|  Mladina 4  |  Ekonomija

Kalkulator: Kratke novice

/media/www/slike.old/mladina/tkalk_kratki_b5.jpg

© Borut Peterlin

Osem ponudb za sanacijo železnic

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

 |  Mladina 4  |  Ekonomija

/media/www/slike.old/mladina/tkalk_kratki_b5.jpg

© Borut Peterlin

Osem ponudb za sanacijo železnic

Na razpis za svetovanje pri sanaciji in reorganizaciji Slovenskih železnic je prispelo osem ponudb. Oddale so jih družbe McKinsey & Company z Dunaja, Railstics iz Wiesbadna, The Boston Consulting Group iz Münchna, KPMG Poslovno svetovanje iz Ljubljane, Transcare iz Wiesbadna, Roland Berger Strategy Consultations z Dunaja, A. T. Kearney iz Ljubljane in Deloitte Revizija iz Ljubljane. Najcenejšo ponudbo, za 483.000 evrov, je oddala družba Railstics, najdražja pa je ponudba družbe Deloitte Revizija - za 2,51 milijona evrov (brez davka na dodano vrednost). Po pogajanjih o ceni bo naročnik vse ponudnike pozval, naj oddajo zadnjo ponudbo, skladno z dogovorjenim na pogajanjih, so pojasnili na prometnem ministrstvu. Merilo za izbiro najugodnejšega ponudnika bo najnižja cena.

V štirih mesecih 161 osebnih stečajev

Od začetka lanskega oktobra do sredine januarja letos se je v Sloveniji zelo povečalo število osebnih stečajev. V omenjenih treh mesecih in pol jih je bilo na slovenskih sodiščih začetih 161, pred tem v 12 mesecih - od oktobra 2008 do konca septembra 2009 - pa 342 postopkov za osebni stečaj. Dolžniki se zdaj za osebni stečaj odločijo prej in že pri nižjih zneskih.

Dodana vrednost

Najti je treba poti, da bo gospodarstvo ustvarjalo takšno dodano vrednost - ta bi morala biti vsaj 30.000 evrov oziroma v povprečju 50.000 evrov -, ki bo omogočala dobre plače, ustrezno socialo ter razvoj podjetja in države, pravi direktorica Trima Tatjana Fink. Podjetja, ki ves denar porabijo za plače in ga tudi za to nimajo dovolj, se ne morejo razvijati. Večina slovenskih družb ima dodano vrednost nižjo od 30.000 ali celo od 20.000 evrov, to pa pomeni, da nimajo denarja za razvoj. V Trimu zadnjih pet let znaša od 44.000 do 53.000 evrov. Ključno vprašanje za slovensko gospodarstvo je tudi, kakšne vire imajo menedžerji za ustvarjanje dodane vrednosti. Pogovarjamo se samo o plačah in delitvi, ne pa o ustvarjanju, pravi Finkova.

Podjetništvo opustilo 17 tisoč ljudi

Na Inštitutu za podjetništvo in management malih podjetij na mariborski Ekonomsko-poslovni fakulteti so že osmič naredili slovenski del svetovne raziskave o podjetništvu. Pokazala je, da je lani v Sloveniji podjetništvo opustilo 17 tisoč ljudi. Za opustitev so se najpogosteje odločili zaradi finančnih ali osebnih razlogov, približno vsak peti pa je podjetništvo zapustil, ker je dobil drugo delo. Ta usmeritev se bo nadaljevala tudi letos, če država ne bo uredila ekonomsko-finančnega okolja in sprejela nekaj korenitih ukrepov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.