Darja Kocbek

 |  Mladina 43  |  Ekonomija

Nevarne spremembe tečajev valut

Šibek dolar slovenskemu gospodarstvu ne prinaša nič dobrega

Drag denar

Drag denar
© Borut Peterlin

Ministri za finance članic evroobmočja, med katerimi je tudi Slovenija, so na oktobrskem zasedanju v Luksemburgu izrazili skrb zaradi šibkega tečaja dolarja v primerjavi z evrom. »To je problem, ki nas skrbi,« je novinarjem povedal predsedujoči evroskupine luksemburški premier Jean-Claude Juncker. Predsednik evropske centralne banke Jean-Claude Trichet je pristavil, da prevelike spremembe tečajev valut škodujejo gospodarstvu. Če je tečaj dolarja šibek in zaradi tega evro drag, pomeni, da je izvoz izdelkov in storitev iz članic evroobmočja drag. To pa ne velja le za ZDA, ampak tudi za Kitajsko, saj ta država tečaj svoje valute juana usklajuje s tečajem dolarja. Od začetka marca do zdaj se je evro v primerjavi z dolarjem in posredno tudi juanom podražil za 20 odstotkov.
»Slabljenje dolarja v razmerju do evropske valute do neke mere pomeni grožnjo za evropsko in seveda tudi slovensko menjavo. Pri izvozu na dolarske trge to pomeni zmanjševanje konkurenčnosti (predvsem na trgih, kot so ZDA in Rusija), saj močan evro draži naše blago in storitve na teh trgih, posledica pa je izgubljanje dohodka in hkrati upadanje povpraševanja po dražjih izdelkih iz držav z evrom,« pojasnjuje Marjeta Šiško - Debeljak iz SKEP-a - analitske skupine GZS. Šiško - Debeljakova še opozarja, da enako kot za evropske države deloma to velja tudi za slovensko blago in storitve, kajti v primerjavi z drugimi, po stroških dela cenejšimi državami, je Slovenija še dodatno prizadeta. Šibek dolar torej kljub uvozu, ki se z dolarskega območja s tem poceni in ima nekatere posredne pozitivne učinke (cenejši energenti, surovine), tudi slovenskemu gospodarstvu ne prinaša nič dobrega. Še posebej, če se bo slabljenje dolarja nadaljevalo - nekateri analitiki že napovedujejo, da se vsaj do konca letošnjega leta dolar ne bo krepil. Nasprotno, pričakujejo, da bo konec leta 2009 znova dosegel celo zgodovinsko nizke vrednosti blizu 1,6 dolarja za evro. Nujen izziv bo zato tudi za slovenske gospodarstvenike iskanje novih trgov zunaj dolarskih, potrebne bodo strategije za dostopanje na nove, hitro rastoče trge Azije, Južne Amerike, Afrike in druge.
V slovenskem gospodarstvu je dolar pomemben za podjetja, ki večinoma poslujejo z državami, kjer se dolarji uporabljajo kot valuta trgovanja, pa tudi za podjetja, ki poslujejo v panogah, kjer je valuta trgovanja dolar, pravijo na ministrstvu za gospodarstvo. Med državami, ki dolar uporabljajo kot valuto trgovanja, so za slovenska podjetja pomembne le Združene države Amerike, 15. največji zunanjetrgovinski partner Slovenije (16. največji partner glede na izvoz in 12. glede na uvoz). Gibanje tečaja dolarja ima precejšen vpliv na tokove blaga med Slovenijo in državami dolarskega območja, pravijo na gospodarskem ministrstvu. Najbolj so izpostavljene panoge, ki proizvajajo proizvode z majhno dodano vrednostjo oziroma proizvode z nizko maržo. Slovenska podjetja sicer dobrih 70 odstotkov blagovne menjave s tujino opravijo znotraj evroobmočja. Nizek tečaj dolarja v primerjavi z evrom lahko zbuja toliko več skrbi, če vemo, da kriza še ni dosegla dna, kot se je napovedovalo pred kratkim.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.