26. 2. 2020 | Politika
V parlament prinesli pet tisoč podpisov za ukinitev obveznega cepljenja
Neparlamentarna stranka Za zdravo družbo je z zbranimi 5000 podpisi vložila predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero bi ukinili obvezno cepljenje
Strah pred cepljenjem
© Uroš Abram
Neparlamentarna stranka Za zdravo družbo je z zbranimi 5000 podpisi v DZ vložila predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero bi ukinili obvezno cepljenje in ga nadomestili s prostovoljnim. V stranki po besedah predsednika Gregorja Kosa verjamejo, da jim bo po pogovoru s poslanskimi skupinami uspelo zbrati zadostno podporo.
Po besedah Kosa bi obvezno cepljenje odpravili po vzoru držav, kot so Avstrija, Švica in Norveška. Ob tem je poudaril, da pobuda ni ideja nekaj ljudi, ampak zanjo stoji več tisoč Slovenk in Slovencev, ki so dali svoje podpise pod predlog.
Proticepilci s podpisi v Državnem zboru
© Gašper Lešnik
V stranki so prepričani, da je stroka glede tega, ali naj bo cepljenje obvezno ali ne, razdeljena. Sami so zbrali več deset izjav mednarodnih strokovnjakov, ki "pravijo, da cepljenje lahko škodi". "Predvsem pa ves čas izpostavljamo problem varnostnih študij, ki jih v Sloveniji ni ali pa niso na voljo javnosti," je dejal.
"Predvsem pa ves čas izpostavljamo problem varnostnih študij, ki jih v Sloveniji ni ali pa niso na voljo javnosti."
Gregor Kos, predsednik stranke Za zdravo družbo
Sami, kot je dejal, sicer ne govorijo o tem, ali so cepiva primerna ali ne, "ampak o najpomembnejši demokratičnimi pravici vsakega posameznika v demokratični družbi, da sam odloča o svojem telesu in o medicinskih posegih vanj". Na ugotovitev, da lahko s tem, ko otroka ne daš cepiti, ogrožaš druge, pa odgovarja, da gre za napačno informacijo. "Nobena znanstvena raziskava ne dokazuje, da bi necepljeni na kakršen koli način bolj prenašali virus kot cepljeni," je dejal.
Predlog zakona, kot rečeno, odpravlja obvezno cepljenje in namesto njega uvaja prostovoljno. Novela bi zdravniku tudi naložila, da mora še pred cepljenjem osebe ugotoviti morebitne razloge za nedopustnost cepljenja, slednje pa bi bilo nedopustno tudi, če so pri osebi prisotni akutne bolezni in vročinska stanja. Oseba, ki bi ji s priporočenim cepljenjem nastala škoda, bi imela pravico do odškodnine.
Proticepilci s podpisi
© Gašper Lešnik
Poslanci SMC so sicer včeraj v parlamentarni postopek vložili neke vrste nasprotni ukrep. S predlogom novele zakona o nalezljivih boleznih želijo stopnjo precepljenosti dvigniti na vsaj 95 odstotkov. Med drugim predlagajo omejitev dostopa do javnega in javno sofinanciranega zasebnega vrtca necepljenim brez medicinskega razloga in obvezno cepljenje proti gripi za zdravstvene delavce.
INFORMIRAJTE SE O CEPLJENJU IN PREBERITE:
- Laži in zavajanja v slovenski proticepilski bibliji. Projekt Imuno razbija mite o nevarnosti cepiv. Piše Staš Zgonik. POVEZAVA >>
- Otroška slikanica o pomembnosti cepljenja. Nov pomemben dosežek študentskega projekta Imuno. Piše Staš Zgonik. POVEZAVA >>
- Obvezno cepljenje postaja vse bolj razširjen ukrep. Države spoznavajo, da prostovoljno cepljenje ne zadostuje več za preprečevanje širjenja ošpic. Piše Staš Zgonik. POVEZAVA >>
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.