23. 9. 2010 | Mladina 38 | Ekonomija
Kalkulator: Kratke novice
Merkurjevih 148 milijonov
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
23. 9. 2010 | Mladina 38 | Ekonomija
Merkurjevih 148 milijonov
Lanska izguba Merkurja je znašala 148 milijonov evrov, piše v vnovič revidiranem poslovnem poročilu, ki ga je potrdil nadzorni svet družbe. Njegov predsednik Matevž Slapničar je po končani seji pojasnil, da je bila lanska izguba precejšnja predvsem zaradi popravkov terjatev. Merkur je namreč iz poslovanja ustvaril 11,5 milijona evrov izgube, končna izguba pa je znašala 148 milijonov evrov. Merkur je kljub temu konec lanskega leta še imel 120 milijonov evrov kapitala, letošnje polletno poročilo pa kaže, da je kapital 30. junija znašal samo še 32 milijonov evrov. O ovadbah in odškodninskih tožbah zoper bivše vodstvo Merkurja nadzorni svet ni odločal, ker je »zadeve treba še pravno razčistiti, za kar bodo pravniki gotovo potrebovali še precej časa«. »Gre za velik denar, obsežno dokumentacijo, nenavadne pravne in pravdne postopke, ki sledijo. Bojim pa se, da bo to začetek mnogih primerov, ki se bodo še dogajali,« je povedal predsednik uprave Bojan Knuplež.
Ministrstvo proti poneverbam
Ministrstvo za kmetijstvo bo nadaljevalo z iskanjem ponarejenih izdelkov na trgovskih policah, saj je to pomembno za slovenske pridelovalce, trgovce in zlasti potrošnike, pravi minister Dejan Židan. Pomembno je, da so dosedanje akcije na področju iskanja ponarejenih živil, predvsem medu, že obrodile sadove, pravi. Začel se je tudi že inšpekcijski pregled mleka in mlečnih izdelkov, čez čas ga nameravajo razširiti tudi na področje mesa in mesnih izdelkov, pekovskih izdelkov in pijač.
Priljubljena perutnina
Povpraševanje po perutninskem mesu bo raslo, zato se za prihodnost te panoge ni treba bati, pravi direktor GIZ Mesne industrije Slovenije Boris Jež. Potrošnja perutninskega mesa v prihodnje ne bo rasla le zaradi pričakovane rasti bruto domačega proizvoda, dohodka na prebivalca in števila svetovnega prebivalstva, ampak tudi zaradi svetovnih prehranjevalnih trendov. Evropska perutninska industrija je ena redkih v prehrambeni panogi, ki ustreza vsem modernim trendom in standardom potrošnje, zagotavlja Jež.
NLB ne sme postati le hranilnica
Država bi morala sodelovati v dokapitalizaciji NLB, pravi finančni minister Franc Križanič. Ob nesodelovanju bi lahko izgubila tudi 500 milijonov evrov. Lastniška razmerja lahko ostanejo takšna, kot so sedaj, ko država na podlagi sporazuma banko obvladuje skupaj s KBC, lahko pa se lastništvo razdeli na več partnerjev, pri čemer mora biti jasna zaveza, ki bi preprečila, da bi NLB postala hčerinska družba in tako le hranilnica.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.