17. 9. 2001 | Mladina 37 | Kultura | Knjiga
E = mc2: življenjepis najslavnejše enačbe na svetu
Učila, Tržič 2001, 5.994 SIT
Einsteinova enačba: njene predhodnice, sopotnice in posledice.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 9. 2001 | Mladina 37 | Kultura | Knjiga
Einsteinova enačba: njene predhodnice, sopotnice in posledice.
Avtor knjige je fizik. Zanimal ga bo torej miselni svet, ki ga je moral Einstein prebiti, da bi lahko domislil svojo idejo: energija je masa krat hitrost na kvadrat.
Najprej predniki: Faraday, Lavoisier, Maxwell, du Chatelet; Poincare npr. je že l. 1904 predaval o "teoriji relativnosti", a bil za obrat misli prekratek.
Potem Einsteinovi sodobniki, ki so peljali njegovo odkritje v smer atomske bombe. Tu delo dobi na napetosti, ko prikaže tekmo: kdo bo prvi izdelal atomsko bombo. Nemčija je imela intelektualno prednost - njen projekt je vodil nobelovec Heisenberg, avtor epohalnega načela nedoločnosti, ob njem pa številni znanstveniki, ki so krepko prekašali ameriško ekipo Oppenheimerja - Američani pa uspešnejše akcije komandosov, s katerimi so krajšali časovni zaostanek za nemškimi projekti; uspelo jim je namreč miniranje tovarne tople vode na Norveškem in čez nekaj let še potopitev tovora težke vode, medtem ko atentat na Heisenberga ni uspel.
Na koncu pa Indijec Čandrasekar s konceptom črne luknje, ki pripelje Einsteinovo enačbo pretvarjanja mase v energijo do konca.
Stil pisanja je spojina življenjepisov, anekdotičnosti in fizikalnih razlag. Sicer berljiva, a daleč od uspešnosti opisane enačbe.