-
25. 10. 2023 | Družba
Rupnika, obtoženega zlorab, sprejeli v koprsko škofijo
Nekdanjega slovenskega jezuita in umetnika Marka Ivana Rupnika, ki so ga zaradi obtožb zlorab redovnic izključili iz jezuitskega reda, so kot duhovnika sprejeli oz. inkardinirali v koprsko škofijo, poroča katoliški spletni portal Silere non possum. Po navedbah slovenskega katoliškega tednika Družina so na koprski škofiji to potrdili.
-
25. 10. 2023 | Družba
»Migracije so nekaj najbolj običajnega v človeški zgodovini«
"Ljudje se bojimo neznanega in za večino je pojav migracij neznan, zato bi bilo dobro, da bi o njih vedeli več. Cela zgodovina človeštva je zgodovina migracij! Vsi mi smo potomci prednikov, ki so migrirali, najprej znotraj Afrike, nato zunaj nje na vse ostale celine, razen Antarktike. Migracije so nekaj najbolj običajnega v človeški zgodovini, normalen družben pojav, in to ne samo v obdobju lovstva in nabiralništva na začetku razvoja človeštva, ampak tudi kasneje. Eden bistvenih razlogov, da se do migracij ne vzpostavi bolj pozitivnega odnosa, je, da ljudje o njih malo vedo, hkrati pa se »poskuša migracije zelo pogosto izkoristiti v politične ali ideološke namene«, da se zbuja strah, kar še bolj okrepi odnos ljudi do migracij."
-
24. 10. 2023 | Družba
»Ključen element pri prepoznavanju lažnih novic je namen zavajanja«
Lažnih novic ni enostavno prepoznati, ključen element pri njihovem prepoznavanju pa je namen zavajanja, je ena od ugotovitev današnje okrogle mize na temo Lažne novice, teorije zarot in nezaupanje v znanost, ki je potekala kot uvod v prvi festival znanosti Univerze v Mariboru (FestUM), letos namenjen odprtemu izobraževanju.
-
24. 10. 2023 | Družba
Inšpekcijski nadzor zaradi energijske pijače
Uprava za varno hrano je po poročanju portala N1 uvedla inšpekcijski nadzor zaradi energijske pijače Prime, ki je zahvaljujoč družbenim omrežjem zelo priljubljena med mladostniki. Najprej so morali identificirati uvoznike oziroma distributerje pijače Prime, trenutno pa zbirajo podatke o vrstah pijač.
-
24. 10. 2023 | Družba
NIJZ za preprečevanje uporabe elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pozivajo k čimprejšnji uvedbi predlaganih sprememb zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Te so usmerjene v preprečevanje oziroma zmanjševanje uporabe elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk, še posebej med mladimi, poudarjajo na inštitutu.
-
24. 10. 2023 | Družba
Spomenik izbrisanim / Opozorilo na nezakonit izbris skoraj 25.700 pripadnikov nekdanje Jugoslavije
Na dvorišču nekdanje tovarne Rog v Ljubljani v Parku izbrisanih bodo danes odkrili obeležje izbrisanim, ki bo opominjalo na trpljenje, ki so ga prestali. Zaradi izbrisa iz registra stalnega prebivalstva februarja 1992 je namreč skoraj 25.700 pripadnikov nekdanje SFRJ ostalo brez večine pravic, ki jih prinaša stalno prebivališče.
-
24. 10. 2023 | Družba
Slovenska raziskovalca razkrila nov nenavaden kvantni efekt
Raziskovalca z Instituta Jožef Stefan (IJS) sta skupaj s kolegi iz Italije in Nemčije razkrila nenavaden kvantni efekt, v katerem se lastnosti kvantnega materiala tantala disulfida močno spremenijo, če se ga vstavi v votlino s hlajenimi zrcali. Novi nenavaden efekt bi lahko imel tudi potencialno uporabo, na primer za razvoj posebnih senzorjev.
-
23. 10. 2023 | Družba
»Pacek se v množici lahko skrije, a le dokler so tam še drugi smrduhi«
"Res je Slovenija majhna država, svet pa je velik in svetovni problemi še večji. Kakšen smisel ima torej, da se sploh ukvarjamo z njimi? Mar ne bi bilo bolje, da bi se potuhnili? Se pretvarjali, da s podnebjem ni nič narobe, in zrak onesnaževali kot do zdaj? Takšne skušnjave so velike predvsem pri boju proti podnebnim spremembam. Toda ta boj je podoben osebni higieni. Pacek se v množici lahko skrije, a le dokler so tam še drugi smrduhi. V družbi čistih pa se packa hitro zavoha, takšna pozornost pa nikomur ne koristi. Za povrhu pa je tudi lepše in bolj zdravo živeti z dobro higieno. Skušnjavi ne spremeniti nič se zato moramo upreti, ne nazadnje tudi zato, ker je prijetneje dihati čistejši zrak."
