Marjan Horvat

 |  Mladina 32

Normativni “status quo”

Je zaveza o “redefiniciji odnosov” med državo in verskimi skupnostmi pomotoma pristala v koalicijskem sporazumu?

Predbožično srečanje, 23. decembra 2008, ljubljanskega nadškofa in metropolita msgr. Alojza Urana in predsednika vlade Boruta Pahorja.

Predbožično srečanje, 23. decembra 2008, ljubljanskega nadškofa in metropolita msgr. Alojza Urana in predsednika vlade Boruta Pahorja.
© Borut Krajnc

Lansko jesen, na zadnji dan koalicijskih pogajanj, so se stranke sedanje vladajoče večine zavezale, da bodo »partnerji redefinirali odnos med državo in verskimi skupnostmi ter pri tem upoštevali načelo ločenosti države in verskih skupnosti ter načelo enakosti verskih skupnosti«. Dikcija je vznemirila vodstvo slovenske RKC, ki jo je najprej razumelo kot napoved oživljanja negativnega odnosa do RKC. Zato je dr. Igor Lukšič, minister za šolstvo, pomiril strasti z izjavo, da »sporno določilo pomeni, da bomo odnos med verskimi skupnostmi in državo premislili v luči načel o ločenosti države in verskih skupnosti ter enakosti teh. Popravkov zakona o verski svobodi v koaliciji ne izključujemo, vendar pa jih bomo sprejeli v sodelovanju z vsemi verskimi skupnostmi«.
V osmih mesecih delovanja nove vlade je bilo to prvič in zadnjič, da se je kdo izmed vlade oglasil na temo »redefinicije odnosov« in sploh glede preurejanja razmerij med državo in verskimi skupnostmi. Si je vlada v času ukvarjanja predvsem z gospodarskimi in razvojnimi dilemami premislila ali pa jo je strah pred odprtjem te, ideološko in politično vroče teme?
»Kaže, da so se ustrašili lastne sence oziroma da je očitek, da gre za napad na cerkev, kot se ga zelo rad poslužuje Stres, imel svoje učinke,« pravi sociolog religije, dr. Marjan Smrke. Ob tem pa Smrke opozarja, da je vprašanje urejanja odnosov z verskimi skupnostmi sicer občutljivo vprašanje, ki prestopa meje ozke politike, toda »branjenje načela ločenosti države od cerkve oziroma korigirati zakonodajo, ki s tem ni v skladu, je branjenje ustave«.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.