Janko Lorenci

 |  Mladina 52

Napačna sporočila velikega komunikatorja

Če hoče koristiti sebi in Sloveniji, bo premier dosedanjega Pahorja showmana ukinil in se izumil na novo

Dan zmage: 21. september 2008

Dan zmage: 21. september 2008
© Borut Krajnc

Borut Pahor je celo volilno leto veljal za edinega človeka, ki lahko premaga Janeza Janšo. Z nemajhno pomočjo logike, da je od tedanjega premiera boljši tudi štor, mu je to uspelo. Štor seveda ni, a vendar je zmagal predvsem kot nejanša. Prispeval pa je tudi nekaj lastnih adutov - optimizem, nasmehljanost, avreolo demokratičnosti, neomadeževanost z izvršno oblastjo, ki hitro razkrije, kakšen si v resnici.
Premier je postal le malo po izbruhu krize, ki bo morda obvladovala ves mandat. Nejanševstvo je z izvolitvijo pri priči postalo premalo, zdaj se zahteva premierska kompetenca. S krizo se je zahtevnost visokega položaja izjemno povečala. V tem pogledu Pahor ni imel sreče.
Njegovo kratko dosedanje vladanje izrazito označujejo trije dogodki: Rupel, Hrvaška, prvi vladni reševalni sveženj. Če pogledamo vse tri skupaj, pripovedujejo zanimivo, še ne povsem jasno zgodbo.
Z Ruplom je Pahor zbudil silovito javno ogorčenje. Poteze ni znal nikoli razložiti. Morda je še najverjetnejša najbolj banalna razlaga: moža sta se pomenkovala, se zdela drug drugemu fajn in pomembna, Pahor je Ruplu obljubil Dunaj, Türk je predlog zavrnil, premier je reagiral kljubovalno - zadnjo besedo imam jaz. Sebi in oblasti je na samem začetku vladanja napravil kolosalno škodo. Odločal je samostojno in neumno.
Hrvaška blokada je izjemno tvegana, skoraj hazarderska odločitev. Osnovni položaj, plod hrvaške agresivnosti in napak prejšnjih vlad, je premier podedoval. Ali je lok zdaj prenapel, se bo še videlo; veliko je odvisno od nadaljnjega ravnanja. Dogajanje je odločilno vodil Pahor sam.
Prvi vladni reševalni sveženj je premedel. Gospodarstvo je za blaženje krize dobilo premalo učinkovit ukrep, odbranaški sindikati so bili preveč poslušani. Pahor je arbitriral med različnimi predlogi in na koncu izbral za večino všečen kompromis, ki pa bo stal več kot alternativa. Gospodarstvo bo prej ali slej moralo dobiti bolj direktno pomoč, izpuhtelo bo nekaj dragocenega časa.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.