13. 12. 2019 | Mladina 50 | Komentar
Ljubljana: zate!
Za vsak problem prižgemo vse alarme in zvrnemo breme ali celo krivdo na občino Ljubljana, še raje kar na njenega župana
Jože Mermal
V Ljubljani zadnje čase naraščajo kritike in letijo puščice ob ugotovitvah nekaterih, da bi lahko bilo mesto bolje vodeno zaradi več razlogov. Na primer: imamo preveč prometnih zastojev; v mestu je šibka ekološka občutljivost; Ljubljana je glede na celoto Slovenije v preveliki ekspanziji; ni urejenih najemniških stanovanj … in še bi lahko našteval. Kot da želimo ustvariti zmedo in se postopoma utapljamo v barjanskem močvirju, ne da bi dobro vedeli, zakaj ali kaj sploh hočemo, zato idealiziramo: kaj bi moralo biti in ne kaj je realno. V roke vzamem knjigo Ljubljana: zate, ki natančno, dokumentarno, v 17 poglavjih na 281 straneh povzema projekte mestne občine iz obdobja 2007–2017. Ne morem verjeti: kot da hočemo ugasniti motor, ki poganja razvoj našega mesta, ker nismo zadovoljni z že narejenim ali s tem, kar se dela trenutno. Hočemo več, hitreje, čeprav nihče od nas, ki nismo v sistemu mestne občine Ljubljana, ne ve, kakšen napor je potreben za tako hiter razvoj, kakršnega je Ljubljana doživela od leta 2007 do danes. Za vsak problem prižgemo vse alarme in zvrnemo breme ali celo krivdo na občino, še raje kar na njenega župana. Tako kot v zadnjem primeru zemljišč v okolici univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča, kjer ministrstvo za zdravje in občina že 12 let nista uredila zemljiških razmerij, nato pa ljubljanskemu županu ministrstvo za zdravje še očita, da »gre vendarle za otroke«, on pa se domnevno gre kapitalista in jih izsiljuje z visokimi cenami. Žal mi je, da moram uporabiti to besedo, vendar je tak odnos resnično sprevržen. Spet vzamem v roke knjigo in berem: »Manj denarja iz državnega proračuna vsako leto, več uresničenih projektov.« Odprem poglavje o vzgoji in izobraževanju, kjer lahko berem o nadstandardu v vrtcih, o pomoči otrokom s posebnimi potrebami, o projektu varna pot v šolo, multikulturnosti, počitniških domovih za otroke … V obdobju 2007– 2017 je samo za investicije s področja vzgoje in izobraževanja Ljubljana namenila 157 mio evrov, zgrajenih je bilo 6 novih enot vrtcev, izvedene prenove v 23 vrtcih in 48 osnovnih šolah, obnovljene telovadnice v 17 šolah, prenovljena igrišča 27 šol in 37 vrtcev, energetsko saniranih skoraj 80 objektov …
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Niko Slana, Ljubljana
Ljubljana: zate!
Ne spuščamo se v celoten zapis z naslovom Ljubljana: zate!, ki ga je g. Jože Mermal namenil Staremu ljubljanskemu letališču (SLL), zanima me odstavek, v katerem se spreneveda in govori o nečem, kar to ni. Že naslov projekta »Staro ljubljansko letališče« je zavajajoč, kajti od SLL sta ostali stavbi, katerih zunanjost in delček vsebine spominja na nekaj, kar je nekoč bilo v bližini letališče - prometno, vojaško,... Več