5. 12. 2002 | Mladina 48 | Kultura | Knjiga
Veliki svetovni biografski leksikon
Mladinska knjiga, Ljubljana 2002, 26.900 SIT
Založba "Mladinska knjiga" kot novo uspešnico prodaja Veliki svetovni biografski leksikon avtorja Igorja Antiča. Veliki leksikon je po formatu manjši od legendarnega Svetovnega biografskega leksikona, ki ga je leta 1994 izdal prof. Luc Menaše, po številu osebnosti (5.000) pa kar štirikrat skromnejši od malega menašeja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
5. 12. 2002 | Mladina 48 | Kultura | Knjiga
Založba "Mladinska knjiga" kot novo uspešnico prodaja Veliki svetovni biografski leksikon avtorja Igorja Antiča. Veliki leksikon je po formatu manjši od legendarnega Svetovnega biografskega leksikona, ki ga je leta 1994 izdal prof. Luc Menaše, po številu osebnosti (5.000) pa kar štirikrat skromnejši od malega menašeja.
Če po številu gesel leksikon resda ni največji med slovenskimi, je seveda res, da so Antičeva gesla veliko bolj obsežna. Torej, kdo sta avtor in njegovo delo?
Slovenski Kdo je kdo kot tudi Menašejev leksikon predstavljata Igorja Antiča kot oblikovalskega in gledališkega fotografa, ki je portretiral številne osebnosti. Preskok od fotografskega k besednemu leksikonskemu portretu se zdi sam po sebi dovolj intriganten, saj napoveduje bolj avtorski nastop, ki ga pri poklicnih leksikografih kdaj pogrešamo.
Veliki svetovni biografski leksikon je na pogled lepa knjiga, ki pri prelistavanju ugaja z izčrpnimi gesli ter s sem ter tja priloženo slikovno podobo osebnosti. Tako kot pri vsakem delu tega žanra, najdemo tudi tu prikupno napako. Nemški bančnik judovskega rodu Meyer Amschel Rotschild je umrl že 31 let pred svojo smrtjo (1843-1812).
ŠPORT
Avtor je vnaprej napovedal rigorozno selekcijo slovenskih osebnosti in zato ne boste našli košarkarskega zvezdnika Iva Daneua, smučarja Jureta Koširja, nogometaša in trenerja Srečka Katanca, ne Braneta Oblaka, ne plavalca Boruta Petriča.
Manjkajoči se lahko tolažijo, da leksikon ni prepoznal niti njihovih tekmecev, celo največjih šampionov svojih disciplin. Izpadlo je prvo ime kolesarskega zvezdništva nepremagljivi Lance Armstrong, prvo ime NBA lige Shaq O'Neal in njegov partner Kobe Bryant, zadnji zmagovalec svetovnega pokala v alpskem smučanju Stefan Eberharter, večkratna zmagovalca, svetovna in olimpijska prvaka Gustavo Thoeni in Lasse Kjus, največji teniški igralec prve polovice dvajsetega stoletja Bill Tilden, najbolj znani plavalec sodobnosti Aleksander Popov, ki je dvakrat zapored zmagal na olimpiadah na 50 in 100 m prosto, fascinantni vzhodnonemški hrbtaš Rolland Matthes dvojni olimpijski šampion '68 in '72 na 100 in 200 m hrbtno, najtrša pest amaterskega boksa vseh časov težko kategornik Teofilo Stevenson, ki je bil trikrat zapored olimpionik 1972, 1976, 1980, trikratni svetovni prvak 1974, 1978, 1986, o katerem so mediji 15 let ugibali, ali bo prestopil med profesionalce in izzval Mohameda Alija in nj. naslednike.
Vsak leksikograf ima kakšno področje, na katerem ni preveč doma, tako da preskočimo k šahu. Tu avtor zgledno niza stare prvake, Roberta Fischerja posodobi z dvobojem na Svetem Štefanu, toda nekje se mu izgubi Vasilij Smislov, trenutno najstarejši še živeči šahovski kralj. Do ženskega intelekta je skeptičen; 26-letno kraljevanje None Gaprindašvili (1962-1978) in 13-letno Maje Čiburdanidze sta premajhna uspeha, velemojstrici Judit Polgar, fenomenu sodobnosti, pa celo zmaga pred meseci nad največjim Garijem Kasparovom ni odprla vrat med Antičeve junake.
Šahovski bogovi so v leksikonu večni. Kasparov je zabeležen kot
svetovni prvak po verziji PCA od leta 1993, hkrati pa avtor mirne duše
zapiše pod geslom Vladimir Kramnik, da je slednji v dvoboju za šahovsko krono leta 2000 s 8,5:6,5 premagal Kasparova. Leksikograf Antič je tu uvedel koncept večnosti prvakov: kot prvaka FIDE nastopata Anatolij Karpov od l. 1993 in Višvanatan Anand od l. 1980, medtem ko aktualnega prvaka Ponomarjeva še ni detektiral.
Športni asi so kdaj obdarjeni celo z nadnaravno močjo, po kateri naj bi Carl Lewis na petih SP 1983, 1987, 1991, 1993 in 1995 osvojil osem (!!!) naslovov svetovnega prvaka v šprintu na 100 metrov. Kdaj pa deli njihovih biografij preprosto utonejo. Vsestranski smučarski zvezdnik Kjetil-Andre Amodt je ostal brez medalj z zadnjih štirih svetovnih prvenstev, Herminator Maier ni doživel tragične nesreče, najuspešnejši smučar vseh časov Ingemar Stenmark je ostal brez poslednje 86. zmage, češka atletska lokomotiva Emil Zatopek pa živi v leksikonu še dve leti po svoji smrti.
