Marcel Štefančič, jr.

 |  Mladina 43  |  Svet  |  Komentar

Osamljenost tekača na dolge proge

Zakaj bi lahko Barack Obama Johnu McCainu naredil to, kar je Ronald Reagan naredil Walterju Mondalu

Ko to pišem, je do ameriških volitev še natanko 14 dni. Če to berete v petek, na dan izida Mladine, jih je le še 11. V zadnjem volilnem ciklusu, leta 2004, je George Bush ob takem času pred Johnom Kerryjem vodil, in to povsem solidno, v povprečju za 3 do 4 odstotne točke. Nič posebnega - kajti Bush je vodil cel september in cel oktober. Kontinuirano, vztrajno. Pred septembrom sta se v sondažah zbliževala in križala, včasih je bolje kazalo Bushu, včasih Kerryju, toda septembra je Bush prevzel vodstvo in ga odpeljal do zmage. Štiri leta prej, leta 2000, je bilo rahlo drugače. Bush je ob takem času vodil, povsem solidno (za 4 do 5 odstotnih točk), pa tudi vztrajno - no, na volitvah je potem, kot veste, vendarle prišlo do preobrata. Resda je zmagal, s pomočjo »floridskega puča«, vrhovnega sodišča in elektorskega kolegija, toda Al Gore je v totalu osvojil več volilnih glasov. Pol milijona več. Pomeni: če ne bi odločali elektorski glasovi, bi volitve dobil Gore. In kar je bistveno: Gore je zaostanek, ki so ga merile sondaže, v zadnjem tednu in zadnjih dneh nadoknadil in celo presegel.
Ne da mu je to kaj dosti pomagalo, toda ironično: konservativni mediji, komentatorji in analitiki - McCainovi navijači - se zdaj tolažijo prav s tem. Ali natančneje: prav to drugo sliko - dinamiko predvolilnih sondaž in volilni izid iz leta 2000 - ponujajo kot dokaz, da volitve še niso odločene, da bitke še ni konec, da deal še ni končan in John McCain še ni izgubil, da je torej še vse mogoče. Pa je še vse mogoče? Vsekakor, pravijo: glejte, Barack Obama je zbral že več kot 600 milijonov dolarjev predvolilnega denarja, bistveno več kot McCain, pa bitke kljub temu še ni dobil! In seveda, samo za oglaševanje je do sedaj zapravil že skoraj 200 milijonov dolarjev, spet bistveno več kot McCain, pa bitke kljub temu še ni dobil! Oktobra je zakupil štirikrat več oglasnega prostora kot McCain, oglašuje se dobesedno povsod, celo v videoigrah, pa Amerike kljub temu ni prepričal - še vedno ni zaprl posla. Če je treba, to še stopnjujejo, rekoč, da je Obama dobil vse tri predsedniške TV-debate, da - za razliko od nesrečnega McCaina, ki ga vsi povezujejo in mešajo z nepriljubljenim Bushem - nastopa kot anti-Bush, da ga je podprl tudi republikanec Colin Powell (McCaina le »Joe the Plumber«), da ga je podprla večina najbolj vplivnih medijev, da se njegova zgodba pojavlja že v nekaterih zgodovinskih učbenikih in podobno - pa mu tekme kljub temu ni uspelo predčasno dobiti. Šur, tudi huda finančna kriza - zlom Wall Streeta - ga je podprla. Če pa tudi to ni dovolj, opozorijo še na »preobrat« s primarnih, strankarskih volitev, ko je Obama dobil Iowo in ko mu je tudi v naslednji državi, New Hampshiru, kazalo zelo dobro, pa je potem v zadnjem trenutku kljub temu prišlo do dramatičnega, infarktnega preobrata - New Hampshire je presenetljivo dobila Hillary Clinton. Ergo: Obama je ranljiv. V zadnjem trenutku ga je mogoče premagati. Ni še vsega konec. Posel še ni zaprt.
No, bolj liberalni mediji, komentatorji in analitiki - Obamovi navijači - imajo raje tisto prvo sliko. Ali bolje rečeno: kot dokaz, da je bitke konec, da je posel zaprt, da je Obama zmagal in da preobrat ni več mogoč, ponujajo dinamiko predvolilnih sondaž in volilni izid iz leta 2004, ko je Bush vodil in vodil in vodil - in potem zmagal. Če cel september in cel oktober solidno in vztrajno vodiš, potem dobiš volitve. Čakajte, kaj že govori tej sliki v prid? Tole: Obama v sondažah že cel september in cel oktober vztrajno in solidno vodi. Ergo: Obama je že doma.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.