|  Mladina 42  |  Družba

Večstanovanjska gradnja

Stanovanjska soseska CVG Lokacija: Ljubljana Avtorji: Bevk Perović arhitekti

Stanovanjska soseska CVG Lokacija: Ljubljana Avtorji: Bevk Perović arhitekti
© miran Kambič

Kolektivna stanovanjska gradnja večinoma ne sledi zahtevam današnjega časa. Priča smo številnim tehničnim, predvsem pa družbenim spremembam (spremenjene strukture gospodinjstev, različni bivalni vzorci, delo na domu, potreba po hitrem prilagajanju in spreminjanju prostorov …), ki zahtevajo nove inovativne rešitve v stanovanjski gradnji. Zelo resen problem postajajo nekakovostne novogradnje, ki so zrasle po naši deželi v zadnjih letih in bodo naše okolje in družbo bremenile še desetletja. Številne večstanovanjske soseske in objekti iz petdesetih in šestdesetih let prejšnjega stoletja so bile bolj kakovostne kot marsikatera sodobna večstanovanjska gradnja. Avtorji spomladanske razstave Stanovanjske ne/politike, ki je bila predstavljena na Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije, Mika Cimolini, Anja Planišček in Matevž Čelik, so ugotavljali, da je zadnja večja anketa o kakovosti stanovanj iz leta 2005 pokazala, da je Slovenija na repu evropskih stanovanjskih standardov. Povprečno slovensko stanovanje je veliko le 78,6 m2, kar ga uvršča na eno od zadnjih mest v Evropi. Ne glede na velikost stanovanja pa bi se morala dvigniti kakovost stanovanjske gradnje. Tako investitorji, arhitekti kot tudi kupci in uporabniki bi morali poiskati nove, drugačne koncepte kakovostne stanovanjske gradnje. Kaj naredi stanovanjsko sosesko kakovostno in privlačno, kaj je sodobno stanovanje, kako graditi cenejša, večja, bolj prilagodljiva, prijazna stanovanja, kako graditi trajnostno in energetsko učinkovito? Nekaj uspešnih rešitev, za katerimi je zaznati premislek o bivanju v soseskah, zgrajenih v zad-njih treh letih, predstavljamo na naslednjih straneh.

Stanovanjska soseska CVG
Lokacija: Ljubljana
Avtorji: Bevk Perović arhitekti

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.