21. 4. 2011 | Mladina 16 | Ekonomija
Kalkulator: Kratke novice
© STA
Acer ni evropski regulator
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
21. 4. 2011 | Mladina 16 | Ekonomija
© STA
Acer ni evropski regulator
Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer), ki je prva agencija EU s sedežem v Sloveniji, ni evropski regulator, temveč je vez med nacionalnimi energetskimi regulatorji, je pojasnil direktor agencije Alberto Pototschnig. Naloga Acerja je med drugim posredovanje pri reševanju nesporazumov med nacionalnimi regulatorji pri regulaciji čezmejnih plinovodov in daljnovodov v primerih, ko se nacionalni regulatorji med seboj ne bodo mogli dogovoriti ali pa bodo sami zaprosili za posredovanje. Acer bo prav tako dajal mnenja o nezavezujočih desetletnih razvojnih načrtih energetskega omrežja za celotno EU in pomagal nacionalnim regulatorjem pri načrtih.
Upniki razlaščajo lastnike
Upniški odbor družbe T-2, ki je v večinski lasti Zvona Ena Holdinga, je potrdil sklep o spremembi osnovnega kapitala družbe zaradi izvedbe finančnega prestrukturiranja družbe. Sedanji lastniki bodo, če bo sklep obveljal, na podlagi potrjene prisilne poravnave ostali brez svojih deležev. T-2 še vedno grozi tudi stečaj.
Odšel po 27 letih
Nadzorni svet družbe Talum je sprejel odstop dolgoletnega predsednika uprave Danila Topleka in na njegovo mesto imenoval Marka Drobniča. Toplek, ki je Talum neprekinjeno vodil od leta 1984, je odstop utemeljil kot sestavni del že dalj časa trajajoče organizacijske in kadrovske prenove družbe. V preteklem letu so nanj leteli mnogi očitki o domnevno spornih poslih zaradi tihega lastništva v nekaterih podjetjih, ki so poslovno sodelovala s Talumom. Tako sam kot opravljene revizije so takšne obtožbe zavrgle.
Revizija sodbe
Vrhovno sodišče je odločilo dopustiti revizijo sodbe višjega sodišča v Celju o ničnosti skupščine Pivovarne Laško, ki so jo 29. maja 2009 izvedli na stopnicah, ker je takratna uprava pivovarne skupščino tik pred zdajci preklicala. Vrhovno sodišče je sklenilo dopustiti revizijo glede pravnega vprašanja, ali je bil preklic skupščine delničarjev tožene stranke veljaven, čeprav niti zakon o gospodarskih družbah niti statut tožene stranke ne določata oblike in postopka preklica skupščine.
1,6 milijona evrov terjatev
V stečajnem postopku družbe Mura Unikat je terjatve prijavilo 55 upnikov in 78 zaposlenih. Stečajni upravitelj Grega Erman jim je priznal za 1,61 milijona evrov terjatev. Največji upnik Mure Unikat je družba Mura, ki je prav tako v stečaju. Prijavila je za dobrih 573 tisoč evrov terjatev, ki jih je upravitelj priznal. Med večjimi upniki je tudi murskosoboški davčni urad (prijavljenih in priznanih je za 83.985 evrov terjatev).
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.