Boštjan Napotnik

 |  Mladina 33  |  Konzum

Na hrbet!

TaBar, Ljubljana

  • ocena: 5 / 5

Skuša

Skuša

TaBar
Ribji trg 6, Ljubljana
Tel.: 031 764 063
TaBar od ponedeljka do srede obratuje od poldneva do polnoči, od četrtka do sobote potegne do enih zjutraj, ob nedeljah pa počiva.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Boštjan Napotnik

 |  Mladina 33  |  Konzum

  • ocena: 5 / 5

Skuša

Skuša

Šitake

Šitake

TaBar
Ribji trg 6, Ljubljana
Tel.: 031 764 063
TaBar od ponedeljka do srede obratuje od poldneva do polnoči, od četrtka do sobote potegne do enih zjutraj, ob nedeljah pa počiva.

Ambient:
ko se bo malo ohladilo, se splača zagrebsti za visoke sedeže, s katerih se gleda kuharjem pod prste, sicer pa sodobno, preprosto, prostorno in s skulirano groovy playlisto

Napitki:
izjemna vinska karta, na kateri je sto z raziskovalno-izobraževalnim filingom kuriranih etiket, od tega jih več kot 80 točijo na kozarec (ki je tu velik 1,25 dl)

Dostopnost: 
z avtom v garažo, potem pa peš, za gibalno ovirane ni zaprek

Fino:
domišljena in vrhunsko izvedena kuharija izbira raznolikih prigirizkov pozorno in z jedmi in vini dobro seznanjeno osebje

Ne tako fino:
glede na drugo ponudbo malo manjka sladic

Cenovni razpon hladnih tapasov je od 3 do 7, toplih od 3 do 10, lahko pa izbiro prepustite chefu in plačate 24 evrov za štiri ali 28 evrov za pet hodov.

»Vem, da še ni minilo pet let, a spremembe so gibalo napredka – še posebej, če so na boljše!« je odločitev, da inšpekcijsko ekipo ponovno napoti v staroljubljansko zalogajnico TaBar, utemeljil Konzumov izvršni direktor za terenske operacije, ki je v zadnjih mesecih dobil kar nekaj kredibilnih namigov, da je omenjeni lokal z novo, mlado in zagnano kuharsko ekipo naredil resen korak naprej.

Že jedilni list – ki je tu skupaj z res frajersko, nikakor ne na prvo žogo sestavljeno vinsko karto natisnjen na papirnate pogrinjke – je s posamičnimi besedami, pri katerih so se zataknili naši skenerji (telečji možgani, petelin, jeseter, tolščak, črni oreh, umeboshi …), obetal zanimivo doživetje, a takih aromatskih igrarij, tehniških demonstracij, teksturnih sestavljank in duhovith postavitev na krožnike pač nismo pričakovali. Mogoče tudi zato ne, ker jih v takšnem presežnem obsegu že dolgo nismo bili deležni. Ko namreč v TaBaru sedeš za mizo, obe, strežba in kuhinja, vklopita ful-profi-mode, s katerim te nato do konca držita na resnem gastronomskem ringlšpilu: strežba tudi ob polni sezonski zasedenosti poteka hitro, natakarji so pozorni, komunikativni, predvsem pa vedo vse o jedeh, ki jih strežejo in – kar je še posebej redko videno – vse o stotniji vin, ki jih držijo v kleti. In pri tem ne pleteničijo v prazno. Pohvalno!

Zdaj pa v kuhinjo – tu bo pisanje mogoče malo vzneseno, a vsi zapisani presežniki izhajajo iz nekaj naključno izbranih TaBarovih jedi, za katere se zdi, da so kar tekmovale v zanimivosti drobnih, a učinkovitih zamisli: ostrige potresejo z ledom, ki ga naredijo iz vode, odcejene iz paradižnikov, ter jih pokapajo z mešanico sipine tinte in sojine omake v kapalki; skušo marinirajo in jo postrežejo s polentnim žličnikom, zavitim v list alge, ter omako iz solate in kislega kruha; v bučni cvet denejo popečene rezine bučk, ga vložijo v hladno juho iz tolščaka (ki je sicer plevel, a odličnega okusa); petelina predelajo v ocvrtke, ki jih s špinačo in hrenom postrežejo na pireju iz črnega česna; poširano jajce zavijejo v kadaif, na hitro ocvrejo in na krožnik postavijo z ocvirki in dagnjo. Noro! Še bi lahko našteval zanimive intervencije: kako korenje dehidrirajo in nato rehidrirajo v sirotki, kako telečje možgane poširajo v skodelici, da ohranijo obliko, v kako hudo slast se na pečenih šitakah spremeni rezina mangaličinega larda, kako popoln je krožnik z jesetrom in porom – a še bolj kot to bi lahko našteval tudi, koliko zanimivih jedi je ostalo še neokušenih.

Pa ne bom, ker je čas, da povzamem: TaBar se trenutno zdi najboljša gostinska izkušnja v Ljubljani: kuhinja je kreativna, a ne larpurlartistično abstraktna; postrežba je strokovna, a ne pametovalska; izbira zanimivosti je takšna, da kar kliče po vračanju, k čemur navsezadnje pripomore tudi poštena cenovna politika – kje drugje še dobite pet tako zanimivih jedi za 28 evrov? Povišanje v majhno, a odlično družbo onih, ki so nas spravili na hrbet, je zato popolnoma zasluženo.