Kultura in avtoritarnost

Kulturni boj bojuje tisti, ki deli kulturnike na naše in ne-naše

Sedanji predsednik Društva slovenskih pisateljev Veno Taufer na prvem protestnem večeru junija 1988, na katerem so udeleženci z branjem svojih del protestirali zaradi procesa proti četverici.  Taufer je bil eden izmed avtorjev t. i. pisateljske ustave in majniške deklaracije, skupaj z Janezom Janšo, Igorjem Bavčarjem, Dimitrijem Ruplom in drugimi pa je leto kasneje ustanovil Slovensko demokratično zvezo, eno izmed članic koalicije Demos.  Taufer je letos, v času nastajanja nove vlade Janeza Janše, večkrat javno protestiral zaradi ukinjanja samostojnega ministrstva za kulturo. Med drugim v intervjuju za Mladino. Nekaj dni po objavi intervjuja ga je spletni medij Požareport.si obtožil, da je bil nekoč »registrirani sodelavec in vir agentov državne varnosti pod kodnim imenom Filozof«. Obtožbe, da je sodeloval z Udbo, so povzeli še drugi mediji, med njimi Demokracija, ki je v solastništvu stranke SDS, in vladi naklonjena revija Reporter.

Sedanji predsednik Društva slovenskih pisateljev Veno Taufer na prvem protestnem večeru junija 1988, na katerem so udeleženci z branjem svojih del protestirali zaradi procesa proti četverici. Taufer je bil eden izmed avtorjev t. i. pisateljske ustave in majniške deklaracije, skupaj z Janezom Janšo, Igorjem Bavčarjem, Dimitrijem Ruplom in drugimi pa je leto kasneje ustanovil Slovensko demokratično zvezo, eno izmed članic koalicije Demos. Taufer je letos, v času nastajanja nove vlade Janeza Janše, večkrat javno protestiral zaradi ukinjanja samostojnega ministrstva za kulturo. Med drugim v intervjuju za Mladino. Nekaj dni po objavi intervjuja ga je spletni medij Požareport.si obtožil, da je bil nekoč »registrirani sodelavec in vir agentov državne varnosti pod kodnim imenom Filozof«. Obtožbe, da je sodeloval z Udbo, so povzeli še drugi mediji, med njimi Demokracija, ki je v solastništvu stranke SDS, in vladi naklonjena revija Reporter.
© Tone Stojko

Vsaka vlada ima po svojem nastopu pravico do sto dni miru. Mi, državljani in državljanke, pa imamo pravico opazovati. In razmišljati. In svoja opazovanja in razmišljanja objavljati. V razmislek tistim, ki premalo mislijo, premalo pomislijo, kaj izrečejo in kaj delajo.

Na spletni strani SDS smo lahko prebrali uradno razmišljanje anonimnega pisca, ki je svojo milo »tožbo« zapisal pod naslovom Ob slovenskem kulturnem prazniku. Članek je simptomatičen, saj vsebuje in razgrinja temeljni princip SDS-ovskega odnosa do kulture. Letošnje praznično vzdušje ob slovenskem kulturnem prazniku, pravi pisec, »je obarvano z nekim prikritim tekmovanjem med tistimi, ki naj bi bili največji glasniki kulture, in med tistimi, ki živijo po njenih naukih in njena vsebina oblikuje njihov vsakdan, njihovo življenje«.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.