Borut Mekina

 |  Mladina 46

Janševa amnezija

Razkrivamo pogajalska izhodišča Janševe vlade pri sklepanju blejskega sporazuma s Sanaderjem leta 2008, v katerih prejšnja vlada ni zahtevala upoštevanja načela t. i. zunanje pravičnosti, sedaj pa prav to očita Pahorjevemu arbitražnemu sporazumu

Neformalno načelno soglasje, ki ga je Janez Janša leta 2007 dosegel z Ivom Sanaderjem na Bledu, ni bilo nič kaj bolj \

Neformalno načelno soglasje, ki ga je Janez Janša leta 2007 dosegel z Ivom Sanaderjem na Bledu, ni bilo nič kaj bolj \"pravično\" od arbitražnega sporazuma, ki ga je to leto podpisal Borut Pahor.
© Matej Leskovšek

Usoda Pahorjevega arbitražnega sporazuma, v zvezi s katerim bomo v bližnji prihodnosti imeli enega, če ne kar dva referenduma, je sedaj skorajda izključno v rokah slovenske opozicije. Na Hrvaškem se je dejansko že odločilo; opozicija se je tam po nekaj nujno kritičnih izjavah uklonila predsednici vlade Jadranki Kosor in tudi referendumska pobuda Morje je kopno zaradi zakonskih ovir nima realnih možnosti za spremembo razpoloženja. Razmere v Sloveniji, kjer se je sedaj tudi vlada zavzela za posvetovalni referendum, pa so popolnoma drugačne. Tukaj v prihajajočem pred-referendumskem ozračju skrajneži iz manjših opozicijskih strank, kot sta Radovan Žerjav in Zmago Jelinčič, sicer nimajo odločilnega vpliva na javno mnenje, ima pa realne možnosti za torpediranje sporazuma Pahor-Kosorjeva Janez Janša. Njegov bistveni argument je, da arbitražni sporazum od sodnikov pri določanju meje med Slovenijo in Hrvaško ne zahteva uporabe načela zunanje pravičnosti, tako kot sta se opozicija in vlada dogovorili leta 2007. Sporazum naj bi bil zaradi tega slab za Slovenijo. A kot dokazujemo v nadaljevanju, se Janša pri tem tudi spreneveda.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.