Peter Petrovčič

 |  Mladina 24  |  Družba

Begunci bežijo iz Slovenije

Je bolj ogrožena država zaradi maloštevilnih beguncev ali pa so ogroženi številni begunci, ki našo državo čim prej zapustijo? 

Begunski otrok z nemško zastavo na mavčni oblogi, Rigonce 2015

Begunski otrok z nemško zastavo na mavčni oblogi, Rigonce 2015
© Simon Chang

Na prehodu v leto 2016 je Slovenijo po t. i. balkanski begunski poti prečkalo okoli pol milijona beguncev. Odtlej smo poslušali opozorila, da bo državo prej ali slej preplavilo več sto tisoč teh ljudi, spremenili so se številni zakoni, ki so aktualnim in bodočim prosilcem za azil vzeli številne pravice, da bi bila Slovenija ne le od znotraj, pač pa tudi od zunaj jasno videti kot do beguncev neprijazna država. Poslanci so sprejeli celo zakon, ki omogoča, da v primeru »neobvladljivega pripada beguncev«, Slovenija v celoti preneha spoštovati mednarodne konvencije o človekovih pravicah in preneha sprejemati prošnje za azil. O zakonu zdaj odloča ustavno sodišče. Kakšno pa je stanje na terenu? Koliko je beguncev, za katere država (neuspešno) išče namestitev zaradi odpora lokalnega prebivalstva?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.