8. 4. 2016 | Mladina 14 | Politika
S.O.S.
Kako Slovenija podpira legalizacijo »temnega kapitala«, ki prihaja k nam iz davčnih oaz
Afera Panamski dokumenti je klic v sili. Še zadnji izhod, ki preostane po tem, ko je vse drugo v boju proti davčnim oazam odpovedalo.
© Damjan Ilić
Bermudi so otoček velikosti Kranja z okolico. Ta leži 1000 kilometrov vzhodno od obale severne Amerike, v Atlantskem oceanu. Čeprav imajo Bermudi, ki obsegajo okrog 50 kvadratnih kilometrov, zgolj 60 tisoč prebivalcev, je tam registriranih kar 12.500 multinacionalk. Hitro lahko uganemo, zakaj. Ne zgolj zato, ker na Bermudih, ki so formalno protektorat Velike Britanije, ne poznajo davkov – z izjemo nepremičninskega. Ampak tudi zato, ker v formularju, ki ga dobite ob registraciji podjetja ali multinacionalke, manjka okvirček »lastnik«. Če želite na Bermudih odpreti firmo in registrirati tekoči račun, nihče ne vpraša, kdo je lastnik podjetja. Se jim ne zdi bistveno. V imenu transparentnosti lahko tudi Slovenija z Bermudi sklene nešteto sporazumov o izmenjavi podatkov. Tako pa bodo z Bermudov v Slovenijo v imenu transparentnosti romali bolj ali manj prazni listi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.