Diktatura šoka

Zakaj kapitalizem nujno potrebuje politični teror in kako je sodobni svet padel v brutalni, radikalni, čisti, fundamentalistični kapitalizem, najlepše pojasni Naomi Klein v Doktrini šoka, knjigi leta 2007

Napad na Beli dom, 1993: Boris Jelcin je lahko gospodarske reforme izpeljal le s pomočjo tankov in političnega terorja.

Napad na Beli dom, 1993: Boris Jelcin je lahko gospodarske reforme izpeljal le s pomočjo tankov in političnega terorja.
© Borut Krajnc

Predstavljajte si državo, ki živi svoje življenje. Recimo Čile, Urugvaj, Brazilijo in Argentino na začetku sedemdesetih, Veliko Britanijo na začetku osemdesetih, Bolivijo sredi osemdesetih, Kitajsko ob koncu osemdesetih, Poljsko in Rusijo na začetku devetdesetih ali pa Šrilanko, Ameriko in Irak na začetku tega stoletja. Potem pa to državo nenadoma udari huda nesreča, nekaj katastrofalnega in šokantnega, recimo hurikan, cunami, vojaški udar, teroristični napad ali pa vojaška invazija. Ljudje od groze in šoka zaprejo oči. Uletijo "Chicago Boys" in oznanijo: če se hočete rešiti, morate vse takoj privatizirati in trg povsem osvoboditi! Če hočete preživeti, morate vpeljati "reforme"! In res, država takoj vse privatizira, osvobodi trg in razproda družbeno bogastvo. Katastrofa je priložnost, ki jo "Čikaški fantje", navadno opasani z Mednarodnim denarnim skladom, Svetovno banko in Ameriko, vedno izkoristijo. Ne, nobene katastrofe ne zamudijo. In vse se vedno odvrti po scenariju, ki je postal zaščitni znak in izbrano orodje sodobnega "kapitalizma katastrofe". Ko se ljudje po katastrofi prebudijo, ko torej pridejo k sebi, je že prepozno - to ni več svet, v katerem so zaspali. Medtem ko so bili v šoku, so jih "reformirali".

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.