Ksenija Hahonina

 |  Mladina 16  |  Družba

Bil sem nepravi oligrah

Sklepni govor je iz Hodorkovskega naredil junaka

Prejšnji teden je imel še do pred kratkim najbogatejši podjetnik v Rusiji priložnost za sklepni govor na sodišču, ki se bo tik pred prvomajskimi prazniki izreklo o razvpiti aferi naftne družbe Jukos. Tožilstvo je zaradi utaje davkov in drugih finančnih nepravilnosti za Mihaila Hodorkovskega zahtevalo deset let zapora, strokovnjaki pa ocenjujejo, da bodo on in njegovi poslovni partnerji dobili od osem do deset let zapora. Odvetniki Hodorkovskega trdijo, da mu ne bodo sodili na sodišču, ampak v Kremlju, in nihče več ne pričakuje pomilostitve. Saj je bil nekdanji vodja varnostne službe Jukosa Aleksej Pičugin že obsojen na 20 let, njegov sodelavec Aleksej Piškun pa bo za zapahi 4 leta.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Ksenija Hahonina

 |  Mladina 16  |  Družba

Prejšnji teden je imel še do pred kratkim najbogatejši podjetnik v Rusiji priložnost za sklepni govor na sodišču, ki se bo tik pred prvomajskimi prazniki izreklo o razvpiti aferi naftne družbe Jukos. Tožilstvo je zaradi utaje davkov in drugih finančnih nepravilnosti za Mihaila Hodorkovskega zahtevalo deset let zapora, strokovnjaki pa ocenjujejo, da bodo on in njegovi poslovni partnerji dobili od osem do deset let zapora. Odvetniki Hodorkovskega trdijo, da mu ne bodo sodili na sodišču, ampak v Kremlju, in nihče več ne pričakuje pomilostitve. Saj je bil nekdanji vodja varnostne službe Jukosa Aleksej Pičugin že obsojen na 20 let, njegov sodelavec Aleksej Piškun pa bo za zapahi 4 leta.

Sklepni govor pred obsodbo je izza železnih rešetk v sodni dvorani trajal slabih štirideset minut. V dvorani ni bilo prostora za vse, ki bi ga radi slišali. 41-letni obtoženec je navzoče najprej spomnil, da se je vse skupaj začelo z aretacijo njegovega kolega Platona Lebedeva. "Po prijetju Platona sem ostal v Rusiji, čeprav so mi prijatelji in odvetniki to odločno odsvetovali. Ostal sem, ker imam rad Rusijo in verjamem v njeno prihodnost - prihodnost močne in pravne države." Mimogrede - v podobnih okoliščinah sta iz Rusije pobegnila nekdanja mogotca Boris Berezovski in Vladimir Gusinski. "Čeprav sem se zavestno odločil in se pred nikomer nisem skrival," je z mirnim glasom dejal Hodorkovski, "so me pred enim letom in pol aretirali oboroženi zamaskiranci. Od tedaj sem zastražen in me nočejo izpustiti niti za plačilo varščine niti za zastavljeno besedo najuglednejših državljanov Rusije ..."

Res je, podpisniki izjave za javnost - same žive legende ruske znanosti in kulture - so opozorili na dejstvo, da gre v primeru Hodorkovskega za politično preganjanje. Da so v pravosodnem postopku oblasti kršile temeljne človekove pravice ter da se je začel protizakonit pregon prič obrambe. Sodstvo je v tem primeru le priročen mehanizem za uveljavljanje interesov, ki so očitno višji od zakonov.

"Pred enim letom se je začelo načrtno in postopno uničevanje Jukosa," je o razlogih za pregon v zadnjem govoru povedal Hodorkovski. "Vsa država ve, zakaj so me spravili za rešetke. Zato da ne bi motil razgrabljanja podjetja. Pri tem so organizatorji preganjanja poskušali prestrašiti oblast in javnost z izmišljotinami o mojih političnih ambicijah. Zavajali so predsednika in druge predstavnike višje politične skupnosti in rusko javnost nasploh."

Analitiki so po aretaciji Hodorkovskega napovedovali njegovo izpustitev po predsedniških volitvah, kajti Mihail je bil edini resni tekmec Vladimirja Putina. Toda Putin je ponovno gladko zmagal, Hodorkovski pa je še vedno zaprt in bo najverjetneje sedel še dolgo. Medtem je del Jukosa zaradi davčnega dolga na dražbi prešel pod okrilje državnega podjetja.