-
23. 10. 2023 | Družba
»Glavni učinek Centra Rog ne bo pogon ustvarjalnosti v Ljubljani, temveč gentrifikacija«
Glavni učinek Centra Rog ne bo pogon ustvarjalnosti v Ljubljani, temveč gentrifikacija, je na današnji novinarski konferenci opozorila skupnost neuporabnikov Roga. Pred četrtkovim odprtjem centra so nanizali nekatere podatke, ki po njihovem mnenju govorijo v prid temu, da so center zgradili stran od obljub po javno dostopnem prostoru.
-
23. 10. 2023 | Družba
»Mladi se najdejo v izpovedih drugih mladih«
Program Najdi.se je orodje, s katerim so v Zavodu Vozim želeli na motivacijski način pristopiti k promociji duševnega zdravja med mladimi in pomagati pri njegovi destigmatizaciji. Kot so za STA povedali v zavodu, so idejo za spletno stran spodbudila predvsem poročanja o poslabšanju duševnega zdravja med mladimi po epidemiji Covida-19 in med njo.
-
23. 10. 2023 | Družba
V sredo bodo protestirali sindikati
V sredo Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pripravlja protestni shod pred poslopjem vlade, na katerem bodo izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom v pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Predlog nesorazmerja ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa jih celo povečuje, menijo.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Zadnja leta je nastalo kar nekaj dokumentarnih filmov in serij, ki slavijo véliko vrnitev volkov v številne evropske regije, od koder jih je nekoč odstranil človek. Volkovi so ena izmed redkih živalskih vrst, ki pozitivno vplivajo na celoten ekosistem, rastlinstvo in živalstvo, in ponovno vzpostavitev nekoliko bolj naravnih procesov v naravnem okolju. Da o tem ni več nikakršnega dvoma, kažejo raziskave o vplivu volkov na naravno okolje tri desetletja po ponovni naselitvi v najstarejšem narodnem parku Yellowstone v ZDA. A vsaj v Evropi je te pravljice zdaj očitno konec.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Občina Laško je septembra objavila javno naročilo Ureditev Barbara rova (Huda Jama) za namen turističnih ogledov. Za skoraj 250 tisoč evrov vredno ureditev je podpisala pogodbo z edinim ponudnikom, podjetjem SIIPS AD v lasti rudarskega inženirja Gorazda Hafnerja, poznavalca razmer v tem rudniku. Njegovo ime se je zadnja leta pojavljalo ob imenu Mehmedalije Alića iz Rudnika Trbovlje-Hrastnik, ki je v letih 2008/09 odkril množično grobišče.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Špelca Mežnar je bila, ko je bila imenovana za ustavno sodnico, med mlajšimi; imenovana je bila nekaj mesecev za tem, ko je izpolnila zahtevani pogoj, dopolnjeno starost 40 let. Danes, sedem let kasneje, sodi med najbolj izkušene sodnike oziroma sodnice in bo tudi naslednja sodnica sedanje sestave, ki bo zapustila ustavno sodišče. Za Mladino je spregovorila o pomembnih ustavnih odločbah, od katerih jih je več napisala tudi sama, in o aktualni razpravi o pravici do splava, ki jo šteje med najpomembnejše pravice. Opozorila je tudi na skrb zbujajoč trend razgradnje javnih sistemov in s tem socialne države, ki ga poganja prav ustavno sodišče s svojimi odločbami.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Kaj nam sporoča prva javna molitev rožnega venca v Ljubljani?
