Darja Kocbek

 |  Mladina 37  |  Ekonomija

Podražitev zavarovalnih premij

Zavarovalne premije gor, ponudba stagnira

Razlog za podražitev zavarovanj?

Razlog za podražitev zavarovanj?
© Matej Leskovšek

Vse bolj jasno postaja, da bodo zavarovalnice zaradi škod, ki so jih morale izplačati zaradi letošnjih neurij, dvignile premije. Potem ko so možnost podražitve premij v začetku avgusta napovedali v Triglavu, ki je največja zavarovalnica v Sloveniji, zato se po njej ravnajo tudi druge, je to zdaj potrdil še direktor agencije za zavarovalni nadzor Mihael Perman. V pogovoru za Finance je povedal: »Najverjetneje bodo potrebne višje premije. Ena od možnosti pa je tudi tako imenovani zavarovalniški pool za točo. Šlo bi za dogovor med zavarovalnicami, ki bi iz tega poola oziroma nekakšnega vzajemnega zavarovanja črpala sredstva ob večjih škodah.« O možnosti, da bi spremenile ponudbo, tako pridobile več zavarovancev in pobrale več premije, zavarovalnicam v Sloveniji očitno še ni treba razmišljati.
V zavarovalnici Triglav pravijo, da so lani v celotnem letu izplačali za 20 milijonov evrov škod, letos pa imajo že do zdaj za več kot 60 milijonov evrov tovrstnih izplačil. V Zavarovalnici Maribor ugotavljajo, da so letos že plačali za enkrat več škod kot lani v vsem letu. Po podatkih slovenskega zavarovalnega združenja so slovenske zavarovalnice v letu 2007 za zavarovanje pred požarom in elementarnimi nesrečami pobrale za 51,8 milijona evrov bruto premije, kar je 5,2 milijona evrov več kot leta 2006. Za drugo škodno zavarovanje so lani pobrale 41,7 milijona evrov bruto premije, kar je 8,6 milijona evrov več kot leta 2006. Odškodnin so za zavarovanje pred požarom in elementarnimi nesrečami v letu 2007 izplačale 31,5 milijona evrov bruto, kar je 7,8 milijona evrov več kot leta 2006, za drugo škodno zavarovanje pa za 24,2 milijona evrov bruto odškodnin, kar je za 7,7 milijona evrov več kot v letu 2006. V obeh skupinah zavarovanj so odškodnine že lani narasle bistveno bolj kot premije. Na zavarovalnem združenju so izračunali, da je lani indeks rasti premij za zavarovanja pred požarom in elementarnimi nesrečami dosegel 111, indeks rasti odškodnin pa 132, indeks rasti premij za drugo škodno zavarovanje je dosegel 126, indeks rasti škod pa 147.
Odškodnine so torej v slovenskih zavarovalnicah že lani, ko nismo imeli takšnih neurij kot letos, rasle hitreje od premij, a očitno vodstev zavarovalnic to ni spodbudilo, da bi začeli pripravljati nove produkte, s katerimi bi privabili nove zavarovance. Pogostejša neurja v Evropi pustošijo že nekaj let, zaradi tega so zavarovalnice povečanje škod lahko pričakovale. Ne nazadnje so jih na to začele že pred leti opozarjati pozavarovalnice (to so zavarovalnice, ki zavarujejo zavarovalnice), zlasti največja Münchener Rück oziroma Munich Re Group. Tudi v predlogu nove evropske direktive Solventnost II je predvideno, da bodo morale zavarovalnice in pozavarovalnice v prihodnje zagotoviti dodatni kapital za poplave, neurja, velike prometne nesreče.
Mihael Perman kot nadzornik slovenskih zavarovalnic napoveduje, da bo agencija preverjala kapitalsko ustreznost zavarovalnic. Hkrati pa tudi dodaja, da imajo slovenske zavarovalnice dovolj kapitala in virov, da lahko prenesejo izgube, ki so jim jih povzročile večje odškodnine zaradi neurij. Na podlagi te ugotovitve ni logično, da morajo dvigniti premije.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.