17. 3. 2011 | Mladina 11 | Ekonomija
Kalkulator: Kratke novice
T-2 ima 185 upnikov
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 3. 2011 | Mladina 11 | Ekonomija
T-2 ima 185 upnikov
V postopku prisilne poravnave mariborskega telekomunikacijskega podjetja T-2 je terjatve v roku prijavilo 185 upnikov v skupni višini 184,5 milijona evrov. Upraviteljica prisilne poravnave Milena Sisinger je od tega priznala za 142,6 milijona evrov terjatev, preostalih 41,9 milijona evrov pa prereka. Največjo terjatev je prijavilo kranjsko podjetje Gratel v višini 77,2 milijona evrov, upraviteljica prisilne poravnave je priznala 71,5 milijona evrov. Telekom Slovenije je prijavil 28,3 milijona evrov terjatev, upraviteljica pa jih je priznala za 16,4 milijona evrov.
Za odločen nadzor GSO
Slovenija se zavzema za odločen nadzor nad gensko spremenjenimi organizmi (GSO), pravi minister za okolje Roko Žarnić. Je v skupini držav, v kateri je tudi Avstrija, ki je ena najbolj odločnih nasprotnic GSO. Te države se po ministrovih besedah zavedajo pomena velike biotske raznovrstnosti na svojem ozemlju in poudarjajo potrebo po strogem nadzoru nad GSO, ki so sicer v današnjem svetu dejstvo in se bo zato mogoče »samo z jasnimi in močnimi kriteriji s to stvarjo nekako kosati«.
Slabšanje pravic potrošnikov
Svetovni dan potrošnikovih pravic, 15. marec, so letos spet posvetili finančnim storitvam, saj je finančna kriza eden od vzrokov za slabo varstvo oziroma izgovor za slabšanje varovanja pravic potrošnikov, pravi Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije. V. d. direktorja direktorata za notranji trg pri ministrstvu za gospodarstvo Drago Napotnik pa opozarja, da je še bolj pomembno, »da je potrošnik sposoben hitrega odzivanja, predvsem pa preudarnega odločanja, presoje cen in kvalitete izdelkov na trgu ter seveda s tem tudi upravljanja s svojim denarjem«. Ključno je, da ne troši več, kot mu dopuščajo finančne zmožnosti.
Avtorsko pravo slabo poznamo
V Sloveniji slabo poznamo avtorsko pravo in poslovne modele. »Obstaja veliko različnih skupin z različnimi interesi, tudi zaradi tega se problemi ne rešujejo. Vendar za ureditev ni odgovorna država, temveč strokovnjaki,« je na mednarodni konferenci o avtorski pravici v digitalnem okolju povedal dr. Jurij Žurej z urada za intelektualno lastnino. Pravice imamo - tudi pravico do rabe interneta. Vendar v imenu ene pravice ne smemo poteptati druge, je opozorila Maja Bogataj Jančič z Inštituta za intelektualno lastnino. Iskanje skupnega stališča do pravnega varstva in ureditve avtorskih pravic in intelektualne lastnine v digitalnem okolju po besedah evropske poslanke Tanje Fajon ostaja velik izziv za prihodnje.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.