22. 8. 2014 | Mladina 34 | Politika
Sveta javna funkcija
Čeprav se zdi logično, da bi za opravljanje javnih funkcij veljali strožja etična merila in zakonski pogoji kot za druge poklice, je prav nasprotno
Verjetno edini poslanec v Evropi, ki svojo funkcijo izvršuje iz zapora
© Borut Krajnc
Doslej najbolj znan primer, ko je bila politiku, obsojenemu za koruptivno dejanje oziroma zlorabo javne funkcije, izrečena prepoved opravljanja javne funkcije, je primer Zorana Thalerja, ki se je z novinarji pod krinko dogovarjal za plačilo za zastopanje partikularnih interesov v evropskem parlamentu. A vprašanje je, ali je bila ta prepoved izrečena v skladu z zakonom oziroma ali je prepoved opravljanja javne funkcije obsojenemu koruptivnemu politiku sploh mogoče izreči. Takšna prepoved bi namreč rešila marsikatero zagato v zdaj najaktualnejšem primeru, primeru Janeza Janše. Po neuradnih podatkih pa tožilstvo izreka tega varnostnega ukrepa v zadevi Patria ni predlagalo prav zato, ker naj bi bil za javne funkcionarje ustavno sporen in bi zaradi tega pomenil zgolj dodatne zaplete v že tako zapletenem in razvpitem primeru.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.