Tomica Šuljić

 |  Mladina 38  |  Družba

Sodobna ali spremenjena

Petnajste volitve v bundestag

Taksist Roland ni omahoval z odgovorom na minuli teden najpogostejše nemško vprašanje, koga voliti v nedeljo. "Zame ni dvoma, Schroeder," je bil odločen. V nekdanjem vzhodnonemškem Leipzigu so precej močni tudi nekdanji komunisti, sedaj demokratski socialisti, vendar se voznik ni strinjal, da bi lahko dobili še eno priložnost. "PDS je poskušala 40 let, in to je bilo dovolj."

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tomica Šuljić

 |  Mladina 38  |  Družba

Taksist Roland ni omahoval z odgovorom na minuli teden najpogostejše nemško vprašanje, koga voliti v nedeljo. "Zame ni dvoma, Schroeder," je bil odločen. V nekdanjem vzhodnonemškem Leipzigu so precej močni tudi nekdanji komunisti, sedaj demokratski socialisti, vendar se voznik ni strinjal, da bi lahko dobili še eno priložnost. "PDS je poskušala 40 let, in to je bilo dovolj."

Precej ljudi, ki so se v ponedeljkovem popoldnevu zbrali pred nekdanjo mestno hišo, da bi poslušali kanclerja Gerharda Schroederja, bi se strinjalo z njim. Tisti dan je na odru napis sporočal Za sodobno Nemčijo, regijski glasbeniki pa so patetično preigravali protivojno Brothers in Arms. Kar sploh ni bilo naključje, saj je kancerjeva protivojna usmeritev ne nazadnje ena glavnih predvolilnih tem. Ko je na oder nekaj čez peto popoldne na oder končno stopil sam Gerd, so zaplapolale rdeče strankarske zastave. In ena črna, pod katero je napis sporočal Obrambni denar za škodo po poplavah. Nosilec te nenavadne table je bil brkati Sas, ki je med prvimi kanclerjevimi monologi o poplavah ter enotnosti in solidarnosti med Nemci vsakič, ko je kancler zastal, zakričal svojo genialno zamisel. Po enem mu je končno uspelo in zaneseni Schroeder mu je odločno zasikal: "Zdaj pa bodi tiho, to tako ali tako ne bo prišlo skozi," in pobral dodaten aplavz za realnost. Nato pa s stisnjenimi pestmi na levo in desno prepričeval že prepričane. Ni pozabil omeniti, da izobrazba ne sme biti odvisna od denarnic staršev, pa da se bo boril za enako zdravstveno oskrbo za vse, da ne smejo zamuditi možnosti za združeno tolerantno Evropo ter neštetič v zadnjih tednih ponovil "Pod mojim vodstvom se Nemčija ne bo udeležila vojne." Ter: "O eksistenčnih nemških vprašanjih se bo odločalo v Berlinu in nikjer drugje."

Pred dobrega pol leta je bila situacija jasna - če bi bile volitve spomladi, bi CDU/CSU gladko vrnila poraz z zadnjih volitev, ko so jih socialdemokrati premagali za pet odstotkov in po 16 letih dobili prevlado v parlamentu. Štiriletna vladavina je rdeče-zeleno koalicijo precej utrudila. Ob tem jim je gospodarske dosežke skoraj izničila recesija, ki je sledila 11. septembru - število brezposelnih se je povzpelo nad štiri milijone. Kar je bilo še posebej neprijetno za Schroederja, ki je znan po izjavi, da kancler z več kot štirimi milijoni brezposelnih ne more ostati kancler. A samo mesec dni pred volitvami so prišle poplave, ob katerih se je kancler odzval hitro, predvsem pa finančno učinkovito. Glavni predvolilni obrat pa je prišel ob napovedi ZDA, da bodo napadle Irak. Schroeder, ki je Busha označil za Julija Cezarja, je znova presenetil z odločnostjo in stališčem, ki je postalo eno glavnih predvolilnih gesel. Podobno sunkovito se je dvignila njegova priljubljenost po dveh televizijskih soočenjih. Dvoboja sta bila prva tovrstna v zgodovini nemške politike. V treh tednih se je razmerje 39 : 32 za CDU/CSU izenačilo na 37. Takrat se je zazdelo, da se uresničuje izjava Edmonda Stoiberja: "Prej bom trener FC Bayerna kot zvezni kancler."

