Lara Paukovič

 |  Mladina 50  |  Družba

Zastava brez zvezde

Iz koledarja Mladinske knjige za leto 2020 je izginila jugoslovanska zastava

Ladjica z jugoslovansko zastavico in rdečo zvezdo (iz knjige Igrače korakajo, izdane leta 1983)

Ladjica z jugoslovansko zastavico in rdečo zvezdo (iz knjige Igrače korakajo, izdane leta 1983)

Mladinska knjiga je izdala koledar za leto 2020. Na fotografiji za mesec september je rdeče-bela ladja Jelke Reichman, na palubi katere plapola modro-belo-rdeča zastava. A ravno ta zastava, ki ni zastava nobene države, je zmotila blogerja Ronija Kordiša in ga napeljala k temu, da je poiskal slikanico Igrače korakajo iz leta 1983. Tam je ob pesmici o ladji iz neznanega kraja Kajetana Koviča objavljena enaka ilustracija, le zastava na ladji je drugačna – jugoslovanska, ki ima poleg modro-belo-rdeče na sredini še rdečo zvezdo.

Ogorčeni Kordiš je ugotovitev objavil na svojem blogu s podvprašanjem, ali gre za potvarjanje zgodovine, objava pa se je hitro razširila po socialnih omrežjih. »Očitno so prišli časi, ko je potrebno revidirati zgodovino tudi na takšen način,« je zapisal. In še: »Smešno se mi zdi, ker so pred časom pri isti Mladinski knjigi izdali ponatis knjige Igrače korakajo in v njem je še vedno zastava Jugoslavije.«

Ladjica z zastavo brez rdeče zvezde (iz koledarja za leto 2020)

Ladjica z zastavo brez rdeče zvezde (iz koledarja za leto 2020)

Po pojasnilo smo se obrnili na Mladinsko knjigo, kjer so nam zagotovili, da pri odstranitvi zvezde ne gre za politično dejanje. »Ob ponatisih v knjigah mnogokrat pride do sprememb: ker se spreminja jezik ali ker želijo avtorji, ilustratorji ali uredniki kaj popraviti. V navedenem primeru, pri pravljičnem koledarju 2020, gre za oblikovalski poseg zaradi estetskih razlogov ter zaradi vsebine, saj predstavljamo igrače, ki so še danes sodobne. S tem vabimo otroke in odrasle v svet igre in pripovedovanja. Pri antologiji Jelke Reichman Rasla je Jelka (MKZ, 2019) in pri darilni slikanici Igrače korakajo (MK, 2019; za naročnike revije Cicido) pa je objavljena originalna ilustracija,« pojasnjujejo. »Vsak oblikovalski poseg še ni politično dejanje in trdno verjamemo, da smo s svojim knjižnim, učbeniškim in revijalnim programom že velikokrat dokazali, da spoštujemo našo zgodovino.«

A četudi lahko razumemo, da jugoslovanska zastava ni več aktualna in da ilustracija zato ni najbolj sodobna, se sprašujemo, zakaj ustvarjalci koledarja, če so želeli to »popraviti«, enostavno niso izbrali druge ilustracije. Tam popravek, za katerega je bilo najbrž jasno, da ne bo ostal neopažen, ne bi bil potreben ...

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.