Danijel Vončina

 |  Mladina 13  |  Kultura  |  Knjiga

Cerkev na Slovenskem v 20. stoletju

Družina, Ljubljana 2002, 5.950 SIT

O Cerkvi na Slovenskem tako, kakršna je bila.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Danijel Vončina

 |  Mladina 13  |  Kultura  |  Knjiga

O Cerkvi na Slovenskem tako, kakršna je bila.

Knjiga skozi tematsko zaokrožena poglavja prinaša verno odslikavo oziroma podobo Cerkve na Slovenskem v pravkar minulem stoletju, torej v obdobju, v katerega je slovenski narod "vstopil" kot del večnacionalne avstro-ogrske monarhije; potem "prestopil" v zopet večnacionalno prvo Jugoslavijo; zatem doživel in preživel tri uničujoče totalitarne sisteme: fašizem, nacizem in komunizem; - ter naposled vendarle učakal dolgo želeno svobodo in lastno državo.

Skratka, gre za izredno razgibano obdobje naše, ter širše, evropske in svetovne zgodovine ("Včasih se zdi," tako naš priznani zgodovinar Peter Vodopivec, da se je v 20. stoletju nakopičilo več zgodovine kot v vseh dolgih tisočletjih prej ..."), ki nam ga dokaj izčrpno - na "skromnih" petsto straneh - pod različnimi vidiki življenja in dejavnosti Cerkve na Slovenskem približa, oriše in kritično ovrednoti kar 29 avtorjev.

No, izkušen bralec bi od navedenega naštevka sodelujočih seveda pričakoval, da bodo njihovi prispevki izzveneli kot razpršen slap raznovrstnih, med sabo nepovezanih informacij, ampak - delo v vseh ozirih deluje kot ubrana celota: najprej je predstavljen zgodovinski oris cerkvenoupravne podobe Slovenije, nato je govora o Cerkvi na avstrijskem Koroškem, v Porabju, med beneškimi Slovenci, pa našimi izseljenci širom sveta ... In tu je nenazadnje tudi "očiodpirajoči" prispevek zgodovinarja Staneta Grande, Cerkev in gospodarstvo. Iz slednjega samo v razmislek: kam pravzaprav vodi predpostavka, da je Cerkev ena pravna oseba (kar pa nikoli ni bila)?