Potem ko je minuli petek v Ljubljani potekala prva javna molitev rožnega venca, ki so jo pripravili pri Katoliški mladini in je minila v mrmranju molitev in priprošenj, mirno in z nepotrebno prepovedjo komuniciranja z mediji, bi morda morali postaviti piko. Toda molitev v javnosti, gotovo bo še kakšna, ni le uresničevanje verske svobode, je tudi to, a je hkrati predvsem politični akt. In ta razodeva več, ne gre zgolj za javni prikaz vernosti.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Naj začnem z osebno izkušnjo. Prihajam iz učiteljske družine, oče, profesor fizike, ki je na vsej pedagoški poti doživljal šolske reforme, med njimi tudi uvedbo usmerjenega izobraževanja, se ob besedi reforma vedno kislo nasmiha. »Odkar sem začel poučevati, se je šola reformirala,« rad pravi. To je logično, tako kot se spreminja družba, kot se spreminjajo ljudje in okolje, se vseskozi spreminja tudi šola. Šola – nekoč prvi ideološki aparat države, danes pa že dolgo ne več – se torej spreminja skupaj z družbo. Vsaj tako naj bi bilo.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Načrti za novi Potniški center Ljubljana, ki naj bi bil zgrajen že do konca leta 2025 in je največji projekt v prestolnici, so se znašli pod kritičnim drobnogledom strokovnjakov, ki opozarjajo, da bo zaradi nepovezanosti z mestnim prometom potniški center težko polno zaživel in omilil problem gneče na cestah. To pa ni le problem glavnega mesta, temveč celotne Slovenije in njene dolgoročne strategije javnega prometa.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Žižkov nastop / Počakajte z aplavzom. Na koncu ne boste ploskali.
Počakajte z aplavzom. Na koncu ne boste ploskali. Ponosen sem, da sem tukaj, na knjižnem sejmu, saj so knjige, kot smo danes vedno znova slišali, potrebne bolj kot kadarkoli prej. Brez njih ni rešitve za grozljivo vojno v Gazi. Brezpogojno obsojam Hamasov napad na Izraelce blizu meje z Gazo – brez kakršnihkoli če in ampak. Izraelu priznavam pravico, da se brani in prepreči grožnjo.
-
20. 10. 2023 | Mladina 42 | Družba
Prihodnji teden, 26. oktobra, bo v Ljubljani potekalo odprtje novega Centra Rog. Gre za res velikopotezen projekt mesta, za veliko investicijo, težko okoli 27 milijonov evrov, ki nekdanjo usnjarno, nato tovarno legendarnih Rogovih koles, potem propadajočo stavbo, ki je postala skvot in socialni center za pomoč beguncem, spreminja v »vsem dostopno kreativno stičišče«, kot ga opisujejo na ljubljanski občini, ki bo s svojimi programi »preseglo običajno ločevanje med visoko in popularno kulturo«. Vendar pa projekt že od samega začetka spremljajo številni očitki: da bo postal zgolj del mestne kulise, namenjene turistom in bogatim investitorjem, prostor, kjer bodo lahko uživali le izbrani; da je zrasel na ruševinah skupnosti, ki je v tamkajšnjih prostorih delovala prej in je bila iz njih nasilno izgnana. Za čas odprtja je zato že napovedana protestna akcija, na kateri naj bi udeleženci, vsi, ki imajo »dovolj te arogantne, elitistične in nasilne mestne politike«, okoli novega centra sklenili živi obroč.
-
19. 10. 2023 | Družba
Shod za Palestino v Ljubljani / »Koliko nas še mora umreti, da bodo naša življenja kaj vredna?«
Okoli tisoč ljudi se je na Trgu republike v Ljubljani danes zbralo na shodu za Palestino, na katerem so zahtevali končanje vojaških operacij Izraela na območju Gaze, svobodo za Palestince ter slovensko priznanje Palestine kot države.
-
18. 10. 2023 | Družba
Protest proti elitizaciji Ljubljane / Pred Rogom bager prebarvali v zlato barvo
Prihodnji četrtek, 26. oktobra, je pred nekdanjo Tovarno Rog na Trubarjevi ulici ob 18. uri napovedan protestni shod, ki naj bi med drugim opozarjal na gentrifikacijo, saj si vse manj prebivalk in prebivalcev lahko v Ljubljani privošči stanovanje. Cene za kvadratni meter so v prestolnici marsikomu, predvsem mladim, povsem nedosegljive. Eden od simbolov tovrstne "elitizacije" središča mesta je tudi novi Center Rog.
-
17. 10. 2023 | Družba
Novi prostori za umetniško izražanje dijakinj in dijakov
Na Gimnaziji Poljane bodo v sredo, 18. oktobra, ob 18. uri odprli galerijo G+, prenovljeno krilo kleti, ki vključuje razstavne prostore, prostore za druženje in ustvarjanje. Novi prostori so namenjeni predvsem umetniškemu izražanju dijakinj in dijakov.
-
17. 10. 2023 | Družba
»Lani je v Sloveniji pod pragom tveganja revščine živelo 4,8 odstotka oseb«
Humanitarne organizacije v Sloveniji ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini, ki poteka pod geslom Dostojno delo in socialna zaščita: Dostojanstvo v praksi, opozarjajo na revščino med delovno aktivnim prebivalstvom. Zaradi draginje in neurejene stanovanjske politike so še posebej ogroženi tisti, ki živijo sami.
