15. 10. 2001 | Mladina 41 | Kultura | Knjiga
Srečanja in razhajanja
Nova revija, Ljubljana 2001, 11.980 SIT
Obdobje 1990-2001.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
15. 10. 2001 | Mladina 41 | Kultura | Knjiga
Obdobje 1990-2001.
Za spominske zapiske neobičajno selektivno delo, zakaj avtor izpusti obdobje nekoliko nižjih političnih funkcij, ko je bil samo poslanec in župan.
Bralec, ki bo v knjigi iskal premišljanja in osebna premišljanja, bo razočaran. Levji delež 800-stranskega avtorskega dela tvorijo ponatisi ministrovih govorov, parlamentarnih nastopov, člankov, predavanj, Majniške deklaracije, mnenja Badinterjeve komisije, stališča njegovih političnih strank, časopisni intervjuji in celo interno pismo ambasadorja Beblerja naslovljeno na nekdanjega ministra Peterleta.
Osebni pečat najdete le v nekaj drobnih pripombah, denimo ob obisku Clintona: Moja žena je bila oblečena v rdečo obleko, ki jo je bilo lepo videti na televiziji, ali pa ob njegovi poti v Sarajevo, kjer se sedeč v oklepniku ZN zmrduje nad vojaki, ki ga z blatnimi škornji in naprijetnih vonjav varno peljejo mimo srbskih kanonov.
Nad visoko politiko je prevzet kot otrok: Bush. Že drugič sem mu segel v roke, a za zunanjega ministra škandalozno nerazgledan, saj si ne zapomni niti imena premiera svetovne velesile Kitajske Li Penga, ki ga je povabil na večerjo; Rupel ga striktno (4X) zapisuje kot Li Pena.
Samo pisanje poteka v formi zaključenih enostavčnih struktur: Sinoči sem s pariškimi Slovenci proslavil Prešernov državni praznik (...) Na Danskem obiskal celo kraljico, na Islandiji se kopal v "Plavi laguni". S to površno formo osnovnošolskih opisov etiketira posamezne politike kot osebne prijatelje, ne da bi navedel vsaj iskrico, ki je vnela ta prisrčna prijateljstva.
Njegov stil je hladni verizem prepikan s perspektivami narcisizma, ki kulminira v opisu desetdnevne vojne, ko pohvali tedanje slovenske oblastnike, svojo neopaznost pa pojasni kot globokoumno strategijo: "Vedel sem, da moram varovati z energijo, glavne zunanjepolitične operacije so me še čakale."
Med avtobiografskimi deli slovenskih politikov pade na samo dno, v primerjavi z njim celo premier Drnovšek v "Moji resnici" zažari kot mojster pripovedovanja. Pač pa so pisateljski genij v ministru Ruplu na novo odkrila podjetja, ki ne slovijo po dotiranju literature: Mercator, Autocommerce, Gorenje, Luka Koper...