Uredništvo

 |  Družba

Kaj slovenski državljani najpogosteje iščemo z glasovnimi ukazi?

Med tistimi, ki so glasovno upravljanje osvojili takoj in brez kakršnihkoli težav, so bili otroci, zato med govornim iskanjem po vsebinah še posebej izstopajo risanke

ss

Skupno je bilo doslej v dveh letih in pol zabeleženih preko 115 milijonov glasovnih ukazov. V letošnjem marcu so uporabniki uporabili 8,6 milijona ukazov, kar je povprečno 280.000 na dan oz. skoraj 12.000 na uro in 200 na minuto; v popoldanskem in večernem času pa število dosega tudi do 1000 ukazov na minuto.
© Victoria Borodinova / Pixabay

Telekom Slovenije je razvil platformo NEO, ki ima že več kot 100.000 uporabnikov in omogoča tudi upravljanje TV-vsebin z glasom. Prve analize kažejo, da je glasovno upravljanje vsebin vedno bolj priljubljeno, kar kaže na to, da se uporabniške navade v slovenskih domovih spreminjajo. Tako so uporabniki marca letos uporabili kar 8,6 milijona glasovnih ukazov (od tega 185.000 različnih), v povprečju pa izrečejo 126 glasovnih ukazov mesečno.

»Glasovno upravljanje vsebin je trend, ki se vedno hitreje razvija,« pravi Simon Slonjšak, direktor razvoja poslovanja množični trg pri Telekomu Slovenije.

In kaj slovenski državljani in državljanke z glasovnimi ukazi najpogosteje iščemo? Po podatkih Telekoma Slovenije so bili med tistimi, ki so glasovno upravljanje osvojili takoj in brez kakršnihkoli težav, so bili otroci, ki sodobne tehnologije osvajajo intuitivno in marsikdaj hitreje kot starši. To je vidno tudi v statistiki govornega iskanja po vsebinah, med katerimi še posebej izstopajo risanke. Med najpogosteje iskanimi vsebinami so namreč Tačke na patrulji, Barbie, Pujsa Pepa ter Maša in medved, ki jih otroci najdejo v Otroškem parku in ki je zasnovan tako, da lahko starši otroku omogočijo le ogled tistih vsebin, ki so primerne starosti otroka.

Več kot polovica vseh glasovnih poizvedb se nanaša na menjavo programa (izgovorjeno ime programa), dobro tretjino pa predstavljajo konkretne vsebinske poizvedbe, in sicer iskanje filmov, serij, igralcev, videotek, aplikacij in podobno.

Skupno je bilo doslej v dveh letih in pol zabeleženih preko 115 milijonov glasovnih ukazov. V letošnjem marcu so uporabniki uporabili 8,6 milijona ukazov, kar je povprečno 280.000 na dan oz. skoraj 12.000 na uro in 200 na minuto; v popoldanskem in večernem času pa število dosega tudi do 1000 ukazov na minuto.

Sicer se več kot polovica vseh glasovnih poizvedb nanaša na menjavo programa (izgovorjeno ime programa), dobro tretjino pa predstavljajo konkretne vsebinske poizvedbe, in sicer iskanje filmov, serij, igralcev, videotek, aplikacij in podobno. Ostalo predstavljajo t. i. tehnični ukazi, s katerimi uporabniki oddajo posnamejo, zamenjajo profil, zvišajo oz. zmanjšajo zvok, upravljajo pametni dom ali pa izgovorijo konkretno zaporedno številko programskega mesta.

NEO vključuje tudi nekaj poljudnih ukazov, med katerimi uporabniki največkrat uporabijo »Dolgčas mi je«, »Zebe me« ali pa »Ambient morje« in »Ambient ribe«.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.