22. 11. 2024 | Mladina 47 | Politika
SDS pogreša vpliv na javno televizijo
RTV vs. SDS
Bi kdo rad, da se na RTV Slovenija vrne Uroš Urbanija
© Borut Krajnc
Prejšnji mesec je opozicijo razburila vest, da je odgovorna urednica informativnega programa na RTV Slovenija Polona Fijavž novinarju oddaje Intervju Jožetu Možini preprečila, da bi v oddajo uvrstil intervju z Urško Cankar Soares, najbolj znano po prirejanju Pohodov za življenje, katerih udeleženci nasprotujejo pravici do splava. SDS je zaradi tega zahtevala sklic nujne seje odbora za kulturo v državnem zboru. Potekala je ta ponedeljek. Na njej naj bi se poslanci pogovarjali, kako je vlada »ugrabila« RTV, kako slaba je gledanost in da je vse skupaj tako ali tako neustavno, saj ustavno sodišče še vedno ni odločilo o spremembi zakona o RTV. A razprave o »politični ugrabitvi RTV« ni bilo.
Za to je poskrbela predsednica odbora, poslanka Svobode Sara Žibrat. Pred obravnavo točke, pod katero naj bi razpravljali o RTV, je predlagala, da se ta točka s seje umakne. Večina, poslanci koalicijskih strank, je predlog podprla, seja se je končala. Odločitev je upravičila s tem, da je zahteva SDS po nujni seji oblika političnega pritiska na uredniško neodvisnost zaposlenih na RTV. Okrivljena Polona Fijavž je bila povabljena na sejo, lahko bi se reklo na zagovor, a se je ni udeležila, ker se ji udeležba ni zdela smiselna.
Poslanec SDS Andrej Hoivik je nekaj ur po tem na tiskovni konferenci izrazil ogorčenje, ker je Sara Žibrat opozicijske poslance cenzurirala. Ali lahko to, da urednica oddaje opravlja uredniško delo, označimo za cenzuro, naj vsak presodi sam, Hoivik pa je o tem prepričan. Dodal je še, da je v času vlade Janeza Janše odbor za kulturo obravnaval RTV, naštel je tri seje, ki so zadevale napovedane spremembe zakona o RTV v letu 2020, nagrade za zaposlene na RTV v času pandemije covid-19 ter politične pritiske takratne vlade na RTV. Na nobeni izmed teh sej se sicer ni govorilo o posameznih uredniških odločitvah zaposlenih na RTV.
Hoivika je še zmotilo, pričakovano, da je kulturna ministrica Asta Vrečko pred referendumom o zakonu o RTV zatrdila, da se z novim zakonom RTV-prispevek ne bo zvišal, zdaj pa ga je vlada zvišala z odlokom. Zvišanje RTV-prispevka bi bilo lahko po njegovem mnenju tudi neustavno, saj o spremembi zakona o RTV še vedno odloča ustavno sodišče. Izjava je nesmiselna, ti dve navedbi druga z drugo nista povezani. Sprememba zakona o RTV ni spremenila načina, na katerega lahko vlada zviša RTV-prispevek, prispevek bi se lahko na enak način zvišal že po prejšnjem zakonu.
Popolnoma jasno je, kaj moti poslance stranke SDS. To, da politika nima več neposrednega vpliva na vodenje javnega medija. To se vidi v njegovem programu, čeprav je res, da ima RTV Slovenija veliko težav, tudi finančne in organizacijske, a njen informativni program je drugačen kot v času Uroša Urbanije. Manj pristranski in bolj profesionalen. SDS ne bo odnehala, zdaj bo zahtevala izredno sejo državnega zbora na temo razmer na RTV Slovenija.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.