Bernard Nežmah

 |  Mladina 10  |  Kultura  |  Knjiga

Malka Drucker: Frida Kahlo

Študentska založba, Ljubljana 2002, 5.520 SIT

Biografija ene bolj markantnih slikark XX. stoletja.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 10  |  Kultura  |  Knjiga

Biografija ene bolj markantnih slikark XX. stoletja.

Uredniško domiseln prikaz, ki ob življenjepisu ter spremni besedi prinaša še več kot 40 barvnih podob njenih slikarij in njen dnevnik, ki sicer bolj spominja na enigmatsko notesno beležnico.

Frida Kahlo (1907-1954), Mehičanka (indijansko-nemško-židovskih korenin), je ena tistih fascinantnih osebnosti, ki so močnejše od svojega življenja. Redki so, ki si drznejo popraviti svoje rojstne leto; Humphrey Bogart je začel raje z novim stoletjem, ko ga je iz 1899 prestavil v 1900, medtem ko je bila Kahlo tako prevzeta nad revolucijo, da je svoje rojstvo popravila v njeno leto 1910.

Če bi Frido Kahlo, opisali s tremi potezami: pohabljenka, ki so jo poznali po šarmantnosti, slikarka z afiniteto do revolucije in komunizma, mladenka, ki se je poročila s slavnim slikarjem Diegom Rivero, potem pa ubežala iz njegove sence in ga v momentih celo prekosila v slikarski slavi.

Njena popotnica je bila fatalna prometna nesreča pri osemnajstih: trikraten zlom hrbtenice, zlom ključnice in dveh reber, zdrobljena desna noga, zmečkano stopalo, izpahnjena leva rama, medenica zlomljena na treh krajih; nikoli več ne bo doživela dneva brez bolečin. Zaradi stroškov zdravljena je prisiljena pustiti šolo in poiskati priložnostno delo. Ga ne najdemo, ki bi hotel biti v njeni koži!

Prvinsko veselje do življenja, neustavljivi duh, volja napraviti iz sebe prikupno dekle, želja po učenju in spoznavanju, hotenje po izražanju same sebe skozi slikarstvo, jo je postavilo med mehiške umetnostne dive.

V nečem zelo spominja na Camille Claudel (1864-1943), sestro pisatelja Paula Claudela. Tudi ta je bila družica proslavljenega umetnika, kiparja Augusta Rodina, a hkrati tudi sama izjemna kiparka, in bila stigmatizirana; letanpreživela po umobolnicah. In tudi o njenem življenju lahko prebiramo biografski roman v slovenskem jeziku Camille Claudelle, Kiparka in ženska (CZ, 1994).

Stvar sili sama v primerjavo, v kateri pa je delo o Fridi Kahlo veliko bolj poročevalsko, brez tistega vživetja v njeno osebo, ki ga zmore Anne Delbe pri Camille. Čemu je smisel te komparacije?

Ena izmed osebnosti, ob katerih je obstala Frida Kahlo, je bil npr. ruski revolucionar Lev Trocki, ki si je našel azil v Mehiki. Skupaj sta preživljala dneve in mesece - do usodnega Stalinovega atentata -, a avtorica to navede le kot hladno konstatacijo, ne da bi poskušala prikazati, kaj in na kakšen način ju je povezalo v ljubezenski par. Celo suhoparni leksikoni ob njunem imenu beležijo atribut: ljubezen s Trockim; cf. Luc Manaše Svetovni biografski leksikon.

Kakorkoli že, bralno fascinatna biografija Fride Kahlo, ki pa ji biografka Druckerjeva ne sledi v njenem stilu.