Izak Košir

 |  Mladina 37  |  Družba

Tudi šport je politika

Bi morale nogometne zveze bojkotirati izraelsko reprezentanco?

Postopek slovenske policije, ki je popisala aktiviste. Ti so pred nogometno tekmo med Slovenijo in Izraelom opozarjali na pravice Palestincev

Postopek slovenske policije, ki je popisala aktiviste. Ti so pred nogometno tekmo med Slovenijo in Izraelom opozarjali na pravice Palestincev
© Zala Primc

»Umaknite izraelski apartheid iz nogometa!« se je glasil naslov javnega poziva Gibanja za pravice Palestincev (GPP), katerega člani so se nato 9. septembra na stadionu Stožice v Ljubljani udeležili kvalifikacijske tekme za evropsko prvenstvo 2020 med Slovenijo in Izraelom. Z udeležbo so želeli opozoriti, da Izrael krši pravila svetovne nogometne zveze Fifa in zato v športu ne bi smelo biti prostora zanj.

»Leta 2002 je Izrael začel graditi ločitveni zid, ki je zgrajen z namenom, da bi izraelske naselbine ločil od palestinskih skupnosti ter da bi zagotovili nadaljnje širjenje judovskih naselbin na Zahodnem bregu. Zid razdvaja palestinske vasi in skupnosti. Nogometna reprezentanca Izraela v svetu predstavlja izraelsko državo in je del aktivne državne propagande, s katero želi odvrniti pozornost od njenih zločinov. Medtem ko lahko izraelski nogometaši svobodno potujejo na mednarodne tekme in uživajo veliko državno podporo, je palestinski nogomet povsem zatiran,« je Gibanje za pravice Palestincev zapisalo v izjavi za javnost z opozorilom, da je Izrael ravno ta mesec razpolovil sredstva Palestinski nogometni zvezi in ji poleg tega nemalokrat preprečuje izvedbo lokalnih tekem, nazadnje julija letos med moštvoma iz Gaze in z Zahodnega brega. »Nogometni reprezentanci Palestine je večinoma onemogočeno potovanje na tekme v tujino, domače tekme pa lahko igra zgolj v sosednjih arabskih državah. Palestinski nogometaši so redne tarče nasilja, pregledov domov ali zapiranja s strani izraelske vojske.«

»Obiskovalci, ki hodijo na tekme, se morajo zavedati, da šport ni ločen od politike in da Izrael povsem nekaznovano sodeluje na vseh prvenstvih. In da to lahko počne brez sankcij, je politična odločitev,« pravi Barbara Vodopivec iz GPP, ki poudarja, da ne gre za bojkot športa, temveč za bojkot rasizma.

O tem so želeli govoriti tudi s predsednikom evropske nogometne zveze Uefa Aleksandrom Čeferinom, a jim do njega ni uspelo priti. »Evropska nogometna zveza in tudi Nogometna zveza Slovenije (NZS), ki smo jo na to prav tako že večkrat neuspešno opozorili, bi se morali odzvati in opredeliti do tega, ne da obe o tem še vedno molčita,« dodaja Barbara Vodopivec, ki glede neodzivanja in neopredeljevanja institucij dostikrat sliši utemeljitev, da je treba šport ločevati od politike. Pri tem poudarja, da so med Evropsko unijo (EU) in Izraelom vzpostavljene dolgoletne gospodarsko-akademsko-športne povezave, ki jih ni tako preprosto prekiniti, saj to onemogočajo številni geopolitični interesi. »Kritiko na račun izraelske politike občasno v Evropi že slišimo, a konkretnih potez še ni bilo.«

Predsednik NSi Matej Tonin se je na dan ponedeljkove nogometne tekme sestal z izraelskim veleposlanikom Ejalom Selo, s katerim sta, kot je na Twitterju zapisal Tonin, govorila »o slovenskih in izraelskih aktualnopolitičnih zadevah, o Iranu in seveda večernem nogometu«. Tonin Palestine niti omenil ni, je pa omenil nogomet. Pa naj še kdo reče, da šport ni povezan s politiko.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.