"Kadar pravijo, da je primer Jukos okrepil vlogo države v gospodarstvu, se lahko samo grenko nasmehnem. Ti ljudje, ki trenutno kradejo delnice Jukosa, nimajo nobene stvarne povezave z rusko državo in njenimi interesi." Po mnenju Hodorkovskega sodišče v dveh letih intenzivnega preiskovanja in zasliševanja ni dokazalo njegove krivde: "Sodišču je predlagano, da se izreče, češ da je že samo ustvarjanje in upravljanje uspešnega posla dokaz za zločin. Lahko ... tudi tako. Vendar je to popolnoma nezakonito, pa tudi v nasprotju z razvojno naravnanostjo države."

To, da je Hodorkovski žrtveno jagnje v obdobju po razgrabitvi sovjetskega premoženja, da je vzorčni primer, s katerim lahko ustrahujejo druge bogataše, ki bi se radi vmešavali v politiko, da je žrtev prerazporejanja premoženja znotraj že oblikovanih kast - je jasno kot beli dan. In zakaj se je v tej vlogi znašel ravno Hodorkovski? "V nasprotju s skromnimi poslovneži in uslužbenci, ki stojijo za primerom Jukos, nimam dvorcev, dirkalnih avtomobilov, nogometnih klubov, celo tista hiša, ki so jo fotografirali za Komsomolko (časopis, op. a.), ni moja ...," je ponudil razlago. "Tudi imetja v tujini nimam. Lahko vprašate obveščevalno, oni že vedo. Nikoli nisem bil človek, ki bi osiromašenemu narodu naše bogate države cinično razkazoval barbarsko kulturo potrošništva. Bil sem nepravi oligarh. Verjetno mi je zato oblast ne samo odvzela Jukos, ampak me ima že drugo leto za zapahi."

Iz nastopa Hodorkovskega je tudi jasno, da se ne namerava vdati, da se ne čuti krivega in je ponosen na svoja dejanja ter bo odslej deloval v zanj popolnoma novi vlogi, a še zmeraj v korist domovine in naroda. "Vse, kar imam, sta prepričanje o pravici in volja do svobode."

No, poleg tega ima tudi službo za stike z javnostjo, ki je v zadnjih dneh objavila pisma, naslovljena na zapornika, ki mu v teh dneh Amnesty International ni dodelil status "politični". "Za študente kijevskih univerz ste človek nezlomljive volje," je zapisal Jevgenij Hursin, doma iz Ukrajine. Hodorkovskega je med drugim vprašal, kaj bere v zaporu, ta pa mu je osebno odgovoril, da prelista veliko časopisov in revij (čez 50) in ima televizijo, ki lovi 12 do 14 postaj. V odgovoru pometaču cest iz ruske vasi Lodejka pa je navedel, da zelo pogreša internet, saj da so danes tam najboljše informacije.

Pisem, na katera se Hodorkovski osebno odzove, je vse več, in glede na močno, zgodovinsko dokazano naklonjenost ruskih duš političnim zapornikom je Mihail že zdaj pravi junak. Kaj šele bo, ko bo odsedel kazen? Spoštovanje se v Rusiji povečuje z leti, odsedenimi za rešetkami. In to je verjetno edina tolažba za Hodorkovskega, ki je občinstvo spomnil na svojo dobrodelno dejavnost in ob zahvali najbližjim uporabljal besedišče iz oktobrske revolucije: "sotrpini", "moja žena je kot dekabristka", "moji prijatelji - zagotovo bomo dosegli resnico". Skliceval se je na zgodovinsko sodišče, ki bo vse postavilo na svoje mesto.

Medtem je Vladimir Putin na otvoritvi sejma v Nemčiji prepričeval tuje vlagatelje, da so investicije v Rusijo varne. Sočasno pa je bil Viktor Vekselberg, lastnik devetih Fabergejevih jajc, kot je sam izjavil, neprijetno presenečen. Podjetje British Petroleum TNK-BP, katerega direktor in večinski lastnik je Vekselberg, je od ruske davčne uprave dobilo obvestilo o neplačilu 790 milijonov dolarjev.