Bernard Nežmah

 |  Mladina 32  |  Kultura  |  Knjiga

V vesolju

Družina, Ljubljana 2002, 5.425 SIT

Ameriški astronavt slovenskih korenin o svojem 5-mesečnem bivanju na vesoljski postaji Mir.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 32  |  Kultura  |  Knjiga

Ameriški astronavt slovenskih korenin o svojem 5-mesečnem bivanju na vesoljski postaji Mir.

Kot ameriški gost je namreč bival na paradnem konju ruske znanosti, ki kroži na razdalji 320 do 480 kilometrov nad Zemljo. To ni bil nedolžen izlet: v tem času je izgubil izgubil 13 % kostne teže in potem potreboval leto in pol rehabilitacije.

Sama knjiga je na začetku preveč razvlečena s "predmirskim" življenjepisom, ki je ordinary story delavnega in talentiranega mladeniča. Neprijetna je tudi arogantna perspektiva antikomunizma. Avtor se namreč na vsakem koraku zmrduje nad ruskim sistemom, neurejenimi stranišči, vsemogočimi uradniki, podstandardnimi bivalnimi razmerami v Zvezdnem mestu. V maniri gastarbajterjev, ki so imeli v sedemdesetih polna usta hvale, kako vse drugače je pri njih na zahodu. Ruskega miljeja ne opisuje radovedno ali ironično, takšnega kot je, temveč v perspektivi dobrega in zla: hladne vojne med demokracijo in svobodo zahoda ter enoumjem in šlamastiko vzhoda.

Če bralec uspe odmisliti to preproščino duha, mu bo sama vesoljska zgodba v ugodje. Na svojem profesionalnem področju je Linenger izjemno plastičen opisovalec bivanja v breztežnosti. Časovna enota dneva je tam gori nesmiselna, saj sonce vzide petnajstkrat na dan. Čas je namreč meril v tednih, od enega britja do drugega. Telesa niso več ista, sam je zrasel za 6 cm. Skoraj nemogoče je oceniti razdaljo med dvema relativno bližnjima telesoma, zakaj na razpolago ni nobene tretje točke, s pomočjo katere bi lahko ocenjeval oddaljenosti. Na sprehodu po vesolju je bil brez občutka za hitrost, četudi se je gibal s hitrostjo 28.000 km na uro!

Dramatična je njegova pripoved o spajanju raketoplana Atlantic, ki se sredi vesolja na milimeter natančno priklopi na vesoljsko postajo in dostavi novo ekipo astronavtov. Šokanten je opis skoraj katastrofalnega požara, ki ga je ukrotila bistroumna iznajdljivost posadke. Nazorna je slika stiske astronavtov, ki se dušijo v monotonosti; delovni urnik in posamezne naloge jim vseskozi pošiljajo iz centra na Zemlji.

Navkljub zadržkom - čtivo, ki ga je vredno prebrati.