Bernard Nežmah

 |  Mladina 28  |  Kultura  |  Knjiga

Afrike

Časopis za kritiko znanosti, Ljubljana 2001, 9.900 SIT

Zbornik etnoloških, antropoloških in socioloških člankov o Afrikah.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 28  |  Kultura  |  Knjiga

Zbornik etnoloških, antropoloških in socioloških člankov o Afrikah.

To niso pripovedi o naravnih lepotah, divjih živalih in eksotičnostih mest in ljudi. Avtorji namreč predstavljajo Afriko v njenih posameznostih. Naenkrat se izkaže, da bralec o Afrikah praktično ni imel pojma.

Ni poznal strukture dolgoletne vojne v Angoli, ki presega osvobodilne ali medetnične spopade, zakaj financira se iz prodaje diamantov, ki omogoča uporabo najemniških vojsk.

Tuje mu je bilo delovanje multinacionalk, ki dajejo prek nevladnih organizacij ugodne kredite tistim kmetov, ki kupujejo njihova genetsko manipulirana semena in s tem disciplinirajo poljedelce, ki bi za reprodukcijo poskušali ohranjati svoja stara semena.

Presenečen prebira o duhu podjetništva, ki ga uteleša preprosta prodajalka rib na Madagaskarju, ki zna predvideti povpraševanje na tržnici; iz odtisov stopal v pesku preračuna, koliko trgovk z ribami je šlo že danes mimo, iz pripovedi o pogrebih, ki zadržijo nekaj prodajalk za dan ali dva ...

Prisluhne verzom kamerunskega pesnika Dakeya, katerega maksima je nenehno razkrinkavanje revščine.

Se zdrzne ob politiki Titove Jugoslavije, ki je sistematično

podpirala "revolucionarne" vojaške hunte, a ne le iz političnih razlogov, temveč kot obliko kolonizacije, v kateri so njena podjetja gradila cementarne, letališča, hotele, betonarne, podirala drevesa v džungli ...

Bogato čtivo.