Bernard Nežmah

 |  Mladina 46  |  Kultura  |  Knjiga

Velika čuda sveta

Mladinska knjiga, Ljubljana 2002, 4.400 SIT

Ilustrirani prikazi svetovnih čudes za otroke.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 46  |  Kultura  |  Knjiga

Ilustrirani prikazi svetovnih čudes za otroke.

Delo je narejeno s klasičnimi poudarki: Keopsova piramida v Gizah, Zevsov kip v Olimpiji, mavzolej v Halikarnasu..., a uporablja tudi primerjalno metodo, ko niza grobnice vladarjev: Napoleonov grob, Nintokujev grob, Vojščaki iz Terakote, Tadž Mahal, Tutankamonov grob. Pripoveduje o čudesih, ki so preživela, kot tudi o onih, za katerimi so ostale samo legende in pričevanja: babilonski viseči vrtovi, svetilnik Faros v Aleksandriji, 32-metrski Kolos, kip sončnega boga na Rodosu. K starim čudesom postavlja tudi nova: Kip svobode v New Yorku, Eifflov stolp, dvojna nebotičnika naftne družbe Petronas v Maleziji v višini 451.9 metra in celo bodoča čuda, kot je Svetovni denarni center v Šanghaju, ki bo dosegel rekordnih 460 metrov.

Pod čudesa so poleg starodavnih božjih hramov uvrščena tudi novejša svetišča: katedrala Vasilija Blaženega, velika Mošeja v Meki, Menakšin tempelj, Zid objokovanja..., čuda gradbeništva, kot je bil Kitajski zid, skrivno inkovsko mesto Machu Pichu, angleški Stonehenge iz 3. tisočletja pr. Kr., in še delujoča čuda, kot so predor pod Rokavskim prelivom, Panamski prekop, Hooverjev jez, japonsko letališče Kandai, zgrajeno na umetnem otoku, pa izumi kolesa, kloniranja, elektrike, cepiva..., in kajpak čuda narave v podobah severnega sija, Niagarskih slapov, avstralskega Velikega koralnega grebena in podobnih.

Knjigi bi lahko očitali izrazito prozahodnjaštvo, v kateri je Afrika - če odštejemo stari Egipt - dobesedno izbrisana z zemeljske oble. Vendar pa je to tudi čtivo, ki ga otroci listajo in doživljajo kot čarobno pravljico.