Zabijanje žebljev

Glavni problem današnje družbe je že trideset let konstantno rastoča družbena neenakost. A to žal ni temeljna premisa odločanja volivcev, katero stranko podpreti.

Luka Mesec in Rok Kogej iz Združene levice bolj spominjata na Prleta in Tihija iz Odpisanih kot pa na svoje vrstnike iz podmladkov uveljavljenih strank

Luka Mesec in Rok Kogej iz Združene levice bolj spominjata na Prleta in Tihija iz Odpisanih kot pa na svoje vrstnike iz podmladkov uveljavljenih strank

Bernard Henry Levy je v filozofskem dvoboju s Slavojem Žižkom, ki sta ga uprizorila v Newyorški javni knjižnici, konec pariške pomladi maja leta 1968 in zamrtje takratnega upora in protestov umestil v trenutek, ko so, simbolno povedano, sindikati in uveljavljene leve politične stranke prevzeli revolucijo iz tresočih se in negotovih rok mladih francoskih študentov in njim pridruženih delavcev. Upora, v katerem so študentje in delavci, prvi mimo takrat uveljavljenih levih političnih strank, drugi pa mimo svojih sindikalnih organizacij, zahtevali korenite družbene spremembe, je bilo v trenutku konec. Na junijskih volitvah, ki so sledile družbenim nemirom v maju, je De Gaullova stranka le okrepila svojo moč. Na tej točki lahko potegnemo poučno vzporednico z družbenim vrenjem, protesti in vstajami, ki smo jim bili priča pozimi 2012 in spomladi 2013 v Sloveniji: tudi ti so se končali s tem, da je bil upor oziroma vstaja vzeta iz rok protestnikov in položena v bolj predvidljive, izkušenejše roke političnih strank. Na videz so bile to najprej roke Alenke Bratušek, ki je z obljubo o prehodni vladi, ki da bo državo vodila zgolj do predčasnih volitev – te naj bi bile razpisane tako, da bi se lahko alternativne politične opcije, katerih obrisi so se kazali na vstajah, nanje ustrezno pripravile –, umirila družbeno vrenje in vstajnike umaknila s trgov in ulic, nazaj v manj nevarno območje internetnih družbenih omrežij. A njeno mandatarstvo v resnici ni bilo odločilno za zamrtje vstaj. Prevzem vstajniške ideje oziroma upora iz rok državljanov v roke političnih strank je bil veliko bolj perfiden in zato tudi tako učinkovit.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.