Bernard Nežmah

 |  Mladina 22  |  Kultura  |  Knjiga

Brioni

Mladinska knjiga, Ljubljana, 2002, 6.400 SIT

Zbirka družbenih esejev zadnjih dveh let.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 22  |  Kultura  |  Knjiga

Zbirka družbenih esejev zadnjih dveh let.

Jančar je neprijeten pisec, ki vseskozi kazi idilo. Lepi spomini na socializem, ponos na neodvisne medije, zadovoljstvo nad demokratičnostjo družbe v njegovih pisanjih padajo kot opeke iz Berlinskega zidu pozimi 1990.

Skepsa, skepsa in skepsa. To ni to.

Vzemimo Brione kot pojem Titovega prestiža, ko ga kot dopadljivega monarha prikazujejo tudi na zahodu. Drugega novembra 1956 tu pristane celo sam Nikita Hruščev. Zakaj je prišel? Četrtega novembra so sovjetske čet obkolile Budimpešto, ob koncu upora pa so madžarski voditelji poiskali azil na jugoslovanski ambasadi. Ni se izteklo, vse so izročili Rusom; po predhodnem skrivnem dogovoru s Titom na Brionih.

Obdobje Bajukove vlade. Pripoved o časniku "Delo", ki je zadnji hip rešilo neodvisnost. Kdo je postal slovenski junak, ki je ubranil svobodo tiska? - Direktor Gorenja! Od predsednika KAD je kupil sveženj delnic, tako časopis rešil pred desničarji in potem od predsednika države prejel državno odlikovanje.

Avtor zgodbo prižene do groteske, v kateri velja za eno velikih zmag za neodvisnost medijev dejstvo, da je direktor tovarne hladilnikov kupil paket časopisnih delnic!!?

Ko domače akterje - tako pozitivce kot negativce - zamenja z univerzalno miselno shemo, se iluzija razblini. To je princip Jančarjevih družbenih esejev, v katerih stvarnosti ne opazuje skozi ustaljene ideološke perspektive, temveč jo premišljuje iz izkušnje nekdanjega disidenta, poznavalca in sogovornika poljskih in čeških akterjev revolucije 1989 ter po Evropi cenjenega pisatelja. Ki mu godi, da piše v Ampak za 3.00 bralcev, ne pa za 100.000 v Sobotno prilogo, v kateri kot zvezda med kolumnisti nastopa bivši kriminalist, ki je bil odstavljen, ker je dal prisluškovati novinarjem.