"Bog oprošča, Stoiber ne," pravi krščansko strankarsko pravilo. Njegova splošna nepriljubljenost pa je že zgodovinske narave: na strankinih volitvah pred 19 leti je zbral 46 % glasov brez protikandidata! Ironično si lahko nekdanja Straussova desna roka nepriljubljenost v nebavarski Nemčiji pripiše tudi najnižji stopnji brezposelnosti v svoji zvezni deželi ter svojim bavarsko-krščanskim koreninam, ki jih skorajda nikoli ne pozabi poudariti. V študentskem predmestju Leipziga, kjer so ulice, ki so še vedno poimenovane po borcih proti nacionalsocializmu, polne ljudi različnih ras, mi je naproti prišel mlad bruc, ki je na prsih nosil mladinski volilni hit: nalepko v obliki stop znaka ter z napisom Stoppt Stoiber. Podobno razmišljajo mnogi. "Stoiberju ne pripisujem velikih kompetenc," je povedala študentka Manuela, "sicer pa opozicija kanclerju samo oponaša, česa ni storil." Kljub temu da mu je še pred mesecem kazalo izjemno dobro, deset dni pred volitvami Stoiberju, ki Nemcev ni prepričal o ogroženosti nemško-ameriškega prijateljstva, ni ostalo preveč želez v ognju. Zato je znova sprožil drobec svoje nestrpnosti v politiki do tujcev pod krinko "pripravljenosti tujcev na integracijo", vendar so ga iz lastne stranke opozorili, da si ni izbral pravega orožja. V podobno ekstremno mrežo se je zapletla tudi FDP (liberalci). Njihov podpredsednik Juergen Muellermann je s prvimi antisemitskimi izjavami šokiral že pred meseci, na predvolilnih shodih FDP pa so redni obiskovalci postali tudi glasno kričoči nosilci izraelskih zastav. Predsednik Guido Westerwelle je sprva skušal omiliti ozračje, zadnji teden pa se je Mollermannu znova zareklo. Njegov šef je bil tokrat tako jezen, da se je tri dni pred volitvami odločil, da na sklepni petkovi prireditvi ne bosta nastopala za istim pultom.

Eden glavnih trnkov opozicije za pridobivanje volilnih glasov, brezposelnost, je v zadnjih dneh postala bolj prazna vaba; število brezposelnih v Nemčiji je namreč manjše kot ob nastopu sedanje vlade, pridobili pa so konec koncev čez poldrug milijon novih delovnih mest. "Precej notranjih težav ni urejenih, toda ostali tega ne morejo takoj spremeniti," je novinar Boris kratko povzel realno stanje. "Stoiber s programom ni dosti oddaljen od kanclerja, tako da bodo odločale simpatije." Posebej pomembno pa bo razpoloženje volilcev na vzhodu, kjer tri vzhodne zvezne dežele veljajo za trdnjave konzervativcev, a ne v mestih, kjer je med mladimi opaziti precej DDR-nostalgikov. Thomas, šolar z volilno pravico ter z rdečo zvezdo na ovratniku, se je odločil, da bo glasoval za PDS (reformirane komuniste). "Sprva sem hotel svoj glas anulirati, toda tako ne bo bolje." "Na vzhodu je navezanost volilcev na stranke manjša, ker volijo tistega, ki jim obljubi boljši jutri," je sodeželane analiziral Boris. "Po mandatu seštejejo stroške in koristi ter se odločijo, ali bodo še enkrat dali glas. Vzhod preseneča tudi raziskovalce javnega mnenja." Tukaj, kjer je zahodne trgovine najti v mestnih središčih, ne pa tudi v predmestnih četrtih, se precej glasov obeta PDS. Eno temeljnih vprašanj pred nedeljo pa je, ali jim bo ponovno uspelo priti v parlament, saj bo politična slika z njimi ali brez njih precej drugačna.

"Nemci smo tako zelo predvidljivi in vedno je tako dolgočasno, tokrat pa je iz dneva v dan manj jasno, kdo bo zmagal," je vzdušje povzel eden od sogovornikov. Prvi odgovori bodo prišli v nedeljski noči, in takrat bo jasno, kako daljnoviden je bil Gerd, ko je na drugem dvoboju prekršil pravila bontona. Ko je Edmund pričel stavek "Ko bom zmagal na volitvah ..." mu je hitro in glasno odgovoril: "Ne boste." Ko je Schroeder čez četrt ure izjavil "Na volitvah bomo zmagali," Stoiber ni odgovoril, ampak zgolj skremžil obraz.