Res potrebujemo stabilnejšo vlado?
Da bi omogočili volivcem vpliv na sestavo državnega zbora, ni treba uvesti volilnega sistema, ki bi iznakazil njihovo voljo
Okrogla miza o „nujnosti“ menjave volilnega sistema v organizaciji Inštituta dr. Jožeta Pučnika. Zagovornika nujne radikalne spremembe iz proporcionalnega v večinski volilni sistem Bernard Brščič in Milan Zver na desni. In precej manjši zagovornik nujnosti Ciril Ribičič (na levi), ki podprira kombinirani volilni sistem ali dopolnitev obstoječega s obveznim prednostnim glasom.
© Uroš Abram
Po dveh desetletjih neuspešnih poskusov je sprememba volilnega sistema spet aktualna. Zveza društev upokojencev je pred dnevi začela zbirati potrebnih 5000 podpisov za vložitev reforme volilnega sistema v zakonodajni postopek. Predlagajo kombinirani večinsko-proporcionalni sistem. Sprememba volilnega sistema nedavno ni bila realna možnost. A zdaj se je za kombinirani sistem kot drugo možnost izrekel tudi Janez Janša oziroma SDS, ki je dolgo podpirala zgolj večinskega. Nova predsednica Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek je med kratkoročnimi prednostnimi nalogami pred novimi predčasnimi volitvami navedla spremembo volilnega sistema. Prav zato se je treba spomniti na pasti, ki jih s seboj nosijo predlogi, ki bi pomenili odklon od sistema sorazmerne zastopanosti, kot ga poznamo danes.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.