10. 7. 2001 | Mladina 27 | Kultura | Knjiga
Monsignor Kihot
Mladinska knjiga, Ljubljana 2001, 4.200 SIT
Ne, to ni parakriminalka na Cervantesov način, ampak roman o postfrankovski Španiji.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
10. 7. 2001 | Mladina 27 | Kultura | Knjiga
Ne, to ni parakriminalka na Cervantesov način, ampak roman o postfrankovski Španiji.
Slavni kriminalkar je zastavil igro ideološko nezdružljivega prijateljstva. Duhovnik in komunist? - Ne gre, vsaj če pomislimo, kako so v španski državljanski vojni levičarski revolucionarji igrali nogomet z odsekanimi duhovniškimi glavami, ali po drugi strani na revanšistični teror frankistov nad poraženimi komunisti.
Tokrat stvar steče: oče Kihot je čudaški župnik, ki ga kler ne ljubi, Zancas pa na volitvah poraženi komunistični župan, ki ga Kihot po prijateljsko kliče za Sanča. Prvi v letih, po čudežu povzdignjen v monsignora, drugi v političnem outu. Čas za siesto. Prijatelja odpotujeta s prastarim avtomobilskim kljusetom, ki ga kličeta Rosinanto, s polnim prtljažnikom vina in vsak s svojo literaturo. Eden prebira moralne teologe in življenja svetnikov, drugi Marxa in Stalina.
Pot je predolga, da si ne bi izmenjavala čtiva, in tako nastane dialog med klerikalcem in komunistom, ki ga podžiga popotovanje. Kako lahko partijec, ki je na strani proletarcev, najame sobo v luksuznem hotelu? Kako je mogoče, da si duhovnik ogleda erotični film?
Skratka, trpki svet skozi antagonistični perspektivi igrivega prijateljstva.