3. 9. 2009 | Mladina 35 | Ekonomija
Kalkulator: Kratke novice
Domače...
© Borut Peterlin
Za domačo pridelavo in predelavo hrane
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
3. 9. 2009 | Mladina 35 | Ekonomija
Domače...
© Borut Peterlin
Za domačo pridelavo in predelavo hrane
V sedanji gospodarski krizi je pomembno imeti domačo pridelavo in predelavo hrane, je na kmetijskem sejmu Agra v Gornji Radgoni povedal predsednik upravnega odbora Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Iztok Bricl. Strinja se tudi z direktorjem Pomurskega sejma Janezom Erjavcem, da ni uspešnega kmetijstva brez učinkovite domače živilske industrije. Po Briclovih besedah tudi močne domače živilske industrije brez močnega in učinkovitega kmetijstva ne more biti. Resno zaskrbljen nad razmerami v slovenskem kmetijstvu in živilski industriji je dr. Janez Hribar, profesor na ljubljanski biotehniški fakulteti in njen nekdanji dolgoletni dekan. V pogovoru za Dnevnik je opozoril, da stroka v kmetijstvu popušča in je slabo organizirana, živilsko industrijo pa spreminjajo v titanik. V nobeni drugi panogi nimamo tako pasivnih lastnikov kot prav v živilski. Zaradi slabih vodstev in lastnikov, katerih cilj ni proizvodnja, temveč nakup in prodaja podjetij, je ta panoga danes v katastrofalnem položaju, saj smo uničili tudi razvojne oddelke, opozarja profesor Hribar.
Ministrstvo lahko pomaga Muri
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je po srečanju s prokuristom Mure Zdenkom Podlesnikom povedal, da ima ministrstvo nekaj programov, s katerimi pod določenimi pogoji lahko pomaga Muri, če njeno vodstvo najde ustrezno poslovno rešitev. To je lahko ohranitev dela podjetja, še primernejša pa bi bila odprodaja dela podjetja oziroma ustanovitev nove proizvodne enote. Ministrstvo v tem primeru lahko pomaga s programom preusposabljanja in izobraževanja zaposlenih, ki bi jih tako pripravili za delo na novi tehnologiji in novih programih.
Korektno, a prepočasno
Ekonomist Mojmir Mrak meni, da je največja slabost sicer korektnih ukrepov vlade za boj proti krizi njihovo katastrofalno počasno uvajanje v prakso. Nesprejemljivo se mu zdi, da je v času globoke gospodarske krize največja banka NLB v državi brez stabilnega vodstva že pol leta in se posledično ukvarja predvsem sama s sabo.
Voljč ni dobil vabila
Nekdanji predsednik uprave NLB Marko Voljč ni dobil vabila za vnovično vodenje največje slovenske banke. Bi pa razmislil, če bi vabilo dobil, je pojasnil ob robu blejskega Strateškega foruma. Voljč zdaj vodi banko K&H iz Budimpešte. NLB bo še do konca septembra vodil Draško Veselinovič, ki je aprila zaradi reprogramiranja 130 milijonov evrov vrednega posojila Infond Holdingu ponudil odstop, nadzorniki pa so ga sredi maja sprejeli.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.