3. 7. 2025 | Družba
»Tisti, ki se razglašamo za glasnike koncepta univerzalnih človekovih pravic, smo botri sodobnih genocidov«
Kaj je novinar Boštjan Videmšek razkril v posebni poletni številki Mladine INTERVJU 2025
Boštjan Videmšek je v pogovoru za posebno številko Mladine poudaril, da Slovenija ostaja v odnosu do Gaze eden od primerov svobode izražanja in je – sicer ne v celoti, pa vendarle – na pravi strani zgodovine. "Tu ne govorim o politiki, temveč o medijskem pojmovanju in prikazovanju dogajanja v Gazi", je še komentiral novinar.
© Borut Krajnc
V aktualni posebni poletni številki Mladine INTERVJU lahko preberete tudi pogovor z Boštjanom Videmškom, dolgoletnim zunanjepolitičnim novinarjem in poročevalecem z vojnih območij oziroma kriznih žarišč. Novinarsko pot je začel že šestnajstleten pri športnem časopisu Ekipa in kmalu nato začel pisati za Mladino, nedolgo zatem pa še za časnik Delo, s katerim sodeluje že trideset let. Njegove članke objavljajo najuglednejši svetovni časopisi, revije in spletni portali. V intervjuju, ki ga je pripravil novinar Mladine Erik Valenčič, je med drugim dejal, da je vojno poročevalstvo desetletja in stoletja v sebi ves čas nosilo nekakšno presežnost in pionirstvo, spominjalo je na ekstremni šport.
Poudaril je tudi, da je bilo vse seveda popolnoma nezasluženo, saj se je vojno novinarstvo rodilo v obdobju poznega kolonializma; globoko v sebi je imelo vtkano imperialno osnovo in je v večini primerov delovalo na ravni nezaupnice lokalnemu prebivalstvu, z lokalnimi novinarji vred.
V pogovoru z novinarjem Mladine je razkril, da ravno ob primeru Gaze vidimo, da lahko zares verodostojno o življenju in smrti v vojni poročajo predvsem tisti, ki tam živijo in umirajo, ne pa tisti, ki smo te vojne vedno le obiskovali.
"Ugotavljam, da se samo ponavlja vse, kar smo lahko opazovali že prej, od Ruande, Srebrenice in Demokratične republike Kongo naprej. Tisti, ki se razglašamo za glasnike koncepta univerzalnih človekovih pravic, smo botri sodobnih genocidov."
Boštjan Videmšek,
novinar
Od kulturnikov do politikov: 15 novih intervjujev
Letos boste v ediciji MLADINA INTERVJU 2025 našli še 14 drugih zanimivih sogovornic in sogovorcev, ki so pomembno zaznamovali področja politike, kulture in gospodarstva.
Med slednjimi tudi evropsko komisarko za širitev Marto Kos, umetnika Vinka Möderndorferja, pesnico Anjo Zag Golob, aktivistko iz Gibanja za pravice Palestincev Nado Pretnar, podjetnika Janeza Škrabca, igralko Tino Vrbnjak, filozofa Srećka Horvata, režiserko Jasmilo Zbanić, publicista in performerja Tomaža Miheliča, psihoterapevtko Tino Bončino, zgodovinarja Robina Voseja, pisateljico in jezikoslovko Katarino Gomboc Čeh, poznavalca glasbene scene Marka Godnjavca (Jizah) in frontmana zasedbe MRFY Gregorja Strasbergarja - Strasa.
Posebna poletna številka Mladine INTERVJU 2025 je že na voljo pri prodajalcih časopisov, kupite pa jo lahko tudi v naši spletni trgovini, in sicer na tem spletnem naslovu (KLIKNITE TU ZA POVEZAVO DO NAKUPA).
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.