-
16. 10. 2023 | Družba
»Globalizacija ni fenomen 20. stoletja«
"Prva stvar, ki jo moramo razumeti, je, da globalizacija ni fenomen 20. stoletja. Vse se je začelo v antiki, ko so prvi misleci v Grčiji ustvarili vizijo sveta kot formo sfere, krogle, oble. Na začetku je šlo za matematični pojav. Ugotovili so, da imata svet in Bog nekaj skupnega, namreč, da sta oba lahko predstavljena pod formo sfere. Bog je dober in dobro zahteva krožno formo, v tem je bistvo Platonove filozofije. Pri njem se dobro predstavlja kot krožnost, kar velja tako za Boga kot za kozmos. To je bil filozofski izvor globalizacije. Smešno je, da so šele v 15. stoletju odpravili ptolomejsko vizijo sveta in pokazali, da ima tudi zemlja obliko sfere in ni več osišče vrtenja drugih planetov okrog nje. To pa je drugi začetek globalizacije."
-
16. 10. 2023 | Družba
Več potnikov v mestnem javnem prevozu in na letalih, manj na vlakih
Število potnikov v mestnem javnem linijskem prevozu se je avgusta v medletni primerjavi povečalo, vlaki pa so prepeljali manj potnikov. Več potnikov je bilo tudi na letališčih, medtem ko je pretovor blaga tam upadel. Število prvič registriranih novih osebnih avtomobilov se je zmanjšalo, je danes objavil statistični urad.
-
13. 10. 2023 | Mladina 41 | Družba
Na katerih političnih prireditvah bi predstavniki cerkve lahko sodelovali in na katerih ne?
Duhovnik katoliške cerkve je blagoslovil še eno politično profilirano prireditev, to pa je spodbudilo razpravo o primernosti tovrstnih dejanj in o načelu ločitve cerkve od države. Cerkev ima bogato zgodovino podpiranja političnih strank, že nekaj časa je pri tem na prvem mestu SDS.
-
13. 10. 2023 | Mladina 41 | Družba
Moda je nepolitična / Res zgolj »incident« na sejmu mode v novem Rogu?
Prejšnji teden je v Ljubljani potekal teden mode. To je skromna prireditev, dejansko ji moramo pogledati zelo skozi prste, da ji pripoznamo to visokoleteče ime.
-
13. 10. 2023 | Mladina 41 | Družba
Mitja Slavinec je prejel nagrado za življenjsko delo v visokem šolstvu
Odbor za podeljevanje nagrad na področju šolstva je prejšnji teden ob svetovnem dnevu učiteljev podelil najvišje državne nagrade na področju šolstva. Podelil jih je sedem, od tega pet za življenjsko delo in dve za izjemne dosežke. V prvi skupini nagrajencev se je znašel tudi Mitja Slavinec, univerzitetni profesor z mariborske Fakultete za naravoslovje in matematiko, sicer državni sekretar na šolskem ministrstvu v času Janševe vlade, ki je ob posebnih priložnostih h koritu še posebej rad pristavil svoj piskrček.
-
13. 10. 2023 | Mladina 41 | Družba
Prihaja digitalni družinski zdravnik
Ena najpogostejših pripomb, ki jih v zadnjem času slišimo od družinskih zdravnikov, je, da postajajo zgolj administrativni delavci. Ta občutek se pri njih razrašča tudi zato, ker hodijo pacienti k njim predvsem po recepte in z že izdelanimi prepričanji ter izpiski iz Googla. A ta razmah amaterske medicine, ki jo je spodbudil internet, želijo po nekaterih zdravstvenih domovih in na ministrstvu za zdravje obrniti sebi v prid po načelu, če ste pacienti že tako pametni, pa postanite zdravniki tudi vi. Ne bo se povečala le avtonomnost medicinskih sester, ampak tudi avtonomnost pacientov.
-
13. 10. 2023 | Mladina 41 | Družba
Prve žrtve na Ljubljanskem barju
Mesec dni je mimo, odkar se je na območju Ljubljanskega barja začel križarski pohod na invazivne tujerodne glodavce, nutrije, z namenom eksterminacije oziroma odvzema celotne populacije iz naravnega okolja. Doslej naj bi bilo odlovljenih okoli 50 nutrij, odlov pa se izvaja v skladu s stališči stroke najbolj humano metodo nastavljanja pasti, t. i. živolovk, in kasnejšim streljanjem živali v glavo.