Uredništvo

 |  Politika

Protikorupcijska komisija uvedla preiskavo zoper ministrico Aleksandro Pivec 

KPK je preiskavo uvedla tudi zoper izolskega župana Danila Markočiča

Utrinek iz promocijskega spota podjetja Vinakras, v katerem nastopa kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Dogodek je sprožil niz dodatnih raziskovanj, ki so razkrila, da je ministrica vpletena v še več domnevno spornih promocij, ki jih je morala včeraj pojasnjevati tudi poslanski skupini svoje stranke DeSUS. Ta zahteva njen odstop z mesta predsednice stranke. Ministričine obiske pa preiskuje tudi protikorupcijska komisija (KPK).

Utrinek iz promocijskega spota podjetja Vinakras, v katerem nastopa kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Dogodek je sprožil niz dodatnih raziskovanj, ki so razkrila, da je ministrica vpletena v še več domnevno spornih promocij. Zaradi afer je pod vprašajem tudi njena pozicija v stranki DeSUS, podporo predsednika vlade Janeza Janše pa ima (kljub vsemu) še vedno.
© YouTube / Vinakras

Komisija za preprečevanje korupcije je po opravljenem predhodnem preizkusu o gostovanjih ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandre Pivec (predsednica DeSUS) na Krasu in v Izoli uvedla preiskavo zoper njo in izolskega župana Danila Markočiča. Komisija je že prejela potrdili, da sta obe obravnavani osebi prejeli obvestilo o uvedbi preiskave.

Postopek je komisija uvedla na podlagi prejetega novinarskega vprašanja. 

Že na predstavitvi ugotovitev predhodnega preizkusa minuli teden je predsednik KPK Robert Šumi povedal, da je komisija potrdila resen sum kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije v zadevi Pivec ter uvedla preiskavo, a takrat še niso želeli govoriti o imenih preiskovancev.

Danes pa so sporočili, da KPK pri Aleksandri Pivec in Markočiču preiskuje dogodke v Izoli in na Krasu v letih 2019 in 2020, in sicer sume kršitev etike in integritete javnega sektorja ter sume kršitev prepovedi oziroma omejitev sprejemanja daril.

Senat komisije je sklep o uvedbi preiskave sprejel minulo sredo. Postopek je KPK uvedla na podlagi prejetega novinarskega vprašanja. Predhodni preizkus, v katerem so pridobivali dokumentacijo in pojasnila ter presojo vseh institutov zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, je potekal od 23. julija.

Ob tem so na komisiji poudarili, da uvedba preiskave še ne napoveduje končnih odločitev. Kdaj bo preiskava zaključena, ni mogoče napovedati, saj je to odvisno tudi od pridobivanja dodatnih dokazov in sodelovanja vpletenih v postopku, so pojasnili. Več informacij o konkretnem postopku do zaključka preiskave KPK zaradi interesa samega postopka ne more dati.

Iz DeSUS so že minuli teden sporočili, da preiskavo podpirajo. Ministrica Pivec pa je takrat na Facebooku zapisala, da kot ministrica sprejema in upa na čimprejšnji zaključek postopka KPK. Kot je napovedala, bo v njem bo konstruktivno sodelovala. "Le tako se bo celovito raziskalo vsa dejstva glede mojega delovnega obiska Krasa in nočitve v Izoli. Primerov, ki sta že en mesec glavna medijska tema v Sloveniji. Z zaključkom celovitega in strokovno neodvisnega postopka bo najbrž konec z manipulacijami ter nečloveškimi medijskimi in političnimi pritiski, ki sem jih v zadnjem obdobju deležna," je še zapisala.

Očitki monistrici so zaradi njenih gostovanj in plačila nočitev na Krasu in v Izoli, kjer je prepletala službene obveznosti z zasebnim življenjem, v javnosti prvič zaokrožili konce julija. Ministrica je očitke zanikala in zagotovila, da nikoli ni in ne bo izkoriščala položaja ministrice za koristi sebe ali svojih bližnjih.

Vendar pa njeno ravnanje očitno ni zmotilo le opozicije, del katere je zahteval tudi odstop Aleksandre Pivec s položaja kmetijske ministrice, pač pa tudi del njene stranke, na čelu s poslansko skupino in svetom stranke, ki ji je izglasoval nezaupnico.

Na KPK pa so v zadnjem času prejeli še druge, s primerom Pivec nepovezane prijave, ki se nanašajo na podobne sume kršitev. Preverjajo jih na enak način kot v obravnavanem primeru, postopki pa so še v fazi predhodnega preizkusa, so še zapisali na KPK.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.