali kar nekaj.
Naslednje jutro. Ko so se zadnji udeleženci podelitve laureusov vračali iz nočnega kluba Jimmy'z, ki je v Monte Carlu "zakon", so bili pred dvorano Forum Grimaldi in v njej že sredi dela. Opremo s prireditve Laureus so odpeljali nekaj ur pred tem. Delavci so s kamionov že zlagali opremo za novo "gala" prireditev. Šlo je za prvo prireditev v sklopu dirke formule 1, ki je tu še vedno najpomembnejši dogodek leta.