GLASBENIKI, PISATELJI IN IGRALCI
Če dobrohotno spregledamo vse tiste, ki jih ni, je nova knjiga že sedaj zastarela. Slavni ansambel Rolling Stones, ki ima na koncertih po 100.000 ljudi in izdaja še vedno nove plošče v milijonskih primerkih, ima zadnji album iz leta 1994, * kantavtor Johnny Cash izpred več kot četrt stoletja (!) l. 1976, (jazzist Ornette Coleman iz l. 1987,) nobelovec Czeslaw Milosz je odložil pero po Antiču že l. 1981, 17 knjig poezije in esejev pa je odtlej pod njegovim imenom izdajal očitno neznani prevarant, Leni Riefensthall je kot avtorica nehala obstajati l. 1977, desetletje pred šokantnim dokumentarcem o ljudstvu Nube. Al Pacino, Robert Redford in Roberto de Niro so od srede devetdesetih, ko jih je leksikon kot gesla zamrznil, skupaj posneli in igrali v več kot 30 filmih. Narodnozabavni ansambel Avseniki pa ima sicer dolgo geslo, a je edini, ki ne premore niti enega naslova ene samcate plošče ...
SLOVENSKI POLITIKI
Avtor razen Milana Kučana in Janeza Drnovška ne beleži živih slovenskih politikov. Ne postkomunističnih premierov Peterleta in Bajuka, ne bivšega predsednika Janeza Stanovnika, ne jugoslovanskega premiera Mitje Ribičiča. Vrata leksikona je zaprl tudi za komunistične veljake, kot so bili predsedniki slovenskih in jugoslovanskih vlad Boris Kidrič, Boris Kraigher in odstavljeni, a popularni Stane Kavčič ter jugo predsednik Sergej Kraigher. Med nesmrtne pa je postavljen Edvard Kardelj, ki ni bil nikoli predsednik niti slovenske niti jugoslovanske vlade, ne slovenski ne jugoslovanski državni predsednik. Očitno po avtomatizmu, da je Kardelj največja persona povojne Slovenije.
Vendar pa restriktivni koncept leksikografa Antiča ni dosleden. Na Slovenskem ne prepozna opozicijskih voditeljev, kot so Janša, Bajuk in Jelinčič, medtem ko je izčrpna gesla posvetil Le Penu in Joergu Haiderju, pa noben od njiju ni bil nikoli niti minister v državnih vladah.
SVETOVNA POLITIKA
Po eni strani zaman iščemo aktualne voditelje, kot sta beloruski diktator Lukašenko in jugoslovanski predsednik Koštunica, še dve leti po koncu mandata pa sta na čelu Madžarske Arpad Goencz in Sulejman Demirel iz Turčije, medtem ko je Li Peng premier Kitajske še 3 leta po koncu svojega mandata. Lahko pogledamo skozi prste manjkajočemu podatku pri fr. politiku Valery Giscard d'Estaignu, ki je šele od letošnje pomladi predsednik Konvencije o prihodnosti Evropske unije, toda potem nas bo vrglo vznak, ko bomo pri Franju Tuđmanu, prebrali, da je bil od l. 1992 predsednik nove NDH!???? Poseben kuriozum je sataniziranje Slobodana Miloševića, o katerem že drugi stavek pripoveduje, da je oče naredil samomor 1962, mati 1973; družinska amnezija, ki je drugod ne najdemo. Ali pa ekstravagantnost, s katero avtor ignorira svetovne biografske leksikone, ki iranskemu verskemu voditelju Homeiniju za rojstno letnico navajajo l. 1900, on pa se odloči za nedoločeno: 1900 ali 1902, in po kateri ima Izrael hkrati dva premiera: Natanjahuja od 1996 in Šarona od 2001.
MISCELLANEA
Za v leksikon prvi slovenski kardinal Jakob Missija (od 1899) ni dosegel dovolj visoke cerkvene funkcije (škofa Slomšek in Jeglič da), tudi general Maister je storil premalo, enako knez Borut. Po drugi strani pa so našli mesto v leksikonu Kraljevič Marko, makedonski revolucionar Goce Delčev, atentator na princa Ferdinanda Gavrilo Princip, ne pa oče vseh teroristov Osama bin Laden. Kot zgodovinske osebnosti nastopajo Jezus, Jožef in Marija, Jezus celo s portretom, pri čemer je najbolj zabavno, da je pastorek starejši od svojega očima, kateri je sicer prisostvoval pri Jezusovem rojstvu. Marija je živela v prvem st. pr. n. št. in v prvem po n. št., Jezus je bil rojen leta 6 pred našim štetjem, medtem ko je Jožef živel šele v 1. stoletju našega štetja.
Avtor ima kdaj hude težave tudi s presojanjem zgodovinskosti; Jelcina je ovekovečil s podatkom, da je bil osumljen nepotizma in korupcije, ne pa z njegovim brutalnim ukazom za tankovski napad na poslopje državnega parlamenta sredi Moskve l. 1994.
Leksikon, ki že ob izidu sodi v antikvariat.